نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با هرگونه اشغالگری مخالف است و از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند، گفت: دشمنان به دنبال کشاندن جنگ به منطقه قفقاز هستند.

به گزارش تبریزمن، آیت‌الله محسن مجتهدشبستری امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز در مصلای امام خمینی(ره) این شهر به مناقشه خونین اخیر در منطقه قره‌باغ اشاره کرد و اظهار داشت: در روزهای گذشته مناقشه قره‌باغ بعد از جنگ ارمنستان و جمهوری آذربایجان سال ۱۹۹۴ کم‌سابقه بوده است که در اثر آن ده‌ها نفر در جریان این درگیری‌ها از دو کشور کشته و زخمی شده‌اند.

وی با اشاره به تحلیل برخی کارشناسان از این درگیری‌ها گفت: برخی کارشناسان معتقد هستند روسیه با هدف فشار بر باکو و کاستن از کمک‌های اقتصادی و سیاسی از ترکیه این جنگ را انداخته و یا موثر بودن ترکیه بر شعله‌ور شدن جنگ قره‌باغ که می‌خواهد در برابر روسیه قدرت‌نمایی کند و حمایت خود از جمهوری آذربایجان سخن به میان می‌آورند.

خطیب جمعه تبریز افزود: اما واقعیت مسئله این است با بررسی و مطالعه عمیق ریشه سیر تحولات تاریخی  اختلافات در این زمینه به سده ۲۰ میلادی برمی‌گردد و رژیم صهیونیستی از جنگ قره‌باغ که در کنار مرزهای ایران اتفاق می‌افتد ابراز خوشحال می‌کند.

آیت‌الله شبستری گفت: دشمنان به ویژه رژیم صهیونیستی از مناقشه قره‌باغ فرصت‌طلبی می‌کنند و از اختلافات دامنه‌دار قره‌باغ سوء استفاده می‌کنند و به دنبال شعله‌ور کردن آتش جنگ در این منطقه هستند.

وی تصریح کرد: استکبار به ویژه رژیم صهیونیستی با توجه به شرایط و جنگ و درگیری در غرب آسیا تلاش می‌کنند آن را به منطقه قفقاز بکشانند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با هرگونه اشغالگری مخالف است و از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند، اظهار داشت: طبق فرمایش و فرموده مقام معظم رهبری قره‌باغ متعلق به جهان اسلام است و ما به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان احترام می‌گذاریم.

خطیب جمعه تبریز بر حل مناقشه قره‌باغ از طریق مسالمت‌آمیز تاکید کرد و افزود: ایران از هرگونه پیشناد مسالت آمیز برای حل این مناقشه استقبال می‌کند و هر دو طرف درگیر باید با گفت‌وگو مشکلات‌شان را حل کنند.

آیت الله شبستری تصریح کرد: ما نمازگزاران تبریز ضمن پشتیبانی از پیشنهاد دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر آتش‌بس اعلام می‌کنیم و حمایت خود را از ردم مسلمان آذربایجان اعلام کرده و با هر گونه اشغالگری مخالف هستیم.

براساس این گزارش، نظامیان ارمنستان با پشتیبانی روسیه در جریان تجاوز به جمهوری آذربایجان، حدود ۲۰ درصد از خاک این کشور به ویژه مناطق استراتژیکی که ارمنستان را به قره‌باغ متصل می‏‌کند، اشغال کنند و مرتکب جنایت‌های هولناک علیه مسلمانان ترک قره‌باغ شدند.

با وجود برقراری آتش بس میان دو کشور از سال ۱۹۹۳م این بخش از خاک جمهوری آذربایجان همچنان در اشغال ارتش ارمنستان است و مشکل دیرینه قره‌باغ، هنوز حل نشده است.

جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده و خواستار بازگشت آوارگان قره باغ به موطن اصلی خودشان است.

رهبر معظم انقلاب نیز در این مورد طی فتوایی قره‌باغ را جزئی از خاک اسلام دانسته‌اند.

با گذشت ۸۰ روز از برجام هنوز تحریم‌ها برداشته نشده‌اند

عضو خبرگان رهبری در ادامه خطبه‌های نماز جمعه تبریز به اظهار اخیر آمرییکا و رئیس جمهور این کشور که ایران تاکنون متن توافق را رعایت کرده است، اما روح توافق، مستلزم این است که ایران به جامعه جهانی و شرکت‌ها سیگنال‌هایی بفرستد ، اشاره کرد و گفت: این سخنان نشانگر بدعهدی و باج‌خواهی آمریکا است و پیش‌بینی‌های مقام‌معظم رهبری در سال گذشته و قبل از آغاز برجام که آمریکا را بدعهد و مورد غیرقابل اعتماد خطاب کرده بود آثارش کاملا مشهود و دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:  آمریکا به جای اینکه تحریم‌ها را بردارد بر شدت تحریم‌ها می‌افزاید؛ طبق گفته مسئولان داخلی بعد از گذشت ۸۰ روز از برجام هنوز تحریم‌ها مخصوصا در زمینه بانک‌ها رفع نشده است.

وی تصریح کرد: آمریکا بهانه تراشی می‌کند و اقدامات اخیر آنان کاملا برنامه‌ریزی شده و هدفمند است.

عضو مجلس خبرگان رهبری به سه آرزو و هدف غرب درباره ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: عدول ایران از ارزش‌ها و اهداف انقلاب در برابر غرب و مطابقت دادن با سیاست‌های استکبار، دست برداشتن ایران از جنبش‌های آزادیخواه مخصوصل حزب الله لبنان و تضعیف صنعت دفاعی ایران و توقف و توسعه تجهیزات موشکی اعلام کرد.

وی تصریح کرد: آمریکا به دنبال تضعیف صنعت دفاعی ایران بوده و می‌خواهند کشورمان موشک، پهباد و قدرت نظامی نداشته باشد تا تروریست‌ها و داعشی‌ها به راحتی به توانند وارد ایران شوند.

آیت الله شبستری تاکید کرد: استکبار و رژیم صهیونیستی بدانند، از نظر رهبر عزیز و ملت قهرمان ایران هیچکدام از این آرزوها و اهداف آنان انجام شدنی نیست و استکبار این آرزوها را با خود به گور خواهد برد.

امام جمعه تبریز با تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رجب، اظهار داشت: ماه رجب از قداست ویژه‌ای برخوردار است و رحمت‌الهی در این ماه به سوی بندگان سرریز می‌شود.

وی اضافه کرد: این ماه، ماه استغفار و بندگی است و بهتر است از هر لحاظ بر اعمال و رفتار خود مراقبت کرده و به سوی پروردگار متعال تقرب جوییم.

آیت الله شبستری در ادامه با اشاره به ۲۱ فروردین ماه سالروز شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی که در سال ۷۸ توسط مزدوران استکبار منافقین به شهادت رسید، گفت: این بزرگوار نقش بسیار برجسته ای در جبهه های جنگ داشت.

وی تاکید کرد: یکی از خصوصیات بارز شهید صیاد شیرازی ولایت مداری بود و ایشان معتقد بودند که ارتشی و سپاهی یک لشکر هستند و همه تابع ولایت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :