رییس جمهوری ایران در گفت وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی فرانس-۲۴، ضمن تاکید بر موفقیت آمیز بودن سفر اروپایی خود، تصریح کرد که ایران چه پیش از توافق و چه پس از توافق هسته ای، مطرود جامعه جهانی نبوده است.

به گزارش تبریزمن، این مصاحبه با حضور مجریان شبکه فرانس ۲۴، خبرنگار روزنامه لوموند و خبرنگار روزنامه فرانس کولتور در مدت زمان بیش از یک ساعت برگزار شد که حاوی نکات بسیاری در حوزه های داخلی و خارجی بود که رییس جمهوری کشورمان به پرسش های خبرنگاران در همه زمینه ها پاسخی روشن و متقن ارایه داد.

در ابتدای این مصاحبه، مجری شبکه خبری فرانس-۲۴ ضمن خوش آمد گویی به دکتر حسن روحانی، گفت: چند ماه پیش از نظر بسیاری از کشورهای غربی، ایران مطرود جامعه بین المللی بود. آیا سفر شما به اروپا و توافق هایی که در این سفر به امضا رسید، به منزله بازگشت کامل ایران به جامعه بین المللی نیست؟

رییس جمهوری ایران ضمن خرسندی از سفر به فرانسه پاسخ داد: باید در پاسخ شما بگویم که به نظر من چه پیش از توافق و چه پس از توافق، ایران هیچ وقت در جامعه بین المللی مطرود نبوده است. هنگامی که من در سال ۲۰۱۳ در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کردم، جهانی بدون خشونت و افراط گرایی را پیشنهاد کردم و این موضع گیری ایران در جریان این گردهمایی تصویب شد. در همان زمان، رهبران کشورهای اروپایی در دیدار با من از تحریم ها علیه ایران ناراحت بودند و تاکید داشتند این مسیر، مسیر درستی نیست.

کریستوف ایاد روزنامه نگار لوموند نیز با اشاره به تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، از رییس جمهوری کشورمان پرسید، جناب آقای رییس جمهور، آیا می توان چنین برداشت کرد که ایران و آمریکا در حال برقراری روابط دیپلماتیک هستند؟

روحانی

روحانی پاسخ داد: در طول هفتاد سال گذشته همواره میان ایران و آمریکا مشکلات بی شماری وجود داشته است. باید بگویم که حل این مشکلات در مدتی کوتاه دشوار است. من از روز نخست پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کردم که می خواهیم تنش با آمریکا را کاهش بدهیم که البته این تنش کاهش پیدا کرده است. اما هنوز برای حل همه مشکلات و رسیدن به نتیجه نهایی راه درازی در پیش داریم. این مسایل پیچیده هستند و به محض این که مطرح می شوند، انتخابات ایران یا انتخابات آمریکا آغاز می شود و از این رو مجددا باید تلاش ها از سر گرفته شوند.

رییس جمهوری ایران در پاسخ به لودویک پیِه تونو، خبرنگار روزنامه ی «فرانس کولتور» که نظر وی را درباره تنش دیپلماتیک میان ایران و عربستان پرسید، گفت: حوادثی رخ داده که از نظر ما خوشایند نبوده است. یک عالم بزرگ شیعه که نسبت به حاکمان عربستان سعودی انتقاداتی داشت، اعدام شده است که این اقدام با قوانین مغایرت دارد. اعدام این روحانی بسیاری از کشورهای جهان را غافلگیر کرد و حتی کشورهای غربی این اقدام را محکوم کردند. هیچ کس نمی تواند از این اقدام دفاع کند.در ایران نیز احساسات مردم به طور طبیعی تحریک شد.

روحانی خاطر نشان کرد: از سویی دیگر، حادثه سفارت عربستان در ایران رخ داد که نه تحت اراده و نه خوشایند دولت بود. من به عنوان رییس جمهوری نخستین کسی بودم که این اقدام را محکوم کردم و از دستگاه های امنیتی خواستار شناسایی و دستگیری عوامل این کار شدم. اکنون عوامل این حرکت دستگیر شده اند و قوه قضاییه این ها را محاکمه خواهد کرد. اما عکس العمل عربستان در برابر این رویداد نامتناسب بود. ما خواهان افزایش تنش در منطقه نیستیم و مردم عربستان همسایه و برادران دینی ما هستند.

موضوع سوریه یکی دیگر از پرسش های خبرنگاران حاضر از رییس جمهوری کشورمان بود.

وی در پاسخ به این پرسش، با تاکید بر این که راه حل بحران سوریه باید سیاسی باشد، افزود: فکر می کنم رسیدن به این راه حل سیاسی زمان بر است و خیلی سخت به نظر می رسد که طی چند هفته و از طریق برگزاری چند کنفرانس این موضوع حل بشود.

دکتر روحانی اضافه کرد: ما امیدواریم که مذاکرات در خصوص یافتن راه حل برای موضوع سوریه در کوتاهترین زمان ممکن صورت بپذیرد، البته بسیار غافل گیر کننده خواهد بود که مساله سوریه در مدت زمان اندک به نتیجه برسد، چرا که در سوریه گروه های زیادی هستند که علاوه بر جنگیدن با دولت این کشور، با خود نیز در حال ستیز هستند و این می تواند روند رسیدن به یک راه حل فوری را به تاخیر بیاندازد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، دخالت هایی نیز در این کشور وجود دارد که می تواند موجب تاخیر در رسیدن به یک راه حل سیاسی در کوتاه مدت باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :