چند روزی به آغاز فصل مدارس نمانده است و تهیه لباس فرم، لوازم و تحریر و سایر لوازم برای آغاز یک سال تحصیلی جدید یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها در این روها محسوب می‌‌شود، این در حالی است که هزینه‌های سنگین و کمرشکن برای تهیه لباس و سایر لوازم به صورتی است که اگر یک خانواده سه فرزند هم داشته باشد باید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان مخارج آغاز مدرسه را بپردازد.

به گزارش تبریزمن، این روزها دانش آموزان در تکاپوی خرید لباس و لوازم مدرسه برای آغاز کردن سال تحصیلی ۹۶-۹۵ هستند. با نزدیک شدن به فصل مدارس، تهیه لباس فرم، لوازم التحریر و دیگر وسایل برای آغاز سال تحصیلی جدید یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها در این روزها محسوب می‌‌شود.

در این میان خبرنگار پارسینه طی یک گزارش میدانی هزینه های یک دانش آموز را در مقاطع مختلف تحصیلی محاسبه کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که شروع سال تحصیلی یک دانش آموز دختر در مقطع تحصیلی دبستان حدود ۴۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان و یک دانش‌آموز پسر حدود ۳۷۰ هزار و ۷۰۰ تومان هزینه دربر خواهد داشت.

همچنین هزینه یک دانش آموز دختر در مقطع تحصیلی راهنمایی ۳۶۳ هزار و ۲۰۰ تومان و دانش آموز پسر حدود ۴۲۱ هزار و ۲۰۰ تومان تخمین خورده است. علاوه بر این، برای مقطع تحصیلی دبیرستان هزینه تحصیل برای دختران حدود ۵۰۲ هزار و ۲۰۰ تومان و برای پسران حدود ۴۷۲ هزار و ۲۰۰ تومان برآورد شده است.

بنابراین یک خانواده در ابتدای مهرماه علاوه بر مخارج ثبت نام و هزینه‌های اضافی، (برای هر فرزند خود) باید ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای لوازم، کتب درسی و روپوش مدرسه بپردازد، ضمن اینکه لوازم التحریر براساس کیفیت، طرح، مدل و برند قیمت‌های بسیار متنوعی در بازار دارد.به عنوان نمونه جامدادی که یکی از ابزار کاربردی دانش آموزان به شمار می رود، در بازار لوازم تحریر بین ۸ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان در مدل‌ها و طرح های مختلف وجود دارد. همچنین کیف و کفش نیز با مدل‌های متنوع در بازار عرضه می شود که قیمت‌های بسیار متفاوتی دارد.

بر اساس این گزارش اگر یک خانواده حداقل ۳ فرزند داشته باشد باید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان مخارج آغاز مدرسه را بپردازد. سنگینی این هزینه‌ها باعث شده که برخی خانواده‌ها دیگر توانایی پرداخت آن را نداشته باشند.با گشتی در بازار متوجه می‌شویم که دیگر بر روی دفترها و لوازم التحریر خبری از دارا و سارا و طرح‌های ایرانی نیست. در حالی مسئولان شعار «اقتصاد مقاومتی» را سر می دهند که به گفته مسئولان صنفی، بازار را کالاهای وارداتی محاصره کرده و ۸۰ درصد بازار را اجناس خارجی، خصوصا چینی فراگرفته است.

در این گزارش میانگین قیمت هر کدام از اقلام در نظر گرفته شده است.

هزینه‌های یک دانش‌آموز مقطع دبستان برای اول مهر را در جداول مشاهده می کنید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :