خبرگزاری مطرح انگلیسی در گزارشی با اشاره به مواضع تهران و مسکو در قبال دمشق نوشت: «در حالی که آمریکا و متحدانش در سوریه با کمبود گزینه ها مواجهند، روسیه و ایران در سوریه قدرت نمایی می کنند».

به گزارش تبریزمن، خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره قدرت نمایی ایران و روسیه در سوریه و کمی گزینه‌های آمریکا و متحدانش هشدار داده است.

خبرگزاری فارس: رویترز: ایران و روسیه در مقابل آمریکا و متحدانش در سوریه قدرت‌نمایی می‌کنند/ در بحران سوریه هیچ کس روی اوباما حساب نمی‌کند

در ادامه واکنش‌های مقامات و رسانه‌های غربی به حملات اخیر روسیه به مواضع تروریست‌ها در سوریه، یک خبرگزاری انگلیسی بر «قدرت نمایی روسیه و ایران» در برابر آمریکا و متحدانش تاکید کرده است.

در گزارش رویترز با اشاره به مواضع ایران و روسیه در قبال بحران سوریه آمده است: «سوالی که همگان دارند آن است که آیا آمریکا و متحدان اروپایی و سنی منطقه‌ای او برای متوقف کردن رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین مداخله خواهند کرد؟»

این خبرگزاری می‌نویسد: «بسیاری می‌گویند نمایش کنونی نتیجه بی عملی ادامه دار غرب و عقب نشینی آمریکا در لحظات حساس در این درگیری غیرقابل کنترل است؛ درگیری که ابعاد منطقه‌ای آن به سرعت در حال جهانی شدن است. هیچ کسی در خاورمیانه روی باراک اوباما رئیس‌جمهور امریکا حساب نمی‌کند بلکه پیش‌بینی آن است که جنگ بد و بدتر شود».

این خبرگزاری انگلیسی که همواره به دنبال ارائه تصویر فرقه‌گرایانه از بحران سوریه داشته است، بدون اشاره به دخالت‌ها و کمکهای همه‌جانبه غرب و برخی کشورهای عربی از مخالفان دولت سوریه ادعا می‌کند: «مداخلات نظامی روسیه و ایران جنگ در سوریه را به لبه یک درگیری تمام عیار بین‌المللی سوق داده است».

در ادامه مطلب رویترز با تاکید بر ایجاد محور روسیه، ایران، سوریه و عراق و همچنین حزب‌الله لبنان آمده است: «این محور در حالی در حال شکلگیری است که آمریکا پیاده نظام خود را از عراق خارج کرده و در حال کاهش حضور نظامی در افغانستان است. در حالی که همچنان به اقدامات خود برای نظارت بر آبراه‌های خلیج(فارس) از طریق پایگاه خود در بحرین و حفظ حضور هوایی در قطر و ترکیه ادامه می‌دهد،‌اما واشنگتن به نظر برای عدم دخالت عمیقتر نظامی در خاورمیانه متعهد و مصمم به نظر می‎‌رسد».

این رسانه غربی با اشاره به مشغولیت‌ها و درگیری‌های مخالفان دولت سوریه به مشکلات خود تصریح کرد: «عربستان سعودی و متحدان سنی خلیج(فارس) وی که حامیان اصلی شورشیان مخالف اسد هستند، در جنگ یمن غوطه‌ور هستند و ترکیه نیز مشغول و درگیر با ستیزه‌جویان کُرد خود(پ‌ک‌ک) است».

رویترز افزود: «ترکیه و متحدان سنی خلیج(فارس) آن احتمالا در پاسخ به اقدامات روسیه و ایران، حمایت نظامی از مخالفان در سوریه را تشدید خواهند کرد و درباره مداخله مستقیم خطر نمی‌کنند».

در بخش دیگری از این مطلب طولانی ادعا شده است: «اگر روسیه و ایران بتوانند مناطق واقع در شمالو غرب سوریه را پس بگیرند، محاسبات دولت اسد تغییر خواهد کرد. در این مناطق است که جتهای جنگنده روسیه نه داعش بلکه شورشیان تحت حمایت عربستان سعودی، قطر، ترکیه و در برخی موارد آمریکا را هدف قرار داده است».


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :