به گزارش تبریزمن، غلامرضا هاشمی در نشست خبری با بیان اینکه در مقایسه با شاخص‌های جهانی، بحران آب در آذربایجان شرقی حاد است، اظهار کرد: با افزایش جمعیت، مصرف آب افزایش یافته است، به طوری که این افزایش تقاضا باعث پایین آمدن سطح آب‌های زیرزمینی شده است و همچنین کیفیت آب‌ نیز همانند گذشته نیست.

وی ادامه داد: دولت در طول سال‌های گذشته به منظور ایجاد اشتغال اندک، کشاورزی را بی‌رویه توسعه داده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: امسال میزان بارندگی استان در مقایسه با میانگین بلندمدت، ۲۵ درصد افزایش یافته و برداشت های غیرمجاز و خشکسالی منطقه نیز باعث شده است، با وجود افزایش بارندگی، شاهد روان شدن آب‌ها نباشیم.

وی در رابطه با تغییر اقلیم آذربایجان شرقی، اظهار کرد: از نظر آمار و ارقام، میزان بارندگی کاهش چشمگیری نداشته است، ولی بارندگی‌های کنونی موثر نیستند و منجر به جاری شدن آب نمی‌شوند، همچنین ما همه ساله شاهد گرم شدن هوا هستیم. با افزایش یک درجه‌ای هوا، آب مصرفی کشاورزی ۶ درصد بیشتر می‌شود و این تغییر اقلیم روز به روز ما را به سمت بی آبی می‌کشاند.

هاشمی با بیان اینکه تنها با فرهنگسازی مصرف آب کاهش نمی‌یابد، عنوان کرد: در کنار فرهنگسازی ضروری است اقتصاد آب و نحوه مدیریت منابع آبی نیز اصلاح شود. کسانی که با مصرف بی‌رویه باعث ایجاد بحران کم آبی می شوند، باید خسارات آن را نیز پرداخت کنند.

وی با اشاره به وضعیت استان از نظر تأمین آب شرب، اعلام کرد: در مقایسه با دیگر استان‌ها وضعیت ما بهتر است و به لطف بارندگی‌هایی که داشتیم سدهایمان پر شده‌اند، ولی اگر مصرف آب را کاهش ندهیم در سال‌های بعدی در تأمین آب شرب به مشکل برخواهیم خورد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه وضعیت دریاچه ارومیه تثبیت شده است و به هدفمان در دو سال نخست که تثبیت وضعیت بود، رسیده‌ایم، ادامه داد: سطح آب دریاچه نسبت به زمان مشخص در سال گذشته، سه تا چهار سانتی‌متر کاهش یافته است. در گذشته سطح آب دریاچه هر سال ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر کاهش می‌یافت.

هاشمی با بیان اینکه در راستای احیای دریاچه ارومیه سه طرح و هفت پروژه به شرکت آب منطقه‌ای محول شده است، خاطرنشان کرد: بازگشایی مسیر رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه، تقویت استقرار اکیپهای گشت برای جلوگیری از برداشت آب غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند، برق دار کردن چاه‌های دیزلی، انتقال پساب تصفیه شده تبریز و عجب شیر به دریاچه و فرهنگسازی بین مردم از جمله پروژه‌هایی هستند که به شرکت آب منطقه‌ای استان محول شده‌اند.

وی در خصوص مشکلاتی که مانع رسیدن آب تلخه رود (آجی چای) به دریاچه ارومیه می‌شود، گفت: وجود گودال های آب در طول مسیر، وجود کانال‌های بهره برداری، منشعب شدن آب به دلیل ناهمواری‌های زمین و برداشت غیرمجاز کشاورزان، از جمله مشکلات بر سر راه انتقال آب تلخه رود به دریاچه ارومیه است. عملیات ساماندهی بستر رودخانه را آغاز کرده‌ایم و این پروژه تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

هاشمی با بیان اینکه سیاست دولت، کاهش درآمد حاصل از کشاورزی نیست، خاطرنشان کرد: برنامه دولت، افزایش بهره‌وری کشاورزی است که لازمه آن استفاده از فناوری‌های نوین است.

وی با بیان اینکه دید دولت به موضوع احیای دریاچه ارومیه سیاسی و تبلیغاتی نیست، افزود: با وجود مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور، دولت از هیچ کمکی برای احیای دریاچه ارومیه دریغ نکرده است. در سال ۹۳ بودجه ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی از منابع ستاد احیای دریاچه ارومیه برای اجرای پروژه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان در نظر گرفته شده بود که ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان آن تخصیص یافت.

هاشمی در خصوص بودجه شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در سال ۹۳، گفت: بودجه ۳۶۵ میلیارد تومانی شرکت آب منطقه‌ای تصویب شده بود که ۲۳۲ میلیارد تومان آن تخصیص یافت و امسال نیز پیش بینی می‌شود جمعأ ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه به شرکت آب منطقه‌ای استان اختصاص یابد.

وی با اشاره به شکنندگی در تامین آب تبریز، عنوان کرد: برای تأمین آب شرب تبریز منابع دیگری به جز سدها نیاز است و آقای روحانی، رئیس جمهور هم در سفری که به استان داشت بر این موضوع تأکید کرد و موظف هستیم آب ارس را به تبریز انتقال دهیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :