رئیس کمیته ملی المپیک در واکنش به اظهارات همتای عربستانی گفت: ایران جزو امن ترین کشورهای منطقه است که همیشه فضایی امن را برای میهمانان خارجی ایجاد کرده است.

کیومرث هاشمی با اشاره به وقایع اخیر و اظهارات رئیس کمیته ملی المپیک عربستان مبنی بر اینکه دیگر در رویدادهای ایران شرکت نخواهند کرد، اظهارداشت: اظهارات صریح و غیرمنطقی بالاترین مقام ورزشی یک کشور از نگاه جنبش المپیک که ورزش را میدانی برای طرح اختلافات سیاسی انتخاب کرده است، عجیب به نظر می رسد و جای تامل دارد.

هاشمی با تاکید بر این موضوع که تمامی کمیته های ملی المپیک باید تلاش کنند تا خواسته اصلی منشور المپیک یعنی دوری ورزش از سیاست را پیاده سازند، اظهارداشت: متاسفانه مقامات ورزش سعودی در حالی اتفاقات اخیر بین دو کشور را دستاویز جریان سازی های سیاسی خود قرارداده اند که همین چند ماه پیش به دلیل بی مبالاتی و عدم اشراف مسئولان برگزاری حج عربستان، بیش از۵۰۰  ایرانی در فاجعه منا جان باختند. اگر قرار بود کمیته ملی المپیک و دستگاه ورزش جمهوری اسلامی ایران از این حادثه بهره برداری سیاسی کند می بایست چنین اظهارات مشابهی را که قطعا مقبول تمامی کشورهای دنیا نیز قرار می گرفت برای مسئولان IOC آماده و ارسال می کرد اما موضوع اینجاست که مدیران ورزش ایران به روح المپیزم و منشور المپیک اعتقاد داشته و ورزش را کاملا خارج از سیاست می دانند.

رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان در پایان گفت: بدون تردید بیان چنین اظهاراتی از سوی هر کشور دیگر و از جمله عربستان سعودی جز بهره برداری سیاسی و آلوده کردن فضای ورزش،حاصلی نداشته و نخواهد داشت و نباید ورزش را آلوده مسائل سیاسی کنیم. کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران بر اساس روح المپیزم ضمن عدم تایید این حرکت رئیس کمیته ملی المپیک عربستان،طی نامه ای اعتراض خود را به مقامات کمیته بین المللی المپیک (IOC) و شورای المپیک آسیا(OCA) اعلام کرد تا این دو نهاد بین المللی ورزش، از تکرار مسایل اینچنینی ممانعت به عمل آورند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :