سرکنسول ترکیه در تبریز گفت: پیوندهای عمیق دینی ، تاریخی و فرهنگی بین دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد که این پیوندها توسعه تجاری و اقتصادی دو کشور را تثبیت می کند.

به گزارش تبریزمن، ‘چاغلار فاحری چاکر آلپ’ روز پنج شنبه در دیدار هیات بازرگانی، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری استان وان ترکیه با رئیس و هیات مدیره اتاق تبریز، اظهار کرد: دیدگاه های مشترک بین دو کشور دوست و برادر، ایران و ترکیه موجب ارتقا و تحکیم روابط است.

وی افزود: اعتقاد دارم که دو طرف از ظرفیت های بالایی برای همکاری برخوردارند که کنسولگری برای ارتقای این روابط تلاش می کند و ترکیه برای استفاده از ظرفیت های ایران دیدگاه های خود را دارد.

سرپرست هیات بازرگانی، فرهنگی و گردشگری استان وان ترکیه نیز در این دیدار گفت: تبریز به لحاظ اهمیت، متفاوت از دیگر شهرهاست و ما بر جایگاه تبریز در ایران و جهان واقف هستیم.

‘نجدت تاکوا’ با بیان اینکه تبریز به علت پیشینه تاریخی خود در هر سفری که به این شهر داشته ایم ما را با موضوع جدیدی آشنا کرده است، اظهار کرد: ایده های خوبی برای همکاری های دوجانبه ارایه شده است که به دنبال عملیاتی کردن آنها هستیم.

وی خاطر نشان کرد: ایران در مرحله جدیدی از روابط بین المللی قرار گرفته و ما از این موفقیت خوشحالیم به ویژه آناتولی شرقی ترکیه از دستیابی به موفقیت های روابط خارجی ایران خرسند است و از ارتقای سطح روابط با ایران استقبال می کند .

وی تاکید کرد: بعد از تحریم ها می خواهیم سطح روابط تجاری خود را با آذربایجان شرقی به سطح مناسبی برسانیم.

تاکوا با اشاره به اینکه درکنار رئیس جمهورهای دو کشور تلاش می کنیم تا حجم سرمایه گذاری دو کشور را به ۳۰ میلیارد دلار برسانیم، گفت: مسئولان ارشد ترکیه بازرگانان را برای توسعه روابط با ایران تشویق می کنند.

وی اضافه کرد: از تجار و بازرگانان تبریز، خوی، سلماس و ارومیه در خواست همکاری داریم تا از ظرفیت تولیدات ارزشمند این شهرها استفاده شود در مقابل ترکیه هم تولیدات و سرمایه گذاری های ارزشمند دارد.

وی خواستار تقویت راه های حمل و نقل هوایی و زمینی برای مبادلات و صادرات کالا بین دو کشور شد و بیان داشت: ما با ایران ۵۶۰ کیلومتر مرز زمینی داریم که از این مقدار ۲۸۰ کیلومتر مختص استان وان ترکیه است اما مرزهای زمینی در شان دو کشور نیست.

وی افزود: سیاست درب مرزی هم که داریم شایسته ایران و ترکیه نیست ، اگر نتوانیم این ایرادات را رفع کنیم نمی توانیم تولیدات خود را به خوبی صادر کنیم.
تاکوا ، از طرف ایرانی برای سفر به وان دعوت رسمی کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :