«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ساعاتی دیگر در حالی وارد پکن پایتخت چین می شود که کارشناسان این سفر را گام بلندی در راستای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و توسعه بیش از پیش مناسبات دو جانبه پس از توافق هسته ای ارزیابی می کنند.

به گزارش تبریزمن، این سفر که به دعوت «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین صورت می گیرد، همچنین فصل نوینی را در روابط دیپلماتیک میان دو کشور خواهد گشود و مقام های دولتی چین آن را سفری «با اهمیت و مهم» ارزیابی کردند.

مقام های ارشد پکن همچنین اعلام کردند: حضور وزیر امور خارجه ایران در چین یکی مهمترین سفر مقامات عالی رتبه ایران به چین بعد از توافقنامه هسته ای وین است.

وزارت امور خارجه چین نیز با انتشار بیانیه ای از گفت و گوی رییس دستگاه دیپلماسی ایران با «وانگ یی» همتای چینی، «یانگ جیه چی» عضو ارشد شورای دولتی و شماری از مقام های دیگر این کشور در این سفر یک روزه خبر داد.

انتظار می رود وزیر امور خارجه ایران در سفر در خصوص تقویت روابط راهبردی ایران و چین و همچنین توسعه مبادلات سیاسی، تجاری و فرهنگی گفت و گوهای مفصلی با مقام های ارشد چین داشته باشد.

چین که می گوید در جریان توافق هسته ای وین تلاش های خستگی ناپذیری داشته است، تاکید دارد در سفر «ظریف» به چین در خصوص پیشبرد این توافق با مقام ایرانی گفت و گوهایی خواهد داشت.

سفر وزیر امور خارجه ایران به چین در رسانه های دومین اقتصاد بزرگ دنیا بازتاب های گسترده ای داشته است و رسانه های چین از جمله روزنامه «چاینا دیلی» نوشت: مقام های دو کشور قصد دارند در این سفر در باره جزییات مربوط به توافق هسته ای وین با یکدیگر گفت و گوهای صریحی داشته باشند.

رسانه های چین همچنین نوشتند: با توجه به اینکه بحث هایی برای آغاز مراحل اجرایی توافق وین در حال انجام است، این سفر در زمان بسیار مهمی انجام می شود.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در حالی وارد پکن می شود که مدت زمان کوتاهی از سفر «علی اکبر صالحی» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران به چین گذشته است و ناظران به این باور هستند که این نشاندهنده شکل گیری نگاهی نوین در روابط دو کشور در دوران پس از لغو تحریم ها است.

«وو بینگ بینگ» استاد دانشگاه پکن در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت که چین همواره در موضوع هسته ای از ایران حمایت کرده و سیاست این کشور توسعه روابط با تهران بوده است.

وی گفت: دیدارهای متقابل مقام های ارشد دو کشور حکایت از عمق مناسبات تهران – پکن دارد.

پیش بینی می شود «ظریف» با «وانگ» و دیگر مقام های ارشد پکن به غیر از موضوع هسته ای در باره توسعه هر چه بیشتر روابط دوجانبه و مسایل مهم منطقه ای و بین المللی از جمله مناسبات تجاری و مسایل خاورمیانه گفت و گوهایی داشته باشد.

از آنجا که ایران و چین در زمینه بحران سوریه مواضع مشترکی دارند، گفته می شود یکی از محورهای مورد گفت و گو در این سفر موضوع «بحران سوریه» باشد.

چین همچنین خواهان آن است که پس از توافق وین سرمایه گذاری خود در ایران را افزایش دهد و با استفاده از این سفرها خود را برای ورود به طرح های زیربنایی ایران آماده کند.

کشوری که قرار است در زمینه ساخت نیروگاه های برق هسته ای با ایران همکاری کند، می گوید در بخش انرژی هم سرمایه گذاری های کلانی در ایران انجام خواهد داد.

سال جاری میلادی یکی از مهمترین دوران برای گسترش روابط ایران و چین بود و تلاش های مستمر طرف چینی برای توسعه مناسبات به خوبی موید این نکته است.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در حالی وارد چین می شود که دو کشور برای ساخت نیروگاه های هسته ای در ایران به توافق رسیده اند و چین قصد دارد ضمن افزایش سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز، میزان واردات نفت از ایران را از ۵۵۰ هزار بشکه به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

انتظار می رود جمهوری اسلامی ایران در آینده ای نه چندان دور پس از عربستان سعودی و روسیه بزرگترین صادر کننده نفت به چین باشد.

از سوی دیگر ارزش مبادلات تجاری دو کشور که به شکل بی سابقه ای از مرز ۵۰ میلیارد دلار گذشته است برای ۲۰۰ میلیارد دلار تا دو دهه دیگر هدف گذاری شده است.

چین از اینکه ایران یکی از اعضای هیات موسس بانک زیرساختی سرمایه گذاری آسیایی این کشور شده ابراز خرسندی کرده و آن را در توسعه مناسبات میان دو کشور مهم دانسته است.

افزون بر این «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین و طراح ایده احیای جاده ابریشم نیز از ایران به عنوان یک رکن مهم این طرح یاد کرد که با شکل گیری آن سالانه ۱۲ میلیون تن کالا از طریق ایران به کشورهای دیگر صادر خواهد شد.

روزنامه «مردم» ارگان حزب حاکم و خبرگزاری «شین هوا» نیز اخیرا نوشتند که دو کشور در حال گفت و گوهایی در باره فروش جنگنده های «جی ۱۰» چین به ایران هستند که بخشی از این توافق بر اساس معاملات نفتی دو کشور صورت خواهد گرفت.

چین پس از توافق وین اعلام کرد که دیگر به گذشته باز نمی گردد و قصد دارد در تقویت ناوگان هوایی ایران نقش داشته باشد و از لحاظ رزمی قابلیت های نیروی هوایی ایران را افزایش دهد.

این کشور به این باور است که با توجه به تهدیدهای منطقه ای و تحریم های طولانی مدت ایران، لازم است که به تهران برای تقویت نیروی نظامی کمک شود و چین خود را برای فروش های تسلیحاتی به ایران آماده کرده است.

در مجموع نباید فراموش کرد که حتی به اذعان رویترز، ایران و چین دارای مناسبات نزدیک دیپلماتیک، تجاری و اقتصادی هستند و «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین از جمله کسانی بود که به پیشبرد توافق وین میان ایران و آمریکا کمک زیادی کرد.

چین سال ها است که با تحریم های یکجانبه علیه ایران مخالفت می ورزد و هرگز تلاش نکرده است تا با این تحریم ها همراه شود و حالا با توجه به گشوده شدن بازار ایران و هجوم شرکت های اروپایی به ایران بیشتر از هر زمان دیگر خود را علاقمند به توسعه روابط با ایران می بیند.

بر این اساس دولت «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین می کوشد تا پس از توافق وین هم به اجرای آن و هم به گسترش مناسبات با تهران کمک کند.

در واقع، زمان به نفع دو کشور حرکت می کند، چرا که با احیای جاده ابریشم و شکل گیری بانک آسیایی چین و همچنین توافق وین و سفرهای متقابل مقامات بلندپایه دو کشور، چنین به نظر می رسد که راهی به جز گسترش روابط پیش پای دو کشور نیست.

«حسن روحانی» رییس جمهوری ایران نیز در مصاحبه مطبوعاتی اخیر خود از نقش چین در روابط با ایران تقدیر کرد و گفت که این کشور در سخت ترین دوران به ایران پشت نکرد و ایران هرگز راه توسعه روابط با چین را رها نخواهد کرد.

موسسه مطالعات راهبردی «رند» در یکی از تازه ترین گزارش های خود از ایران و چین به عنوان شرکای سیاسی و اقتصادی راهبردی یاد کرد که از توسعه برنامه های هسته ای گرفته تا تقویت روابط نظامی و توسعه مبادلات در بخش های نفت و گاز با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در سفر سال گذشته خود به ایران با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد و در آن دیدار گفت که چین خواستار گسترش روابط با تهران است.

وی تاکید کرد که ایران در حدود ۱۲ تا ۱۳ درصد از نفت مورد نیاز چین را تامین می کند و راه های بسیاری برای دو کشور به منظور گسترش مناسبات اقتصادی و سیاسی وجود دارد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ایران و چین تاریخ جاده ابریشم را با دوستی رقم زدند و با شکل گیری دستاورد تاریخی توافق وین راهی تازه برای گسترش مبادلات دو تمدن کهن باز شده که سفر وزیر امور خارجه ایران به چین را باید یکی از مهمترین عناصر تقویت کننده این روابط کهن و همواره کننده مسیر آینده مبادلات دو کشور دانست.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :