چهارشنبه آخر سال در راه است؛ چهارشنبه ای در که سنت ما ایرانیان روزی است که خانواده ها در کنار هم جمع می شوند و شبی خوش را با هم سپری می کنند، ولی متاسفانه این در کنار هم بودن در سال های اخیر جای خود را به ترقه و مواد خطرناک محترقه داده است.

به گزراش تبریزمن، هستند کسانی که در این روز به دور از جمع صمیمی خانواده هایشان برای ایجاد امنیت، سلامتی و آرامش روانی مردم آماده باش ایستانده اند تا اگر در نقطه ای از شهر و محل من و تو اتفاق ناخوشایندی رخ داد در اسرع وقت وارد عمل شوند و نگذارند تا لحظات شادی ما به تلخی کامی بگذرد.

نیروهای انتظامی، فوریت های پزشکی و آتش نشانی نقش بی بدیل درتامین امنیت روانی، سلامت و رفع نیازهای مردم دارند که در چهارشنبه آخر سال مردم بیش از هر روز دیگری با دیدن این نیروها حس آرامش و امنیت در آنان چند برابر می شود.
در این گزارش به بررسی نقش بی بدیل این نیروها و توصیه های ایمنی از سوی هر یک از سازمان ها پرداخت شده است.

*** مواد محترقه بی خطر وجود ندارد
معاون عملیات سازمان آتش نشانی تبریز گفت: چهارشنبه آخر سال روز شادی و جمع شدن خانواده ها در کنار یکدیگر است و نه روز جنگ و پرتاب کردن ترقه ها و مواد محترقه. بر این اساس ضروری است در خصوص آیین و سنن ایرانی اسلامی بیش از پیش اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود.

جلیل ستاری ادامه داد: روشن کردن آتش باید با نظارت بزرگان انجام شود تا آتش کوچک و مقطعی به آتش بزرگ و غیرقابل کنترل تبدیل نشود.

وی با بیان اینکه اکسیژن بهترین ماده ای است که موجب می شود آتش بخوبی بسوزد، اظهار کرد: وقتی که فردی دچار آتش سوزی می شود بر اساس حس غریزی اقدام به دویدن می کند و این موجب افزایش رسیدن اکسیژن به آتش می شود.

ستاری اضافه کرد: در زمان آتش سوزی فرد باید در زمین بخوابد و بر روی او پتو یا کاپشنی انداخته و یا بر روی زمین غلط داده شود تا آتش خاموش شود.

وی تاکید کرد: در زمان آتش سوزی، خاموش کننده ها بهترین وسیله برای خاموش کردن آتش هستند که توصیه می شود قبل از برافروختن آتش، خاموش کننده در دسترس باشد و در صورت بروز مشکل از فاصله دور به سمت آتش گرفته و استفاده شود.
وی با بیان اینکه فرهنگ مردم تبریز در حوادث و آتش سوزی بسیار بالاست ادامه داد: اکثر حوادث که در این شهر رخ می دهد به دلیل بی احتیاطی است.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی تبریز گفت: شهروندان در چهارشنبه آخر سال از روشن کردن آتش در مناطق مسکونی و پارکینگ ها خودداری کنند و برای توسعه و تسریع آتش از ریختن بنزین، الکل، ظروف ادکلن و وسایل این چنینی جدا خودداری کنند.

وی اظهار کرد: پس از روشن کردن آتش نباید اقدام به ریختن بنزین و مایعات قابل اشتعال به داخل آتش کرد زیرا که سرعت انتقال شعله به سمت دست بسیار بالاتر از حرکت دست انسان است و موجب آتش گرفتن فرد در یک چشم بهم زدن خواهد شد.

وی اضافه کرد: انداختن انواع اسپری به داخل آتش موجب انفجار و در نتیجه پخش شدن آتش می شود که بسیار خطرناک است.

ستاری با اشاره به اینکه در ترکیبات مواد محترقه نیترات وجود دارد گفت: از انداختن این مواد به داخل آتش به دلیل انجام فعل و انفعلات شیمیایی خودداری شود.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان مواد محترقه در داخل ظروف فلزی و شیشه ای نگهداری نشود، از والدین درخواست کرد در این ایام بر فرزندان خود نظارت جدی داشته باشند.

وی اضافه کرد: در هنگام پریدن از آتش شهروندان دقت کنند حجم آتش کم باشد و به هیچ عنوان با لباس گشاد از روی آتش نپرند.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی تبریز تاکید کرد: شهروندان در زمان وقوع حادثه قبل از هر اقدامی ضروری است با شماره تماس ۱۲۵ تماس گرفته و اطلاعات دقیق مکان مورد نظر را به اپراتوری اعلام کنند.

وی اضافه کرد: از ابتدای اسفند ماه جاری تمامی نیروهای آتش نشانی استان در آماده باش کامل بوده و از دهم اسفند ماه ۲۰۰ نیروی عملیاتی علاوه بر ۲۰ ایستگاه ثابت در ۲۰ نقطه از شهر به صورت خودرویی و موتوری حضور دارند.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای این سازمان در چهارشنبه آخر سال گذشته به ۲۰ مورد عملیات آتش سوزی و چهار مورد عملیات نجات اعزام شدند.

ستاری گفت: باید فرهنگ سازی شود و مردم بدانند که مواد منفجره و محترقه ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرمی در صورت انفجار می تواند یک منطقه مسکونی و یا منزل مسکونی با زیربنای ۷۰ متر مربع را کاملا تخریب کند و تا شعاع ۱۰۰ متری نیز تمامی شیشه ها را بشکند.

وی با تاکید براینکه مواد محترقه بی خطر به هیچ عنوان وجود ندارد، افزود: اگر مردم در این خصوص آموزش و اطلاعات کافی داشته باشند هرگز اقدام به خرید و استفاده از مواد محترقه نمی کنند.

***اکثر سوختگی ها در نواحی صورت، چشم ها و دست ها است
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان شرقی نیز گفت: اکثر سوختگی ها به ویژه در چهاشنبه آخر سال در نواحی صورت، چشم ها و دست ها بوده و نوجوانان بیشتر از سایر افراد آسیب می بینند.

دکتر روزبه رجایی غفوری با تاکید بر اینکه چیزی بنام ترقه ایمن، استاندارد و بی خطر وجود ندارد افزود: طبق آمار در چهارشنبه سوری سال گذشته دامنه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال بیشترین آمار مصدومان را به خود اختصاص داده بودند.

وی ادامه داد: سال گذشته ۲۲۲ نفر به اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی آذربایجان شرقی مراجعه کرده بودند که از این تعداد ۱۷۵ نفر مرد بود و خوشبختانه دراین روز صدمات منجر به فوت و قطع عضو نداشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه از روشن کردن آتش با حجم بالا باید خودداری شود، اظهار کرد: در موارد سوختگی باید بلافاصله محل سوختگی را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زیر آب سرد نگه داشت و از مالیدن مواد غیربهداشتی مانند خمیردندان و سیب زمینی به محل سوختگی خودداری کرد.

رجایی گفت: از ریختن بتادین بر روی محل سوختگی نیز باید اکیدا خودداری شود که موجب تشدید سوختگی می شود و همچنین گذاشتن کمپرس یخ نیز موجب افزایش عمق سوختگی می شود.

وی اضافه کرد: پس از گرفتن محل سوختگی زیر آب سرد با گذاشتن گاز استریل و یا پارچه تمیز و خشک بروری محل فرد را به مرکز درمانی برسانند.

وی خاطرنشان کرد: اگر سوختگی در ناحیه گردن، دست و یا پا باشد بیرون آوردن گردنبد، انگشتر، ساعت، کفش و جوراب از بدن فرد از اولویت هاست.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان افزود: اگر بخشی از لباس مصدوم به محل سوختگی چسبیده از کندن آن خودداری شود.

وی با بیان اینکه نیروهای این مرکز از آمادگی کامل برای امداد رسانی به شهروندان برخوردار هستند گفت: علاوه بر پایگاه های اصلی آمبولانس های ۱۱۵ در میادین اصلی شهرها مستقر هستند.

*** مخلان نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال تا ۱۵ فروردین مهمان قوه قضاییه خواهند بود
معاون اجتماعی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی نیز با تاکید بر اینکه پلیس درکنار مردم است و برای برقرای نظم و امنیت تلاش می کند، گفت: با آمادگی کامل در چهارشنبه آخر سال برای برقراری نظم و امنیت در جامعه حضوری پررنگ تر از روزهای عادی سال خواهیم داشت.

سرهنگ علی اسمعیل پور ادامه داد: به موضوع چهارشنبه آخر سال باید بصورت فرهنگی و نه بصورت امنیتی نگریسته شود و در این رابطه آموزش برای تمامی اقشار جامعه در تمامی سنین به خصوص نوجوانان و جوانان لازم است

وی اظهار کرد: بیشترین درصد آسیب ها بین جوانان و نوجوانان است، ولی نوع دیگر آسیب ها که پس از چند سال خود را نمایان می کند در کودکان و خردسالان است که دچار مشکلات شنوایی شده اند.

وی اضافه کرد: از این رو نیروی انتظامی آموزش در این خصوص را از طریق آموزش و پرورش از ماه ها پیش آغاز کرده و تمامی آسیب ها را پردازش کرده و توضیحات لازم به دانش آموزان داده شده است.

سرهنگ اسمعیل پور تاکید کرد: چهارشنبه آخر سال یک سنت حسنه است که در آن خرده فرهنگ های پسندیده بسیاری وجود دارد که صله رحم یکی از این سنن بوده و ضروری است که آئین های پسندیده گذشته احیا شود.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی در زمان کنونی برنده تر از هر چیز دیگری است، گفت: کمپین ‘نه گفتن به ترقه’ در این فضا شکل گرفته که مورد توجه مردم و به خصوص جوانان است و امیدواریم این کمپین در سال جاری بتواند به خوبی خود را نشان دهد.

وی با تاکید بر اینکه پلیس مخالف شادی مردم نیست، گفت: پلیس با مخلان نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال برخورد جدی می کند و بازداشت شدگان تا پایان تعطیلات نوروزی در بازداشت بسر خواهند برد.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان افزود: نیروی انتظامی با افرادی که اقدام به سد راه مردم، بستن خیابان ها، ایجاد آلودگی صوتی، مزاحمت به نوامیس مردم، پرتاب مواد محترقه به زیر دست و پای مردم می کنند، به شدت برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: با هماهنگی های انجام شده با مراجع قضایی کسانی که در این روز دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروزی در بازداشت خواهند ماند و خودروهای توقیفی نیز تا پایان تعطیلات در پارکینگ پلیس خواهند ماند.

وی با اشاره به اینکه چیزی بنام مواد محترقه استاندارد، مجاز و بی خطر وجود ندارد، اظهار کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۶۷۴ هزار و ۶۱۱ انواع مواد محترقه و در سال جاری نیز بیش از دو میلیون انواع مواد محترقه در استان کشف و منهدم شده است.

سرهنگ اسمعیل پور با بیان اینکه دو کارگاه تولید مواد محترقه در آذربایجان شرقی شناسایی و تعطیل شده است، ادامه داد: پلیس با توزیع کنندگان، فروشندگان و افرادی که اقدام به نگهداری مواد محترقه می کنند برخورد جدی می کند.

وی یادآور شد: سامانه تلفنی ۱۱۰ پلیس بصورت شبانه روزی در خدمت مردم است و در صورت نیاز به امدادرسانی اگر شهروندان با این شماره نیز تماس بگیرند پلیس به مراکز امدادرسانی سریعا اعلام می کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :