معاون عملیات آتش نشانی تبریز از آماده باش نیروهای این سازمان در ایام نوروزی خبر داد و گفت: ماموران این سازمان از ابتدای سال جاری تاکنون به ۲۸ عملیات مختلف امداد و نجات اعزام شدند.

به گزارش تبریزمن، ‘جلیل ستاری’ افزود: از این تعداد ۱۱ ماموریت مربوط به عملیات اطفای حریق و ۱۷ ماموریت دیگر مربوط به عملیات نجات بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این عملیات ها پنج مصدوم نجات یافته و یک نفر دیگر نیز جان باخت، گفت: ایجاد محیطی ایمن و پیشگیری از هرگونه حوادث احتمالی برای شهروندان هدف اصلی استقرار گروه های نوروزی سازمان آتش نشانی در نقاط مختلف سطح شهر تبریز و به ویژه در مبادی ورودی و خروجی است.

وی همچنین درخصوص عملیات اطفای حریق که در ساعت های اولیه امروز رخ داد، گفت: آتش سوزی یک مغازه در خیابان باختر و نشت گاز و انفجار منزل مسکونی در شهرک بارنج تبریز هیچ خسارت جانی در پی نداشت.

سابقه آتش نشانی تبریز را باید حداقل در ۹۰ سال قبل جستجو کرد، هرچند اسناد موجود وجود تجهیزات آتش نشانی را به سال ها قبل تر از آن دلالت داده است.

به نقل از ایرنا، برخی ورود پمپ های دستی دوطرفه به تبریز را که ۱۵۰ سال پیش توسط قوای روسیه تزاری صورت گرفته است، مبداء تاسیس و راه اندازی تشکیلات اطفائیه در ایران عنوان کرده اند اما ‘ برج یانقین’ که نماد برج آتش نشانی های کشور است، ۹۰ سال پیش در محوطه اداره اطفائیه قدیم وسازمان آتش نشانی فعلی بنا شده و نقش دیده بانی و خبرگیری را ایفا کرده است.

آتش نشانی تبریز تا سال ۱۳۷۱ شمسی به صورت اداره ای غیرمستقل زیر نظر بلدیه و شهرداری تبریـــز خدمت کرده و از این سال به بعد اساسنامه تشکیل سازمان به تصویب وزارت کشور رسیده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :