به گزارش تبریزمن، دکتر علیرضا رحیمی رئیس مرکز سلامت شهرداری تبریز، در گفتگو با خبرنگار تبریزمن، در خصوص ۱۸ فرودین ماه روز جهانی بهداشت گفت: سازمان بهداشت جهانی هر سال یک شعار را به عنوان شعار اصلی انتخاب می کند و فعالیت ها و نهاد هایی که در کل دنیا در رابطه با امور سلامت انجام می شود در محور این برنامه و شعار صورت می گیرد. این سازمان امسال پررنگ تر از سال های گذشته روی کار آمده است و با توجه به بحث امنیت مواد غذایی این شعار در این مورد انتخاب شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را ” ایمنی غذا از مزرعه تا سفره ” انتخاب کرده است. یعنی از شروع تولید محصول تا وقتی که غذا آماده و سر سفره ها قرار داده می شود. متأسفانه در دنیا هر ساله ۲ میلیون نفر به خاطر مواد غذایی آلوده جان خود را از دست می دهند که بیشتر افرادی که در خطر هستند، افراد مسن و کودکان می باشند.

رئیس مرکز سلامت شهرداری تبریز افزود: سازمان جهانی بهداشت، امسال این شعار را مطرح کرد تا به اهمیت تغذیه سالم تأکید کند و این مسئله بیشتر مورد توجه جهانیان قرار گیرد. در اسلام توصیه های زیادی به این موضوع شده و انواع احادیث ارزشمندی نیز در این خصوص وجود دارد. از نظر علمی نیز توجه ویژه ای به تغذیه سالم می شود چرا که کمک های زیادی به بدن انسان می کند. همچنین می تواند یکی از عوامل بازدارنده بیماری ها شده و انسان را به طرف یک زندگی شاد و سلامت هدایت کند و از اینکه سازمان جهانی این موضوع را به عنوان شعار انتخاب کرده است خوشحال هستم.

وی در خصوص توصیه های سازمان بهداشت جهانی اظهار کرد: سازمان چند توصیه در خصوص مواد غذایی دارد. اولین موضوع این است که حتما مواد غذایی سالم و ارگانیک مورد استفاده قرار گیرد و در آن هیچ گونه هورمون و ماده شیمیایی در آن وجود نداشته باشد. دومین توصیه ای که به آن اشاره کرده است، سعی کنیم غذاهایی که استفاده می شود در درجه حرارت مناسبی طبخ شده و در اسرع وقت مورد استفاده قرار گیرد. سومین توصیه سازمان، نگهداری جدا از هم غذا های خام با غذا های پخته می باشد و در نهایت آخرین توصیه این است که رعایت اعتدال در غذاها، یعنی اینکه غذاهایی که برای سلامتی انسان مضر است کمتر استفاده شود.

وی ادامه داد: استفاده از نمک و مصرف غذاهای سرخ شده در فرهنگ ما جا دارد. ای کاش بتوانیم این دو مورد را از سر سفره های خود حذف کنیم. خوشبختانه امسال دانشگاه علوم پزشکی تبریز برنامه های خیلی خوبی را در راستای حذف نمک از سر سفره ها در نظر دارد. در این خصوص نیز آقایان دکتر صومی و دکتر تبریزی نیز تلاش های زیادی را انجام می دهند. توصیه من به همشهریان عزیز این است که از لبنیات بیشتر استفاده کنند، از مواد غذایی کربوهیدرات دار، برنج، نان و سیب زمینی کمتر استفاده کنند و حدیث پیامبر که می گوید امت من کامل سیر نشده از طعام دست می کشد را هرگز فراموش نکنند.

دکتر رحیمی در خصوص فرهنگ سازی در این خصوص توضیح داد: شهرداری تبریز برنامه های بسیار خوبی برای فرهنگ سازی در نظر دارد. خوشبختانه با حضور دکتر نجفی به عنوان شهردار تبریز، وی در عرصه های اجتماعی خیلی خوب وارد شده است. همچنین سازمان میادین کارهای خوبی در این خصوص انجام داده و هم اکنون نیز تعامل و ارتباط بسیار خوبی با سازمان جهاد کشاورزی داریم. آرزو می کنم امسال با توجه به انتخاب این شعار بتوانیم در شهر اولین ها در این امر مهم نیز با کمک شورا و شهرداری کلانشهر تبریز پیشتاز باشیم.

وی در خصوص مرکز سلامت شهرداری تبریز گفت: با حمایت های دکتر نجفی و شورای شهر به خصوص دکتر دبیری، مرکز سلامت تبریز جان دوباره ای گرفته است. این سازمان مستقل تشکیل یافته و فعالیت های خود را جدی تر و پررنگ تر انجام می دهد. ما هم اکنون ۱۷ خانه سلامت در سطح شهر داریم که همشهریان عزیز می توانند از طریق وبسایت سازمان به نشانی http://health.tabriz.ir/  آدرس و شماره تلفن خانه های سلامت را بدست آورند. همچنین در طی سال گذشته برنامه های مختلفی در خانه های سلامت برگزار شده است که همشهریان زیادی نیز از این برنامه ها و کلاس های آموزشی استفاده کرده اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :