دکتر علیرضا رحیمی گفت: اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری در مدت فعالیت خود برنامه های مختلفی را برگزار کرده و اقدامات و فعالیت های دیگری نیز برای ارتقای سلامت و توانمندی مردم ترتیب دیده شده است که در آینده ای نزدیک اجرایی شده و مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی عصر امروز با حضور مسئولین بلندپایه استانی برگزار شد.

[ شهرداری عزم خود را برای فعالیت در عرصه های سلامت و اجتماعی نشان داده است/ آماده پرداخت هزینه های تاسیس گرمخانه جدید پیش از آغاز فصل سرما هستیم]

دکتر علیرضا رحیمی، مدیر کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز در این جلسه گفت: شهرداری در مجموعه ساختاری خود تحولات عظیمی ایجاد کرده و با شکل دادن اداره کل سلامت و امور اجتماعی عزم خود را برای رسیدگی هر چه بیشتر به این عرصه ها نشان داده است. شورای شهر و شهرداری تبریز اهتمام ویژه ای به بحث سلامت و اموراجتماعی داشته اند و هدفگذاری های خوبی انجام شده است.

دکتر رحیمی اضافه کرد: اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری در مدت فعالیت خود برنامه های مختلفی را برگزار کرده و اقدامات و فعالیت های دیگری نیز برای ارتقای سلامت و توانمندی مردم ترتیب دیده شده است که در آینده ای نزدیک اجرایی شده و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت گرمخانه های استان، افزود: مکان های اقامتی و مرکز نگهداری و درمان معتادان ماده ۱۶ با هماهنگی استانداری با مبلغی در حدود ۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است و اقامتگاه و گرمخانه کوثر نیز فعال می باشد و طرح هایی برای گسترش این اقامتگاه وجود دارد.

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز اظهار کرد: شهرداری تبریز آمادگی دارد تا پیش از فرا رسیدن ایام سرما، در صورتی که شورای هماهنگی محلی را مشخص کند، تمام هزینه های تاسیس یک گرمخانه برای آقایان و بانوان را تقبل کرده و پی گیری های لازم را انجام دهد.

[ بودجه ای یک میلیاردی جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی تخصیص داده شده است/ آماده ی انجام اقدامات عملی زیر نظر شورای مبارزه با موادمخدر و استانداری هستیم]

دکتر رحیمی در خصوص اقدامات انجام شده در جهت پیشگیری از جرائم اجتماعی، از جمله اعتیاد نیز اظهار کرد: شهرداری تبریز ستادی با همراهی معاونت پیشگیری از جرایم اجتماعی قوه قضاییه تشکیل داده است که با بودجه یک میلیارد تومان هزینه های لازم برای طرح های جامعی که در جهت اهداف ستاد مشخص شده است، صرف خواهد کرد. محل دبیرخانه ستاد نیز در اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری قرار داد.

وی افزود: در این ستاد، دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری و معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی قوه قضاییه به صورت فعال در حال انجام اقدامات لازم هستند و در نظر داریم تا از استانداری و مسئولین انتظامی نیز به این مجموعه دعوت به عمل آید تا یک گروه کاملا عملیاتی تشکیل و فعالیت های مناسب انجام شود.

دکتر رحیمی ادامه داد: تولید محتوای تاثیرگذار و واقعی کاری بسیار دشوار و تخصصی است که در ستاد، گروه بسیار مجرب و توانمندی تشکیل شده و آمادگی و ظرفیت های لازم را دارد تا با نظارت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، به صورت عملی نیز وارد شده و در جهت مبارزه و پیشگیری از اعتیاد نیز فعالیت های لازم را انجام دهد.

[ پروژه ی ” شهروند آگاه، شهر آباد ” به زودی اجرایی می شود/ ۲۵۰ هزار نفر ساعت آموزش رایگان، حاصل تلاش خانه های سلامت سطح شهر]

وی در ادامه اظهار کرد: طبق دستور جناب شهردار، شعار امسال شهرداری تبریز ” شهروند آگاه، شهر آباد ” می باشد و در اداره کل سلامت و امور اجتماعی پروژه ای عظیم تدوین شده که در دو حوزه حقوق و رفتار شهروندی فعالیت خواهد کرد. پکیج های آموزشی ای طراحی شده اند که نتیجه و دورنمای آن تغییر رفتار شهروندان و افزایش آگاهی آنان خواهد بود. پیشگیری و مبارزه با بحث اعتیاد نیز در زیر مجموعه موضوعات این طرح ها وجود دارند.

مدیرکل سلامت و اموراجتماعی شهرداری تبریز با اشاره به وجود ۱۷ خانه سلامت و در سطح شهر تبریز اضافه کرد: در سال سپری شده ۲۵۰ هزار نفر ساعت آموزش رایگان در حوزه های مختلف برای شهروندان تبریزی ارائه شده اند که ۱۱۰ هزار نفر ساعت آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مرتبط با بحث مواد مخدر و اعتیاد می باشد. در نظر داریم تا با افزایش اهتمام خود، این میزان در سال پیش رو به ۲۰۰ هزار نفر ساعت افزایش یابد.

[ تدوین دو طرح اساسی برای تشکیل بانک اطلاعاتی از آسیب ها و جرایم شهر تبریز تبریز]

دکتر علیرضا رحیمی در خصوص طرح های تحقیقاتی که صورت پذیرفته اند، تصریح کرد: ۲ طرح بسیار اساسی تهیه و تدوین شده است که اولین طرح با عنوان ” سنجش عدالت در سلامت ” می باشد. این طرح ابزار بسیار مناسبی می باشد که توسط انیستیتوی ژاپن طراحی شده و در ۱۸ کلانشهر دنیا و از جمله تهران اجرایی شده است. این طرح در ۸ حوزه، شهر را مورد سنجش قرار داده و مولفه های اجتماعی سنجش سلامت را مشخص می کند. با اجرای آن خواهیم توانست وضعیت موجود در تبریز را به صورت بسیار کاربردی مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی ادامه داد: طرح دوم با نام  ” اطلس اجتماعی آسیب شناسی ” بوده و بسیار جدی و کاربردی می باشد. این طرح، مشکلات، آسیب ها و جرایم را از نظر محل و مکان وقوع مشخص کرده و نشان می دهد که مثلا در منطقه یک شهرداری تبریز، چه اقداماتی پیشگیرانه ای باید صورت پذیرد. مرکز پژوهش های شهرداری این طرح را آماده کرده است و من بسیار امیدوارم تا در جلسه بعدی شورا، این طرح ها انجام پذیرفته و گزارش عملکردشان مطرح شود.

گفتنیست جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به ریاست استاندار، امروز ( چهارشنبه ) با ارائه گزارشاتی از اقدامات مقابله ای توسط فرمانده نیروی انتظامی استان، گزارش اقدامات حوزه فرهنگی و پیشگیرانه و نیز گزارش آخرین وضعیت گرمخانه های سطح شهر تبریز در محل استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :