امروز بار دیگر جهان تشیع به سوگ نشسته و سر در گریبان خود فرو خواهد برد و در سال‌روز شهادت امام محمد باقر(ع) بار دیگر با اهل بیت (ع) میثاق وفا بسته و به عزای این عزیز خواهند نشست.

و چه جانسوز است، به سوگ نشستن برای کسانی که جز برای رضای حق به پا نخواسته و در نهایت بی عدالتی نیز کامشان به زهر مسموم شده است و در همین حال جان مقدسشان را تقدیم درگاه الهی کرده و شهادتین خواندند.

امامانی که کافیست تنها به قدر لحظه‌ای از اخلاق و شیوه‌ی زندگی‌شان آگاه شویم تا اشک شرم از چشمانمان سرازیر شده و سر به زیر در دلهایمان بگوییم “الهی العفو” و صد هزار بار شکر که مرا به حریم پاک این چنین انسان‌هایی راه دادی.

و امام محمد باقر(ع) چه عمیق بر فرزندش گفت که “اى جعفر! فلان مبلغ از اموال مرا وقف گریه کنندگان کن، تا ده سال در سرزمین منا، هنگام اعمال منا (در حجّ) براى من گریه کنند” و چه غم‌انگیز گفت این برزگوار، چرا که امروز عده‌ای بی‌خدا، گریه کنندگان ائمه در منا را به خون‌هایشان آغشته کرده و ما را در عزای عزیزانمان نشاندند.

این روزها، چقدر غمگین است که در سوگ امام محمد باقر(ع) و شهدای منا چشمانمان را به اشک آغشته کرده و از خداوند طلب آمرزش و رحمت می‌کنیم.

“حجت‌الاسلام اصغر نقدی” استاد دانشگاه و کارشناس مسائل مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در این خصوص بیان کرد: با توجه به اینکه اشخاص دیکتاتور تحمل شکوفایی و بزرگی هیچکس را در جامعه نداشته و فقط در تلاش برای حقیر کردن افراد دانشمند و برجسته‌ی جامعه هستند، از این‌رو امامان معصوم ما نیز طی این مسیر همواره مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: دوران امامت امام‌ باقر(ع) همزمان بود با خلافت هشام بن عبدالملک که شخصی دیکتاتور و جبار بود و هرگز تحمل بزرگی و برتری امام باقر(ع) را تحمل نداشت. هشام مسابقات و مناظرات مختلفی را برای تحقیر این حضرت به کار بست اما در نهایت با درایت، ایمان، آگاهی و توانایی جسمی و علمی امام تمامی نقشه‌های هشام به هم ریخت.

حجت‌الاسلام اصغر نقدی  افزود: هشام که دید از طریق علمی و قدرت جسمانی نمی‌تواند بر امام باقر(ع) غلبه کرده و او را در میان مردم حقیر سازد؛ از این رو به فکر افتاد تا امام را از میان برداشته و جامعه‌ را در عزای این حضرت بنشاند؛ در نتیجه طی فرمانی به فرماندار مدینه خواستار قتل امام شد.

این کارشناس مسائل مذهبی یادآور شد: در نهایت امام باقر(ع) توسط زهر، مسموم شده و در تاریخ هفتم ذی‌حجه‌ی سال ۱۱۴هجری قمری به شهادت رسیده و مذهب تشیع را در سوگ جانسوز خود نشاندند.

وی در خصوص پیام شهادت امام باقر(ع) به جامعه‌ی بشریت، اظهار کرد: شهادت این حضرت به ما می‌نمایاند که حاکمان مستبد همواره به دنبال تضعیف و تحقیر علما و دانشمندان بوده و هرگز تحمل برتری و آگاهی آنان را ندارند؛ از این‌رو باید مسلمانان در مقابل حکام و مدیران نالایق و مستبد ایستاده و نگذارند که افراد ناشایسته در مسند قدرت بنشینند.

وی خاطرنشان کرد: مذهب تشیع، پشتوانه‌ای از معصومان و دانشمندترین و عالم‌ترین افراد را دارد؛ از این رو ما باید قدر این پشتوانه‌ی قوی را دانسته و رهنمودهای این بزرگان را چراغ راه خود کرده و در جهت بیداری جامعه بشریت قدم براریم.

این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه “شیعه یعنی پیرو” تاکید کرد: نادانی و بی‌تفاوتی و بی‌اطلاعی نسبت به مسائل برای جوان شیعی عیب بزرگی بوده و شیعیان باید به واسطه‌ی علم و ایمان خود، مسولیتی را که برعهده گرفته‌اند در دنیا احراز کنند و نام شیعه را در جهان برجسته شود.

وی با اشاره به اینکه برای شناخت امامان و شیوه‌ی زندگی آنان باید در جامعه اطلاع‌رسانی و تبلیغ شود، گفت: ایجاد انگیزه، برگزاری مسابقات و نصب تابلو شرح زندگی ائمه(ع) در مدارس و.. از جمله کارهایی است که می‌تواند در این راستا کمک کند و تمامی متولیان فرهنگی جامعه باید در راستای شناساندن ائمه‌ی معصومین(ع) به جوانان تلاش کرده و در این زمینه کوتاهی نکنند.

وی با تاکید بر اینکه امامان ما “نور الواعد” هستند، ادامه داد: با اینکه مسیر حرکت امام در یک راستا بوده اما تفاوت‌هایی در عملکرد و برخورد با مسال دارند که این موضوع بسته به شرایط و موضع‌گیری ایشان تفاوت داشته؛ از این‌رو ما باید از شیوه‌ی برخورد ائمه(ع) با مسائل آگاهی داشته و در مسیر زندگی استفاده کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :