به گزارش تبریزمن،در دور پایانی مسابقات قهرمانی زون منطقه غرب آسیا که ساعتی پیش به پایان رسید، پویا ایدنی با ۸ امتیاز از ۹ بازی قهرمان، احسان قائم مقامی با ۷٫۵ امتیاز نایب قهرمان،بشیر القدیمی با ۶ امتیاز سوم شد.

در بخش بانوان، ژو چن از قطر با ۸ امتیاز قهرمان، آتوسا پورکاشیان با ۸ امتیاز نایب قهرمان و میترا حجازی پور با ۷٫۵ امتیاز سوم شد.

گفتنی است تیم کشورمان فردا ساعت ۱۷:۵۰ از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران می شود.

مسابقات قهرمانی منطقه غرب آسیا (زون ۳٫۱) از ۲۷ اردیبهشت لغایت ۳ خردادماه در مسقط عمان با حضور ۳۴ بازیکن از ۱۲ کشور بحرین, ایران, عراق, عربستان سعودی, کویت, لبنان, عمان, فلسطین, قطر, سوریه, امارات متحده عربی و یمن برگزار شد.

دور نهم (پایانی):

در بخش مردان استاد بزرگ ایدنی با مهره سیاه مقابل عطاءاله تمرا از کشور فلسطین بازی کرد.

 سفید سعی در بسته نگاه داشتن بازی و ایجاد یک وضعیت آرام داشت و با تعویض فیل سفید روی خویش در مقابل اسب ایدنی پیاده های ایدنی را دو پشته نمود اما ایدنی که عطش سیری ناپذیری برای پیروزی دارد به سرعت دست بکار انجام یک حمله جناحی به شاه حریف شد پیاده ها را به پیش راند و به سبک بازی هندی شاه ابتدا در جناح شاه با پیاده هایش فضا گرفت و بعد از آن سوارها را از پشت پیاده ها وارد کارزار نمود.

تنها چاره سفید که حمله متقابلی را در مرکز و یا جناح شاه میسر نداشت سعی در کند ساختن حمله حریف بود اما مقاومت در مقابل این حمله میسر نبود و هر چند سفید موفق شد اکثر سوارها از جمله وزیر را تعویض کند ولی سفید امکان دفاع از پایه زنجیر پیاده ای خویش را نداشت، سیاه یک پیاده پیش افتاد و حملات متداومی نیز بر علیه دیگر پیاده های سفید داشت.

حریف فلسطینی وقتی پیاده بعدای اش هم در حال سقوط است تسلیم شد.

به این ترتیب پویا ایدنی با ۸ امتیاز از ۹ بازی به کار خود پایان داد و قهرمان منطقه غرب آسیا در سال ۲۰۱۵ شد و از طرف این منطقه جواز حضور در مسابقات جام جهانی شطرنج که شهریور ماه امسال با حضور ۱۲۸ شطرنج باز برتر جهان در شهر باکو  کشور آذربایجان برگزار خواهد شد را دریافت نمود.

ایدنی در این مسابقات عملکردی معادل ۲۶۸۱ داشت و ۱۵ واحد به ریتینگ خود افزود و در فهرست بعدی به مرز ریتینگ ۲۵۴۰ خواهد رسید.

در میز دوم استاد بزرگ احسان قائم مقامی با مهره سیاه مقابل ایاد ماهر از کشور بحرین با  ریتینگ ۲۱۵۳ بازی داشت ایاد ماهر سالها پیش در المپیاد جهانی شطرنج مدال طلای میز پنج را کسب کرده بود و به همراه برادرش حسین ایاد در اکثر مسابقات آسیایی به عنوان نماینده بحرین شرکت می کنند.

ایاد ماهر بازی را با پیاده وزیر آغاز کرد و احسان مطابق معمول تمایلش را برای شروع نیمزو هندی نشان داد سفید برای اجتناب از شروع نیمزو هندی، اسب جناح شاهش را خارج ساخت و سیاه به شاخه بوگو هندی متوسل شد.

فیلهای سیاه رو در همان ابتدای بازی تعویض شدند و همچنین دو طرف در حرکت ۱۸ وزیرهایشان را تعویض کردند اما سیاه موفق شد به پیاده های ضعیف شده سفید فشار آورد. سیاه یک پیاده عقب افتاد اما فشار همچنان باقی ماند.

 و سیاه وقتی دید یک پیاده دیگر هم عقب خواهد افتاد خود تسلیم شد.

قائم مقامی عملکردی معادل ۲۵۹۹ داشت و ۷ واحد ریتینگ به ریتینگ خود افزود.

در میز سوم استاد بزرگ پوریا درینی با مهره سیاه مقابل استاد بین المللی نزاد حسین عزیز از قطر بازی کرد.

نزاد حسین بازیکن چهارم قطر پس از المظیحکی, محمد سید و ژو چن می باشد و در المپیاد اخیر تیم قطر موفق شد نتایج بسیار خوبی کسب نماید و حتی ۳ پله بالاتر از تیم ایران در رده ۴۵ قرار گیرد.

نزاد حسین بازی را با پیاده وزیر آغاز کرد و سیاه دفاع هندی وزیر را برگزید هر دو طرف حرکات مرسوم این شروع را بازی کردند اما سفید که یک پیاده رونده مرکزی پیدا کرده بود موفق نشد پیاده خود را حفظ نماید و سیاه با تعویض سوارها راه حمله به این سوار را برای خود بازی کرد و در آخر بازی رخ یک پیاده جلو میافتاد.

اما نزاد پیاده را به بهترین شکل پس نداد و اجازه داد سیاه یک پیاده خطرناک دیگر هم داشته باشد و تکنیک درینی در این وضعیت بی نظیر بود.

درینی با این پیروزی ۶ امتیازه شد و به همراه القدیمی از یمن در مقام سوم و چهارم شریک شد اما چون در رویارویی مستقیم از حریف یمنی شکست خورده بود به مقام چهارم رسید.

رده بندی نهایی:

پویا ایدنی ۸ امتیاز از ۹ بازی اول

احسان قائم مقامی ۷.۵ امتیاز دوم

بشیر القدیمی از یمن  و پوریا درینی با ۶ امتیاز سوم و چهارم

نزاد حسین قطر ۵.۵ امتیاز پنجم

عبدالستار از عراق ,‌ایتی بشیر از سوریه,  ابراهیم شهرور از لبنان با ۵ امتیاز هفتم, هشتم و نهم

در مسابقات بانوان، در این دور اتفاق غیر منتظره ای نیافتاد و بازیکنان قویتر حریفان خود را شکست دادند.

تنها عبیر علی از امارات با مهره سفید برای آتوسا پورکاشیان سعی در ایجاد مشکل نمود ولی آتوسا که از بازی دور قبل میترا حجازی پور متوجه شده بود که حریف به مراتب قویتر از ریتینگش بازی می کند و بسیار دقیق بازی کرد .

عبیر علی بازی را با پیاده شاه آغاز کرد و حمله گراند پری در مقابل دفاع سیسیلی سیاه برگزید عملا هم موفق شد حمله ترسناکی بر روی شاه سیاه ایجاد کند.

 اما پورکاشیان که بازیکنانی بسیار با تجربه و خونسرد در شرایط پیچیده است راههای دقیق دفاعی را یافت و حمله سفید به ناگاه فوروکش کرد و سوارهای پیش آمده سفید راهی برای عقب نشینی نیافتند و از دست رفتند و پس از آن سفید تسلیم گردید.

بدین ترتیب در جدول بانوان ،ژو چن از قطر و پورکاشیان با ۸ امتیاز از ۹ بازی مشترکا به مقام اول دست یافتند و از آنجا که ژو چن رویارویی مستقیم را برده بود ژو چن به عنوان نماینده منطقه غرب آسیا به مسابقات قهرمانی زنان جهان راه خواهد یافت.

میترا حجازی پور با ۷.۵ امتیاز سوم

ایمان الروفی از عراق با ۵.۵ امتیاز چهارم

افامیا میر محمود از سوریه و عبیر علی از امارت به مقام پنجم و ششم دست یافتند.


Galaxy S7 - 944 x 150


این خبر را به اشتراک بگذارید :