نشست خبری بیست و یکمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد تا خبرنگاران رسانه های گروهی آذربایجان شرقی در جریان چگونگی این رویداد بزرگ اقتصادی قرار گیرند.

به گزارش تبریز من، در این جلسه که تعدادی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی حضور داشتند صمد حسن زاده با اشاره به اینکه برگزاری این همایش ۲ دهه سابقه دارد گفت:جالب اینکه بیشتر مصوبات این رویداد اقتصادی در سنوات گذشته تبدیل به لایحه شده که در گسترش فضای کسب و کار مؤثر بوده است، لذا دوره جدید این همایش نیز با حضور مقامات استانی و کشوری مانند وزیر صنعت و معدن و رییس بانک مرکزی در شهر تبریز برگزار خواهد شد تا باز هم این شهر کهن در امور بازرگانی پیشرو باشد.

photo_2015-12-01_11-54-41 [1600x1200]
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز ادامه داد:از مسوولان ۳۲ اتاق بازرگانی استان های کشورمان دعوت به عمل آمده تا مباحث مطروحه اقتصادی پس از تحریم ها با حضور آن ها در راستای توسعه اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد زیرا بخش خصوصی باید مشکلات خود را ارایه نموده و راهکارهای این حوزه از سوی مسوولان کشوری ارایه گردد.

photo_2015-12-01_11-54-49 [1600x1200]
حسن زاده در پایان اظهارات خود با آرزوی تقویت برنامه های اتاق بازرگانی و بخش خصوصی، به سفر اخیر تعدادی از فعالان اقتصادی عضو اتاق تبریز به ترکیه پرداخت و اضافه کرد:از سوی اتاق بازرگانی تبریز با مسوولان عالی رتبه اقتصادی کشور ترکیه و روسای اتاق های بازرگانی آنکارا و استانبول دیدار کردیم تا از تجارب آنها در این حوزه بهره مند گردیم زیرا ترک ها از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ به موفقیت های اقتصادی قابل توجهی دست یافتند به طوری که با عبور از تورم ۶۵ درصدی به حجم قابل قبول صادرات دست یافته اند و در سایه نقش بخش خصوصی به همراه حمایت های جدی دولت شان توانستند در بین ۶ کشور موفق در امر صادرات قرار گیرند.

photo_2015-12-01_11-54-58 [1600x1200]
ابوالفتح ابراهیمی نایب رییس اتاق بازرگانی تبریز و مدیرعامل مجموعه صنعتی تراکتورسازی نیز با اشاره به اینکه ۸ صادرکننده برتر کشورمان از استان آذربایجان شرقی هستند افزود:این امر نشان دهنده جایگاه ویژه استان ماست و نقش بخش خصوصی در این میان بی بدیل است لذا اتاق های بازرگانی باید موجب خیزهای اقتصادی باشند.

وی چالش های پیش روی اقتصاد کشور را مورد توجه قرار داد و گفت:در این برهه زمانی با رکود اقتصادی روبرو هستیم اما امیدواریم پس از دوران تحریم ها مقداری از مشکلات حل و فصل گردد لذا برگزاری همایش ملی توسعه صادرات در این مقطع زمانی، ارایه موانع و راهکارهای آن را در بر خواهد داشت که منجر به بررسی وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد.

photo_2015-12-01_11-55-02 [1600x1200]
جمشید برزگر دیگر نایب رییس اتاق بازرگانی نیز این مجموعه ها را تنها محلی دانست که بخش خصوصی می تواند در جهت رونق اقتصادی و هم راستا با حل مشکلات حرکت نماید و افزود:امر صادرات غیرنفتی در این برهه زمانی دشوار بسیار مهم است زیرا صادرات هر یک دلار، به مثابه ایجاد یک کارآفرینی می باشد اما دیدیم که در دولت های نهم و دهم انواع ضربات اقتصادی به بدنه کشور وارد گردید و بدهی های چند هزار میلیاردی به بار آمد.

رییس اتحادیه انبوه سازان کشور در پایان اظهارات خود ابراز امیدواری کرد تا این وضعیت در دوران پساتحریم بهبود یابد.

خبرنگار تبریزمن جملات کلیدی رد و بدل شده در این جلسه را مورد توجه قرار داده که شاید مرور آن ها جالب باشد:

*** ما از نظر بسته بندی محصولات مشکل داریم و باید در این زمینه به خود آییم.

*** سیاست نظام و اتاق های بازرگانی، سرمایه گذاری خارجی ها در راستای توسعه و ارتقای جایگاه اقتصادی کشورمان است.

*** دولت باید از متصدی گری دست بکشد و با واگذاری امور به بخش خصوصی، بدنه خود را کوچک تر نماید.

*** برگزاری این همایش بیشتر در راستای شفاف سازی مسیر اقتصادی کشور پس از دوران لغو تحریم هاست.

*** کاهش هزینه های تولید به علت عدم وجود قانون مدون و به روز برای فعالیت های اقتصادی، از اصول اقتصاد مقاومتی می باشد.

*** کلمه سرمایه گذاری در گذشته عنوانی منفور در بین مردم بود اما با برنامه ریزی ها و رهنمودهای رهبری، این نوع تفکر تا حدودی مرتفع گشته است.

در خاتمه اضافه می کنم بیست و یکمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با محوریت توسعه اقتصادی ایران در دوران پساتحریم روز شنبه در اتاق بازرگانی تبریز برگزار خواهد گردید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :