پانزده روز مانده به بهار، درختان در برخی باغات آذربایجان‌شرقی به‌ویژه منطقه هوراند به استقبال بهار رفتند و شکوفه زمستانی بر تن کردند.

به گزارش تبریزمن، به دنبال گرم شدن هوا در روزهای اخیر رویش شکوفه‌ها در  آذربایجان‌شرقی فرا رسیدن بهار را نوید می‌دهند.

بهار، جشن شکفتن است، فصلی برای آغازی دوباره و نو شدن، با هوای تازه که خود نعمت بزرگی است، اما زمستان، فصل خواب درخت است، خوابی که اگر پریشان شود، باغ از آن آسیب می‌بیند.

با توجه به آب و هوای استان آذربایجان‌شرقی معمولا درختان در این منطقه از نیمه دوم فروردین شکوفه می‌دهند اما امسال با توجه به گرم شدن کم سابقه هوا در اسفند درختان در بیشتر نقاط در آذربایجان‌شرقی شکوفه داده‌اند.

این روزها به جای باران آسمانی، زمین می‌بارد و آن هم بارانی از شکوفه‌های سپید، آن هم درست وسط فصل زمستان، که گیاه و درخت، باید در خوابی بیولوژیکی فرو رفته‌باشد.

این امر موجب بیم کشاورزان شده که با نفوذ یک سامانه بارشی سرد در روزهای پایانی سال و فروردین موجب از بین رفتن میوه‌های درختان شود.

به شکوفه نشستن درختان اگر چه جلوه زیبایی به مناطق آذربایجان داده‌است اما کشاورزان از این بارش شکوفه‌ها در زمستان راضی نیستند.

کشاورزان معتقدند این شکوفایی زودهنگام باعث بروز سرمازدگی در این فصل می‌شود و این به ضرر بخش کشاورزی است.

زیرا اگر در روزهای باقی مانده از سال، هوا به شرایط عادی زمستان برگردد و شاهد کاهش شدید دما باشیم، خسارت زیادی به گیاهانی که از خواب زمستانی بیدار شده‌اند، وارد می‌شود.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :