دو روز مانده به بهار، کولاک راه ۵۲۳ روستا در آذربایجان‌شرقی را مسدود کرده است.

به گزارش تبریزمن،علی هوشیار رئیس اداره مدیریت بحران اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی از بارش ۴۰ سانتی‌متری برف در آذرشهر، مرند و جلفا و تبریز و بستان آباد ۳۰ سانتی‌متری اظهار داشت: بارش برف در استان آذربایجان‌شرقی موجب مسدود شدن راه ۵۲۳ روستا در استان شده است.

وی گفت: شهرستان هشترود با ۱۲۰ روستا، چاراویماق ۱۱۰ روستا، تبریز ۱۵ روستا، اهر ۲۵، بستان‌آباد ۴۰، سراب ۳۰، ورزقان ۳۰، هریس ۲۰، جلفا سه، میانه ۸۰، مرند ۱۵، آذرشهر دو و بناب سه روستا از جمله شهرستان‌های استان هستند که بیشترین راه روستایی که بر اثر بارش برف و کولاک مسدود شده است.

هوشیاری اظهار امیدواری کرد که تا دو روز آینده راه‌های روستایی مسدود شده بر اثر بارش برف، برف‌روبی و بازگشایی شود.

ارتفاع ۴۰ سانتی‌ برف

این مقام حوزه راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: تمام راه‌های اصلی آذربایجان‌شرقی باز و تردد در آنها در حال انجام است.

وی ارتفاع برف در شهرستان آذرشهر را ۴۰ سانتی‌متر، مرند، ورزقان و چاراویماق ۳۵ سانتی‌متر و بستان‌آباد و تبریز ۳۰ سانتی‌متر گزارش شده است.

*امدادرسانی به بیش از ۹۰۰ تن مسافر گرفتار در برف و کولاک

علی شهودی سخنگوی هلال احمر آذربایجان‌شرقی گفت: به دنبال بارش سنگین برف در استان نجاتگران جمعیت هلال احمر استان از نخستین دقایق روز چهارشنبه ۲۶ اسفند اقدام به امدادرسانی‌های گسترده به گرفتاران در برف و کولاک در محورهای مواصلاتی استان کردند.

وی افزود: در این مدت نجاتگران پایگاه‌های امداد جاده‌ای محورهای اتوبان پیامبر اعظم، محور تبریز تا کلیبر، محور تبریز به ورزقان، محور تبریز ـ سراب، محور سرچم به اردبیل و محور تبریز به طرف مراغه با انجام دهها عملیات امدادی اقدام به نجات در راه ماندگان و گرفتاران در برف و کولاک کردند.

شهودی اضافه کرد: از مرکز کنترل و هماهنگی عملیات‌های امدادی جمعیت هلال‌احمر استان؛ در این روز نجاتگران پایگاه‌های سیدالشهدا و شیبلی بستان‌آباد، عزیزکندی هشترود، سامبوران اهر، شهید اباذری بحرمان سراب، علی‌بیگ کندی ورزقان، آقکند میانه و خراجوی مراغه ضمن کمک به رهاسازی و هدایت مسیر خودروهای گرفتار و امدادرسانی به بیش از ۹ هزار تن مسافر اقدام به توزیع بیش از ۴۰۰ بسته غذایی در میان مسافران خودروهای گرفتار در برف و کولاک کرده و نزدیک به ۵۰ تن را در پایگاه‌ها اسکان داده و اقدام به توزیع بیش از ۱۰۰ تخته پتو در میان اسکان داده شدگان کردند.

وی گفت: لغزنگی جاده‌ها باعث به وقوع پیوستن چندین فقره تصادف‌های زنجیره‌ای و واژگونی خودروها شده بود که توسط نجاتگران امدادرسانی‌های لازم صورت گرفت.

راه‌های اصلی باز است

جواد ناموران رئیس پلیس راه آذربایجان‌شرقی نیز به خبرنگار فارس در تبریز گفت: تمام جاده‌های استان به دلیل بارش برف روز گذشته لغزنده و حادثه‌ساز بوده و شهروندان از سفرهای غیرضرور پرهیز کنند.

رئیس پلیس راه آذربایجان‌شرقی بررسی وضعیت خودرو قبل از حرکت به لحاظ پر بودن باک بنزین، سالم بودن لاستیک‌ها و برف پاک‌کن و چراغ‌های عقب و جلو و همچنین همراه داشتن لباس گرم و خوراکی را برای افرادی که قصد سفر دارند توصیه کرد.

ناموران از مردم خواست در صورت بروز هرگونه حادثه رانندگی با شماره تلفن ۱۱۰ تماس حاصل شود و نیروهای امدادی در جاده‌ها به صورت متمرکز از طریق اعلام پلیس راه در محل حاضر خواهند شد.

وی گفت: مردم می‌توانند هرگونه پیشنهاد، انتقاد و قدردانی خود را در زمینه تلاش‌های پلیس راه از طریق شماره ۱۹۷ اطلاع دهند تا روند خدمات‌رسانی بیش از پیش بهبود یابد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :