مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی به مناسبت فرا رسیدن هفته تعاون امروز با خبرنگاران رسانه های گروهی دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش تبریز من، در این نشست خبری معاون تعاون این مجموعه، مدیرعامل بانک توسعه تعاون استان و مدیر بیمه توسعه تعاون نیز حضور داشتند و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ گفتند.

میراحد حسینی در ابتدای اظهارات خود با اشاره به اینکه از تعداد ۲۰۰ هزار شرکت تعاونی ثبت شده در سطح کشور نیمی از آنها فعال هستند گفت:در مقیاس استانی نیز، در سطح آذربایجان شرقی حدود ۶ هزار تعاونی وجود دارد که نزدیک به ۴ هزار و ۵۰۰ مورد از آنها جزو تعاونی های فعال محسوب می گردند.

وی ادامه داد:در حال حاضر حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مردم آذربایجان شرقی عضو شرکت های مختلف تعاونی هستند که ۴۸ درصد جمعیت استان را شامل می گردد و از حیث مشارکت مردم در امور تعاون در جایگاه مناسبی قرار گرفته ایم.

حسینی سهم مشارکت زنان آذربایجانی در تعاونی ها را ۱۹ درصد اعلام کرد که جمعیت ۳۴۰ هزار نفری را تشکیل می دهند و افزود:اکنون تعداد۵۵ هزار و ۹۳۳ نفر نیز با سرمایه اولیه ۹۶۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی در قالب مجموعه های تعاونی فعال اشتغال مستقیم دارند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در جمع خبرنگاران از تنوع قابل توجه در شرکت های تعاونی سخن به میان آورد و گفت:اشتغال ۱۰ هزار نفر در حوزه صنعتی، ۸ هزار نفر در حوزه مسکن، ۵ هزار نفر در حوزه کشاورزی، یک هزار و ۵۰۰ نفر در حوزه فرش دستبافت، یک هزار و ۵۰۰ نفر در حوزه تعاونی های چندمنظوره، ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در حوزه حمل و نقل، ۷۰۳ نفر در حوزه عمرانی، ۵۳۰ نفر در حوزه معدنی، یک هزار و ۶۰۰ نفر در حوزه اعتبار، ۷۸ نفر در نوع جدید تعاونی ها و غیره از جمله حوزه هایی هستند که اشتغال مردم در آنها وجود دارد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین به پررنگ کردن نقش تعاونی ها در سطح کشور پرداخت و اضافه کرد:در برنامه پنجم توسعه مقرر شده بود که ۲۰ درصد شاغلین کشور در تعاونی ها فعالیت نمایند اما در عمل مشاهده کردیم که در دولت گذشته این اصل مهم به فراموشی سپرده شد، اکنون نیز کمتر از ۷ درصد ارزش افزوده اقتصاد ما متعلق به بخش تعاون می باشد که باید به ۲۵ درصد برسد اما متاسفانه این امر محقق نشده و انتظار داریم در برنامه ششم اقتصادی عملی گردد.

به گفته حسینی، افتتاح تعداد ۸ تعاونی با اعتبار ۲۸ میلیارد تومانی، افتتاح نمایشگاه تخصصی فرش دستبافت، برگزاری نمایشگاه ویژه عکس، تجلیل از شرکت های تعاونی برتر  در قالب یک جشنواره و غیره از ویژه برنامه هایی است که در هفته تعاون برگزار خواهند شد.

شایان ذکر است که هفته تعاون از فردا ۱۱ شهریور شروع و تا ۱۷ ماه جاری ادامه خواهد یافت، همچنین ۱۳ شهریور که قانون تعاون در این تاریخ به تصویب رسیده است به عنوان روز تعاون شناخته می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :