روز دهم اردیبهشت ۹۵ سپری شد و برگ زرین دیگری بر تاریخ مردم سالاری دینی در ایران اضافه شد . روزی که مردم ایران  تکلیف و وظیفه ملی و دینی خود  را به خوبی ادا کرده و درجهت لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای احقاق حقوق شهروندی خود عاشقانه و با شور و شعف به پای صندوق های رای رفته و نمایندگان خود را انتخاب کردند .

تبریزمن، سرویس سیاسی: مردم آذربایجان شرقی و تبریز نیز همگام با سایر هموطنان در مرحله دوم انتخابات مشارکت نموده و آرای خود را در جهت انتخاب نمایندگان مورد نظر به صندوق ها ریختند . در حالی که به نظر می رسید میزان مشارکت در مرحله دوم انتخابات پایین باشد و برخی از کاندیداها با تکیه بر همین امر امیدوار به پیروزی راحت در دور دوم از طریق کسب آرای ثابتی بودند که جبهه ای خاص همواره از آن برخوردار بوده است .

این معادله تا ساعت اولیه بعد از ظهر جمعه پا برجا بود تا اینکه دوباره حضور مردم در صحنه با رای های خاکستری شان همه معادلات را بر هم زد و آرای حوزه انتخابیه تبریز ،آذرشهر و اسکو به بیش از ۳۵۰ هزار رسید که نشان داد  مردم این حوزه با درک درست از اهمیت مرحله دوم، آگاهانه به پای صندوق های رای آمده  و از طریق مشارکت قابل توجه عزم خود را برای دخالت موثر در سرنوشت سیاسی جامعه جزم کرده اند .

همین مشارکت گسترده که در ساعات پایانی رای گیری رقم خورد ،سرنوشت انتخابات را تغییر داد و خواب خوش برخی از کاندیداها را که خود را پیروز انتخابات قلمداد می کردند ،آشفته کرد . این تحولات باعث گردید که از سوی همین افراد شائبه هایی در زمینه صحت انتخابات مطرح گردد که به شکل انتقاد از تمدید های مکرر زمان رای گیری خود را نشان داد .

در حالی که تمدید چندین باره زمان رای گیری در ایران امر جدیدی نیست و تقریبا به رویه ای ثابت در انتخابات تبدیل شده است و رای دهندگان نیز با آگاهی از این موضوع ترجیح می دهند که آرای خود را در ساعات پایانی زمان رای گیری به صندوق های بیاندازند که هر چند رویه ای صحیح تلقی نمی شود اما به نوعی فرهنگ و عادت در رفتارهای رای دهندگان ایرانی تبدیل شده است و همواره شاهد تشکیل صف های طویل در جلوی باجه های اخذ رای در ساعات پایانی زمان رای گیری می باشیم که در همین دوره نیز این امر اتفاق افتاد و به ویژه اینکه برگزاری این انتخابات در یک روز تعطیل بهاری بسیاری از رای دهندگان را وسوسه کرد تا بعد از گشت و گذاری بهاری و در اواخر شب، آرای خود را به صندوق ها بیاندازند و همین امر منجر به ازدحام در برخی از باجه های اخذ رای شد و هیات اجرایی انتخابات و فرمانداری تبریز  در اقدامی سنجیده و قابل تقدیر با تمدید مکرر زمان رای گیری فرصت را برای مشارکت بالای مردم در انتخابات فراهم کردند چرا که همواره ایران اسلامی به داشتن مشارکت بالای مردم در انتخابات بالیده و افتخار کرده است .

حال این که این امر چرا تبدیل به بهانه ای برای انتقاد به روند انتخابات از سوی برخی افراد شده است ،جای سوال دارد . لذا نباید کسی به خود حق دهد که به دلیل منافع شخصی ، نفس حضور مردم در انتخابات را به نقد و چالش بکشد و به دستگاه های اجرایی استان که زمینه حضور پرشور مردم در انتخابات را فراهم کرده اند ،خرده بگیرد .

مگر نه اینکه آرزوی همه مسئولان نظام اسلامی مشارکت بالای همه اقشار مردم در روند تعیین سرنوشت سیاسی شان می باشد و حالا که این امر در حال وقوع می باشد ،انصاف نیست که با طرح مسائل حاشیه ای و به دور از واقعیت که صرفا بهانه جویی هایی بیش نیستند، این اتفاق مبارک کم رنگ و کم اهمیت جلوه داده شود.

 

لذا باید به هر انتخاباتی که در نظام اسلامی اتفاق می افتد به چشم یک پیروزی و موفقیت بزرگ نگاه شود و محدود کردن این امر مبارک به بازی های جناحی و سیاسی جفا در حق نظام ،انقلاب و مردم می باشد و طرح شک و شبهه در نتایج انتخابات با توجه به سازوکارهای نظارتی دقیق در شمارش و تجمیع آرا ، تنها می تواند بهانه ای به دست دشمنان داخلی و خارجی برای نفی مردم سالاری دینی در ایران باشد .

 

حال که دوران رقابت های انتخاباتی سپری شده و نتایج مشخص شده است، لازم است که همه کاندیداها و طرفدارانشان رفاقت و همکاری را جانشین رقابت نموده و با اتحاد و همدلی در تحقق اقتصاد مقاومتی و دست یابی به جامعه ای آبادتر تلاش نمایند .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :