وزیر کشور، حمله کردن و ایجاد فضای ناامیدی در کشور را راه حل خروج از رکود و مشکلات ندانست و گفت: نادیده گرفتن توفیقات دولت نادیده گرفتن سختی ها و زحمات مردم است.

به گزارش تبریزمن، عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در همایش معاونان استانداری های سراسر کشور به انتخابات آتی ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: فضای سیاسی، اجتماعی و امنیتی کشور در چارچوب سیاست ها و برنامه های شما شکل می گیرد و اگر امروز از یک ثبات امنیتی و فضای با نشاط، مثبت و سازنده در حوزه سیاسی برخوردار هستیم، نتیجه زحمات شما در استان است.

رحمانی فضلی ادامه داد: وحدت، انسجام و هماهنگ کردن بخش های مختلف جامعه نیز به خاطر زحمات و تلاش های شما در استان ها است که باید قدردان و شکر گذار این شرایط باشیم.

وی در ادامه ضمن تشکر از تلاش های معاونان سیاسی و امنیتی استانداری ها در انتخابات گذشته اضافه کرد: به لطف خدا انتخابات خوب، قانونی، سالم و توام با آرامش و امنیت و با شکوه در کشور برگزار شد.

وزیر کشور تاکید کرد: به رغم فراز و فرودهایی که داشتیم اما به همت معاونان سیاسی، فرمانداران و بخشداران و مجموعه ستاد وزارت کشور انتخابات خوبی برگزار شد که موجب رضایت رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری شد و همه احزاب و جریان های سیاسی اذعان داشتند که این انتخابات یک انتخابات خوبی بود.

رحمانی فضلی در ادامه با بیان اینکه در اواخر مرداد و اوایل شهریورماه امسال، دولت تدبیر و امید سه ساله می شود، گفت: فراز و فرودهایی در طی این سه سال بوده و اتفاقات زیادی در منطقه و فضای بین المللی شکل گرفته است.

وی افزود: دولت با صلابت، درایت و با تمام تلاش توانست اهدافی که در قالب برنامه رییس جمهوری و وزرا بود را پیش ببرد.

وزیر کشور با بیان اینکه فضای عمومی در حوزه سیاسی فضای مطلوبی است، گفت: با تقویت رسانه ها در فضای مجازی حجم تحلیل ها و اظهار نظرها قابل اندازه گیری نیست اما با وجود این موضوع، با کمترین موانع در جهت پیشبرد نشاط سیاسی روبرو هستیم که بلوغ جریان های سیاسی و افراد جامعه و همچنین اراده دولت در حاکمیت نشاط و امنیت سیاسی در کشور را نشان می دهد.

رحمانی فضلی گفت: با همه موضوعات حوزه سیاسی داخلی به موقع برخورد شده و امروز ما یک رفتار قانونی و سالم در عرصه سیاسی را شاهد هستیم.

وی افزود: در حوزه اجتماعی نیز ما شاهد وحدت و هماهنگی هستیم و برخی اظهار نظرها در فضای رسانه ای نیز کف مسئله است و اشکالی ندارد. نگرانی ما خارج شدن از دایره انصاف است که البته افکار عمومی باید با ارزش گذاری مسیر را به سمتی ببرد که خود اینها بفهمند اگر در مسیر انصاف حرکت کنند، مردم بهای بیشتری به آن ها می دهند.

وزیر کشور همچنین به وجود وحدت و همکاری کامل بین قوا در کشور اشاره کرد و گفت: در طول سه سال گذشته هیچ مشکلی در بین قوای سه گانه نداشتیم در حالی که پیش از این اتفاقات در این حوزه نگران کننده بود.

رحمانی فضلی افزود: در عرصه اجتماعی با توجه به تنوع قومیت ها، نژاد، زبان و دخالت بیگانگان، ما شاهد هیچگونه اختلاف و افتراقی نیستیم. در حوزه سیاست خارجی در بعد منطقه ای، جمهوری اسلامی ایران از منظر مخالفان و موافقان تاثیر گذار و قابل قبول است.

وی همچنین با اشاره به توافق برجام اظهار داشت: در گذشته، تلاطم ها، قطعنامه ها و تهدید ها به نوعی یک اتحاد علیه ایران شکل گرفته بود و در عرصه اقتصادی نیز کشور ما را تحریم کرده بودند و در حوزه سیاسی نیز ما را در انزوا قرار دادند؛ جنگ نرم علیه ما به راه انداختند اما شرایط جدید انسجام علیه ایران را برهم ریخته است و دیگر شاهد انسجام بین المللی علیه ایران نیستیم.

وزیر کشور ادامه داد: همچنین در حوزه اقتصاد، تبادل کالا به راحتی انجام می شود، فروش نفت نیز به دو برابر رسیده و سرمایه گذاری نیز در شرایط مطلوب تری صورت می گیرد.

رحمانی فضلی با تاکید بر این که باید از این بستر و فضا برای پیشبرد اهداف استفاده کنیم، اضافه کرد: باید به آن هایی که به غلط مانع استفاده از این فرصت می شوند، گفت باید حول محور امنیت و اقتدار ملی اختلافات را کنار بگذاریم. البته این به معنای آن نیست که بگوییم توطئه و دشمنی آمریکا علیه ایران پایان یافته است.

وی تصریح کرد: ما در عین اینکه به دشمن باید با دید همان دشمن نگاه کرده و به تقویت توان دفاعی و امنیت خود توجه کنیم، باید از این فضا و فرصت استفاده لازم را داشته باشیم.

**دولت در موضوع اقتصاد ثبات خوبی ایجاد کرده است
وزیر کشور همچنین به تحولات صورت گرفته در حوزه اقتصاد و اقدامات دولت در این زمینه اشاره کرد و گفت: دولت توانسته است در موضوع اقتصاد، نرخ ارز و طلا یک ثبات خوبی را ایجاد کند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه بستر ثبات اقتصادی فضای مطلوبی برای فعالیت اقتصادی ایجاد می کند، اظهار داشت: تمامی توفیقاتی که دولت به دست آورده است را مدیون مردم هستیم.

وی ادامه داد: بعضی وقت ها برخی تحلیل های نادرستی ارائه می شود که زحمات دولت را زیر سوال می برند که باید بگوییم نادیده گرفتن توفیقات دولت نادیده گرفتن سختی ها، زحمات و تلاش های مردم است.

وزیر کشور گفت: اگر به ارزش های دینی باور داریم و همچنین تحلیل درستی از دشمن داریم باید تلاش کنیم تا از رکود خارج شویم. منتقدین در جای خود موضوعات را مطرح کنند اما باید توجه داشته باشند کاری نکنیم که نگاه، بیانات و موضوع گیری هایمان، موجب سیاه نمایی نظام و بدبینی مردم شود.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه در حوزه امنیت داخلی خوشبختانه امنیت خوبی در کشور برقرار است، گفت: فعالیت گروه های تروریستی، تکفیری ها و جمع کردن منافقین و صحبت کردن یکی از رهبران عربستان برای آن ها کار کمی نیست و در این زمینه پول خرج می کنند و همه اینها دست به یکی کرده اند که ایران امن در منطقه دچار تنش شود.

وی ادامه داد: ادعایی نداریم که بگوییم که مشکلات تاریخی حاکم بر فضای کشور حل شده است اما دولت برای حل مشکلات برنامه دارد و باید انصاف به خرج دهیم و همه با هم به دولت کمک کنیم چرا که کمک به دولت کمک به مردم است.

**دست به دست هم دهیم تا اقتصاد مقاومتی به نتیجه برسد
وزیر کشور با بیان اینکه استانداران، معاونان و فرمانداران باید به کمک سیاسیون، علما و دانشگاهیان، نهضت امید و نشاط در جامعه را ایجاد کنند. موتور محرک نظام و دولت مردم هستند و اگر مردم وارد عرصه شوند، کارها خیلی راحت می شود و نباید کاری کنیم آنان دچار یاس و ناامیدی شوند.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به چهار محور اصلی در اولویت کاری وزارت کشور افزود: یکی از این محورها اقتصاد مقاومتی است که باید آن را جدی بگیریم و این مسئله فقط حرف و موضوع سخنرانی نباشد.

وزیر کشور تاکید کرد: باید موضوع اقتصاد مقاومتی را با محور و سیاست های رهبر معظم انقلاب و تدابیر رییس جمهوری و قرارگاه مرکزی اقتصاد مقاومتی دنبال کنیم و دست به دست هم دهیم تا به نتیجه برسد.

رحمانی فضلی افزود: عقل سیاسی، عقل اجتماعی، عقل امنیتی و علم اقتصادی بر تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید دارد چرا که اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات کشور است.

وی به تاثیرات اقتصاد مقاومتی در حوزه امنیت اشاره کرد و گفت: مردم فقیر و جوانان بیکار نمی توانند پایه امنیت کشور باشند و اگر این مسائل رفع شود، این مردم در کنار باورهای دینی، انقلاب و تبعیت از ولایت فقیه یک دژ محکم هستند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه یکی از محورهای اصلی این وزارتخانه تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: این موضوع را در سه استان به صورت ویژه و الگو پیش می بریم. خوشبختانه، انسجام خوبی در نظام و دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی ایجاد شده که باید این موضوع گفتمان سازی، جریان سازی و تبدیل به باور شود.

**آسیب های اجتماعی و امنیت پایدار اولویت وزارت کشور
رحمانی فضلی یکی دیگر از محورهای اولویت داراصلی وزارت کشور ساماندهی آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: در این مسئله موضوعات اعتیاد، مواد مخدر، طلاق، حاشیه نشینی و مناطق حاد مورد توجه قرار دارند و نباید مسائل اجتماعی را رها کنیم.

وی، یکی دیگر از محورهای اولویت دار وزارت کشور در سال جاری را امنیت عنوان کرد و افزود: امنیت کماکان موضوع اصلی برای وزارت کشور است و آن تعریفی که دولت از امنیت پایدار داشته است را دنبال می کنیم تا محقق شود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در حوزه نرم افزای و سخت افزاری موضوع امنیت را باید به پیش ببریم، ادامه داد: بحث گروه های انحرافی، منافقین، اشرار و قاچاق جزو اولویت های ما است.

وی با تاکید بر این که هر هفته و هر ماه با مسائلی روبرو می شویم که با رصد دایمی توانسته ایم با آن مقابله کنیم، ادامه داد: شراط جغرافیایی ،همجواری با کشورهای بی ثبات و تلاش دشمنان می طلبد که ما همیشه هوشیار باشیم.

وزیر کشور یکی دیگر از محورهای اولویت دار این وزارت خانه را انتخابات سال ۹۶ عنوان کرد و گفت: نمی خواهیم موضوع انتخابات در شرایط فعلی به عنوان یک مسئله عمومی در جامعه مطرح باشد اما ما به عنوان مجریان انتخابات وظایفی داریم که پنج الی ۶ ماه قبل از فضای انتخاباتی باید کارها را انجام دهیم.

**هیچ دخالتی را در اجرای انتخابات نمی پذیریم
رحمانی فضلی افزود: در سال آینده دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی و همچنین در برخی نقاط انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی را داریم. انتخابات ریاست جمهوری و شوراها همیشه هم شور و نشاط داشته و هم تدابیر لازم را می طلبد.

وی با تاکید بر اینکه باید همه بسترها و شرایط برای برگزاری انتخابات سال آینده فراهم شود، گفت: ما همچنان در انتخابات مجری هستیم و هیچ دخالتی از طرف هیچ کسی رانمی پذیریم؛ همچنانکه این موضوع را در انتخابات مجلس ثابت کردیم و هیچ دخالتی در اجرای انتخابات نشد.

وزیر کشور با تاکید بر رعایت قانون در مراحل انتخابات افزود: از هم اکنون مجریان انتخابا ت باید قوانین انتخابات را خوب بخوانند و تمامی تحولات منطقه خود را به طور مستمر رصد و به ما منتقل کنند.

**اگر لازم باشد حتی در شب انتخابات هم عزل و نصب خواهیم داشت
رحمانی فضلی افزود: در حوزه عزل و نصب بنای ما در وزارت کشور اقل تغییرات است اما اگر لازم باشد شب انتخابات نیز تغییرات را انجام می دهیم.

**نظر شورای نگهبان درباره زمان برگزاری انتخابات
وی یادآور شد: در تاریخ ۲۹ اردیبهشت و پنجم خرداد برای برگزاری انتخابات سال آینده به شورای نگهبان پیشنهاد داده ایم و منتظر اعلام نظر رسمی از سوی این شورا هستیم.شورای نگهبان مخالفتی با برگزاری انتخابات در تاریخ پیشنهادی وزارت کشور ندارد اما منتظر اعلام رسمی شورای نگهبان در این باره هستیم.

وزیر کشور خطاب به معاونان استانداری های سراسر کشور گفت: به تدریج جلسات لازم را برای برگزاری انتخابات آغاز کنید و از شرایط سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی مناطق خود تحلیل های دقیق و مرتبی برای ما بفرستید تا ما براساس این تحلیل ها بتوانیم تصمیمات درستی اتخاذ کنیم.

رحمانی فضلی افزود: از مهرماه و آبان فضای انتخاباتی در کشور آغاز شده و ما هم فعالیت جدی خود را از آبان آغاز می کنیم، بنابراین باید حداقل تغییرات را داشته باشیم تا به ثبات لطمه نخورد، در این بین اگر نیاز باشد باید تذکرات لازم به فرمانداران و بخشداران داده شود.

وی ادامه داد: در صورتی که شورای نگهبان با زمان پیشنهادی وزارت کشور برای انتخابات سال آینده موافقت کند باید از دی ماه سال جاری ستادهای انتخابات را فعال کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید بررسی عملکرد فرمانداران و بخشداران جدی گرفته شود، گفت: ما تحمل نمی کنیم که فرمانداری سیاست های دولت را اجرا نکند کند.

وزیر کشور گفت: ما باید انتقاد و نظارت درونی را تقویت کنیم تا از بیرون به ما تذکر داده شود.

رحمانی فضلی همچنین با تاکید بر ضرورت هماهنگی و تععامل مسوولان استانی با نمایندگان مجلس اظهارداشت: باید در چارچوب وظایف با نمایندگان تعامل داشته باشیم.

وی خطاب به معاونان استانداری ها افزود: اگر نمایندگان مشکلی را به شما گزارش دادند حتما به آن رسیدگی کنید و اگر پیشنهادی از نمایندگان برای جابجایی افراد در سطح استان داشتید که با شرایط دولت همخوانی داشت آن را قبول کنید و نحوه روابط خود با نمایندگان و همچنین ائمه جمعه را در شهرستان ها سامان دهید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :