اولین نمایشگاه تخصصی تعاونی های فرش دستبافت همزمان با دهمین جشنواره تعاونی های برتر آذربایجان شرقی امروز  در تبریز به کار خود پایان داد.

به گزارش تبریزمن، در این مراسم که – با شعار با تعاون به کار و با کار به رفاه می رسیم – در سالن شهید عباسپور سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی برگزار گردید تعداد کثیری از تولیدکنندگان، کارفرمایان، تعاونگران و مسوولان استانی حضور داشتند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی در این مراسم با اشاره به اینکه اهمیت نظام به تعاونی ها بیش از پیش افزایش یافته است گفت:تعاونی با آیین های ما عجین شده به طوری که در سال ۶۹ پیش نویس تعاونی ها تدوین و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و وزارت تعاون تشکیل گردید و تا دو دهه توانستیم اقدامات مناسبی را به انجام رسانیم، لذا تعاون یکی از مهم ترین اصول نظام اسلامی است و جزو سیاست های کشور محسوب می گردد.

میراحد حسینی ادامه داد:شکل گیری بانک تعاون، بیمه تعاون و شرکت های عمران و به تبع آن ارایه تسهیلات و معافیت های مالی همگی دستاوردهای انقلاب اسلامی برای تشکیل سهل تعاونی ها بود به طوری که در سال ۷۰ حدود ۴ هزار تعاونی وجود داشت و اکنون این رقم به ۲۰۰  هزار شرکت رسیده است که نشان دهنده اهمیت دولت های کشورمان به بحث تعاونی هاست.

وی افزود:خوشبختانه اکنون حدود ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت تعاونی فعال در سطح استان آذربایجان شرقی وجود دارد که وزارت تعاون از حیث کمی در ایجاد تعاونی ها فوق العاده کوشا بوده است.

حسینی در بخش دیگری از اظهارات خود با ذکر این نکته که نیمی از جمعیت استان ما عضو شرکت های تعاونی هستند اضافه کرد:در حال حاضر حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان هم استانی در این تشکیلات عضو هستند و دولت در ایجاد آن ها نقش مهمی را ایفا نموده و در پیشبرد این مهم، وظایف و رسالت خود را به خوبی ایفا نموده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در خاتمه خطاب به تعاونگران گفت:از نظر پشتیباتی و مالی تعداد ۴۰ شعبه بانک توسعه تعاون و ۲۰ شعبه بیمه تعاون در سطح آذربایجان شرقی به فعالیت می پردازند و از این پس تمام فعالیت ها به خود شما سپرده می شود تا در این حوزه شاهد موفقیت های بزرگی باشیم.

در بخش دیگری از این همایش نیز مدیرعامل سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در قانون اساسی کشورمان اقتصاد دولتی، خصوصی و تعاونی تعریف شده است گفت:در سیاست های اجرایی اصل ۴۴ و در چشم انداز ۱۴۰۴ سهم تعاونی ها ۲۵ درصد اشتغال کشور پیش بینی شده است در حالی که متاسفانه امروزه حدود ۵ درصد را شامل می گردد و لازم است تا تعامل و همکاری دستگاه های اجرایی در پیشبرد اهداف این حوزه افزایش یابد.

غلامرضا هاشمی ادامه داد:ما باید ارزش و احترام تعاونی ها را نگاه داشته و فرهنگ سازی نماییم تا این حوزه تقویت گردد، به طوری که رویکرد دولت تدبیر و امید هم در این راستا، حمایت و توسعه تعاونی ها بوده است، زیرا اقتصاد ما تک محصولی و مشخصا بر پایه نفت می باشد و با توسعه این حوزه می توان در تقویت اقتصاد کشور موفق بود در حالی که این امر یکی از خواست های مورد نظر مقام معظم رهبری است و مشارکت همگانی در تشکیل تعاونی ها را می طلبد.

وی افراد تحت پوشش ۲۵۲ تشکل آببران را حدود ۳۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود:تاکنون برای ۴۱ طرح مشارکتی حدود ۸۲ میلیارد تومان تسهیلات از سوی دولت برای تعاونی ها پرداخت شده است، حدود ۲۹ طرح به بهره برداران تحویل داده شده که ۱۲ مورد آنان با بانک های عامل تسویه شده است.

در ادامه این همایش از ۷ تعاونی برتر آذربایجان شرقی شامل اتحادیه تعاونی مصرف کارکنان دولت، تعاونی اعتباری فرهنگیان تبریز، دهیاران بخش مرکزی تبریز، شرکت تعاونی سگال آذر، شرکت نگین پارس مراغه، شرکت اتاق تعاون و تعاونی صنعتگران نفت آذربایجان که در ایجاد اشتغال و میزان سرمایه گذاری موفق بوده اند تجلیل به عمل آمد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :