هیأتی از سرمایه گذاران ترکیه امروز به شهر تبریز آمده و پس از دیدار با استاندار آذربایجان شرقی در جمع فعالان اقتصادی استان حضور یافتند.

به گزارش تبریزمن، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ترک پس از حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز به صورت چهره به چهره با تجار و بازرگان منطقه آذربایجان دیدار کرده و به تبادل نظر پرداختند.

ترک ها گوی سبقت سرمایه گذاری را بربایند

جمشید برزگر نایب رییس اتاق بازرگانی تبریز در ابتدای مراسمی که به همین منظور در تالار این مجموعه برگزار گردید با ابراز رضایت از سفرسرمایه گذاران ترکیه به قطب صنعتی ایران افزود:این دیدارها به طور حتم باعث توسعه روابط تجاری خواهد شد زیرا استان آذربایجان شرقی از پتانسیل بالایی در امر سرمایه گذاری برخوردار است و لذا امیدوارم دوستان ترک، گوی سبقت را از سرمایه گذاران اروپایی در خصوص حضور در تبریز ربوده و از تسهیلات این حوزه سودآور بهره مند گردند.

صادرات  سی میلیارد دلاری هدف ما برای سال آینده است

رییس طرف ترک شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با اشاره به اینکه ۱۲ سال است که در مسیر پیشرفت تجاری ایران و ترکیه تلاش می کنیم گفت:سعی بر آن است که مشکلات موجود بانکی، گمرکی و غیره که همواره مانع توسعه روابط تجاری دو کشور بوده اند مرتفع شده و زمینه رفت و آمد موثر هیات های بازرگانی فراهم گردد.

رضا آموزگار فرهمند ادامه داد:در این راستا اعضای انجمن کارآفرینان منطقه سیواس ترکیه علاقه زیادی جهت بازدید از تهران و تبریز داشتند که خوشبختانه این امر تحقق یافت تا آنها بتوانند در رشته های مختلف کاری، بررسی شرایط موجود پارتنرهای ایرانی را انجام داده و با مذاکرات فیس تو فیس، امر سرمایه گذاری در مناطق مختلف ایران را عملیاتی سازند.

وی سپس با ذکر این نکته که سرمایه گذاری و تجارت ایران با ترکیه از سال ۱۹۸۰ آغاز شده است افزود:علی رغم فعالیت های وسیع، اما با ممانعت هایی در رابطه با تحریم های ظالمانه روبرو شدیم که خوشبختانه این مورد نیز می رود تا از سر راهمان برداشته شود و زمینه ارتباطات بهینه را موجب گردد.

آموزگار همکاری در تمام زمینه های گردشگری، فرهنگی و بازرگانی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد:امروزه از نظر نزدیکی و همسایگی و اینکه ترکیه در زمان تحریم ها در کنار ایران بوده می تواند در پساتحریم نیز همکاری مناسبی را داشته باشد، لذا از شرکت های ترک هم خواستیم در ایران سرمایه گذاری نمایند به طوری که در سال گذشته حجم صادرات دو سویه ۱۴ میلیارد دلار بود و این رقم باید تا سال آینده به هدف ۳۰ میلیارد دلار برسد.

photo_2015-10-10_20-06-35

سرمایه گذار خارجی حکم شهروند ایرانی را داراست

مدیرکل اقتصاد و دارایی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم توضیحاتی در مورد پتانسیل ها و امکانات این استان جهت سرمایه گذاری با امن به اعضای هیات ترک معرفی کرد و گفت:آذربایجان شرقی به عنوان اولین استان تشکیل دهنده منطقه سرمایه گذاری خارجی در تمام امور مربوطه پیشقدم بوده است به طوری که مجوز ورود سهل سرمایه گذاران و تضمین دولت و حمایت های اداری باعث شده تا امر سرمایه گذاری بیش از پیش مورد توجه مسوولان استانی و به ویژه استاندار قرار گیرد.

حسینی ادامه داد:آنچه که آذربایجان شرقی را در خصوص در اولویت بودن سرمایه گذاری قرار داده شکل جغرافیایی آن است که این امر از دوران ایلخانیان به عنوان کانون تجارت ایران مطرح بوده و اکنون نیز مرکز بازرگانی و اقتصادی شمال غرب کشورمان می باشد.

وی وجود مناطق مختلف آزاد تجاری و ویژه، پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه ها و غیره در این منطقه را مورد تاکید قرار داد و افزود:زیرساخت های تولید در آذربایجان شرقی بسیار قابل توجه است به طوری که ۴۰ درصد صادرات ایران از این استان صورت می گیرد و حدود ۵۴ نوع ماده معدنی از جمله مس و پرلیت جایگاه منطقه را افزایش داده است و امروزه ما با بیش از یک صد کشور جهان رابطه تجاری داریم.

photo_2015-10-10_20-06-27

معاون استاندار آذربایجان شرقی سرمایه گذار خارجی را همانند شهروند ایرانی دانست که در امور اقتصادی تلاش می کند و از هر گونه حق و حقوق بهره مند خواهد شد که معافیت های ۱۰۰ درصدی از جمله آنهاست و اضافه کرد:اگر یک سرمایه گذار داخلی با سرمایه گذار خارجی مشارکت نماید از ۲ برابر این معافیت ها برخوردار خواهد شد و چنانچه استاندار آذربایجان شرقی هم تاکید کردند امروزه دو پروژه بسیار مهم ایران توسط ترک ها در حال اجراست که نویدبخش همکاری های دوجانبه را می دهد لذا حمایت ایشان از سرمایه گذاران خارجی امری قابل توجه می باشد.

همکاری های دو جانبه تنها به حوزه تجاری محدود نشود

مراد آجل رییس انجمن کارآفرینان و بازرگانان منطقه سیواس موسوم به سیوگیاد نیز با اشاره به سابقه صد ساله روابط ایران و ترکیه گفت: اکنون ما از حضور در ایران و تبریز احساس خوبی داریم و آماده هر گونه همکاری دو جانبه با ایران از قبیل سرمایه گذاری، خرید محصولات ایرانی، فروش و ارسال مواد اولیه تولیدات شما به ایران و غیره هستیم.

وی افزود:دو همسایه ای که در طول یک سده اخیر همکاری خوبی داشته اند امروز نباید مراودات آنها تنها به مسایل اقتصادی و تجاری محدود گردد، لذا ما سرمایه گذاری می کنیم و شما به ما کمک کنید بنابراین شما شرایط سرمایه گذاری را هموار کنید و ما نیز به فعالیت تولیدات مختلف بپردازیم.

photo_2015-10-10_20-06-32

دولت آینده روشنی را  برای سرمایه گذاری خارجی برنامه ریزی کرده است

رضا کامی رییس طرف ایرانی شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه نیز در این مراسم، این دو کشور را دو قدرت منطقه خواند و گفت:پایداری روابط اقتصادی تنها به حوزه تجاری نیست و باید در سایر حوزه ها نیز انور مشترک در توسعه روابط دو جانبه موثر باشد، لذا سیاست جدید دولت ایران در تعامل با کشورهای جهان آینده روشنی را رقم خواهد زد به ویژه اینکه رابطه بهینه با کشورهای همسایه رو به رشد می باشد و این امر در یک سال گذشته با تجارت ترجیحی افزایش یافته است.

وی افزود:صادرات کشور ترکیه به اروپا کاهش یافته و این مسیر به سوی ایران سرازیر شده است و در مقابل نیز، میزان صادرات نفتی ایران به ترکیه افزایش یافته است که روابط تنگاتنگ دو سویه را به اثبات می رساند.

photo_2015-10-10_20-06-37

ایران بهترین کشور جهان برای سرمایه گذاری است

محمد مهدی جولازاده رییس انجمن بازرگانان و صنعتگران ایرانی مقیم ترکیه موسوم به ایصیاد، هدف سفر اعضای هیأت اقتصادی ترکیه به ایران را تقویت همکاری ها و ایجاد پل ارتباطی بین دو کشور دانست و گفت:در پیشرفت تکنولوژی ترکیه، ایران نقش اساسی را داشته است به طوری که مارک های تجاری ترکیه امروزه در شهرهای ایران به یک برند تبدیل شده است و بدین ترتیب افزایش همکاری های دوجانبه می تواند برای هر دو کشور مثمر ثمر باشد.

وی در پایان افزود:ایران بهترین مکان جهان برای سرمایه گذاری به دلیل انرژی های ارزان، نیروی کار ارزان، پتانسیل های فراوان و غیره می باشد در دوران پس از تحریم ها امید حضور موثر سرمایه گذاران را طلب می کند.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :