به گزارش تبریز من، یک هیأت ۳۰ نفری متشکل از فعالان اقتصادی و تجاری کشور ایتالیا امروز وارد تبریز شده و با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این شهر با بازرگانان و تجار آذربایجانی دیدار و گفتگو نمودند.

شهر تبریز، قطب اقتصادی و صنعتی ایران است

رییس اتاق بازرگانی در این جلسه با اشاره به اینکه امیدوارم این سفرها مثمر ثمر باشد به سابقه ۱۰۵ ساله اتاق تبریز پرداخت و گفت:شهر تبریز قطب اقتصادی و صنعتی ایران محسوب می گردد به طوری که با سابقه ۷ قرن فعالیت در زمینه تجاری از طریق جاده ابریشم و بازار بزرگ سرپوشیده با بسیاری از کشورهای جهان روابط اقتصادی داشته است.

صمد حسن زاده وجود ۸۰ رشته دانشگاهی فعال به ویژه دانشگاه تبریز را مورد توجه قرار داد و افزود:بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو در رشته های مختلف مشغول تحصیل هستند و این دانشگاه جزو ۱۵ مرکز برتر علمی کشور می باشد، همچنین تبریز در زمینه های صنایع غذایی، قطعه سازی، پتروشیمی، ماشین و تراکتورسازی، سنگ و کاشی، فرش، نساجی و غیره شهره عام و خاص بوده و حرفی برای گفتن دارد.
وی اضافه کرد:پس از موفقیت های دیپلماسی ایران و رفع تحریم های اقتصادی برای تمام ثابت شد که مردم و دولت ما همواره به دنبال صلح، دوستی و ارتقای روابط با کشورهای جهان می باشد، لذا در این راستا از دولت و مردم کشور ایتالیا تشکر می کنیم که در سال های تحریم در کنارمان بودند و این موضوع را هیچوقت فراموش نخواهیم کرد.

فعال اقتصادی

امروزه شرایط برای جهش اقتصادی فراهم شده است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان نیز در این جلسه به تشریح موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد تبریز و آذربایجان پرداخت و گفت:از طریق این منطقه می توان به ۳۰۰ میلیون مشتری اروپا دست یافت، اکنون نیز شرایط لازم برای جهش اقتصادی آغاز شده است هر چند که تحریم ها را به فرصت تبدیل نمودیم.

رضا حسینی در بخش دیگری از اظهارات خود، شهر تبریز را سرآمد مناطق صنعتی و تجاری ایران دانست و اضافه کرد:خوشبختانه استان آذربایجان شرقی در زمینه اقتصادی رتبه ششم کشوری را به دست آورده است و وجود پتروشیمی و پالایشگاه های مختلف، فرصت سرمایه گذاری را برای فعالان اقتصادی و تجاری خارجی فراهم کرده زیرا ایران بهشت سرمایه گذاران خارجی با امتیازات ویژه و معافیت های مالیاتی بلند مدت می باشد که فعالیت های مربوطه را تسهیل می بخشد.
تداوم روابط ایران و ایتالیا، هدف اصلی ماست

گابریل آندره هم که مسوولیت مشاوره و راهنمایی هیات ایتالیایی را برعهده داشت طی سخنانی کوتاه گفت:احساس بسیار خوبی در زمینه همکاری های دو جانبه وجود دارد زیرا می خواهیم شرکتی را جهت توسعه روابط مختلف در زمینه های نفت، گاز، انرژی، اتومبیل و غیره بین دو کشور و مشخصا در شهر تبریز تأسیس نماییم تا از این طریق فعالیت های مختلف اقتصادی و تجاری گسترش یابد.
وی افزود:قصد ما تداوم ارتباطات مختلف بین دو کشور ایران و ایتالیاست و لذا با یاری خداوند متعال می توان این هدف را عملیاتی نماییم.

فعال اقتصادی
فرش دستبافت تبریز در ایتالیا طرفداران بسیاری دارد

در ادامه این جلسه مشترک، تعدادی از حاضرین توضیحات مختصری ارایه نمودند که جملات کلیدی آن ها بدین گونه است:

***اسماعیل چمنی/ رییس اتحادیه فرش دستبافت کشور:باید نمایشگاه مشترکی در زمینه مبلمان و فرش در تبریز و یکی از شهرهای ایتالیا راه اندازی گردد زیرا نفیس ترین فرش های دنیا در تبریز تولید می شوند و محصولات جهان شهر فرش در ایتالیا طرفداران بسیاری دارد.

***بابایی/ مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال غرب کشور:فضای قابل قبولی برای تمام ارتباطات تجاری و اقتصادی بین دو کشور مهیاست و لذا ما باید از کلیات خارج شده و وارد مراحل عملی همکاری ها گردیم زیرا ایران کشوری پیشرو در امور اقتصادی بوده و استان آذربایجان شرقی نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است که نوید همکاری های دو جانبه را متجلی می سازد.

در پایان جلسه امروز، فعالان اقتصادی ایرانی و ایتالیایی به صورت چهره به چهره وارد مذاکره شدند تا با توافقات به عمل آمده، روابط دو کشور گسترش یابد.

در خاتمه اضافه می کنم فعالان اقتصادی کشور ایتالیا فردا شهر تبریز را ترک خواهند کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :