نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: ورود بدعت و خرافات در مراسم عزاداری زمینه سازی برای شیعه هراسی توسط جریان های وهابی و تکفیری است.

به گزارش تبریزمن، آیت الله محسن مجتهد شبستری پیش از ظهر دوشنبه در همایش مداحان و دسته جات حسینی آذربایجان شرقی اظهار داشت: متاسفانه در عزاداری ها شاهد هستیم افرادی که اهل خرافات و خرافه گویی هستند، نا خواسته با وارد کردن بدعت هایی در این مراسم زمینه را فراهم می کنند تا جریان های وهابی که دشمن خدا هستند و در حج امسال فاجعه منا را به وجود آوردند، به راحتی بتواند علیه شیعه سخن بگویند  و دست به کشتار شیعیان بزنند.

وی اضافه کرد: برخی غلوها و خرافه گری ها  باعث اختلاف  بین شیعه و سنی می شود که با دقت در اعمال و نوحه سرایی ها و عزاداری ها می توان جلوی این امور را گرفت و باید توجه داشت که شیعیان در برهه کنونی باید در برگزاری هرچه باشکوه تر و پر محتوا تر مراسم مذهبی تلاش و بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب از اعمالی همچون قمه زنی که بر خلاف شرع و اسلام است و حرام اعلام شده، پرهیز کنند.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رعایت زمان برگزاری دسته جات حسینی در ایام دهه محرم افزود: هیات های حسینی باید اهمیت ویژه ای را برای برگزاری نماز ظهر عاشورا قایل شوند و فراموش نکنند امام حسین شهید راه نماز است و نماز تاریخی روز عاشورا را خواند تا اهمیت و جایگاه این فریضه را در دین اسلام نمایان سازد.

وی در ادامه اظهار داشت: مداحان اهل بییت در مدیحه سرایی ها  و عزاداری ها باید نوحه های مستند را بیان کنند و در این زمینه از اشعار شعرای بنامی همچون شهریار و صایب نیز می توانند بهره مند شوند تا آثاری عزت آفرین در مدح ایمه ارائه شوند نه آثاری که ذلت بار است.

آیت الله شبستری با اشاره به این که حادثه منا، حادثه کربلا را در عصر کنونی تجدید کرد، گفت: شرایط امروز ما در جهان به گونه ای است که با استکبار جهانی مقابله می کنیم و از سوی دیگر با وهابی هایی مواجه هستیم که توسل به ایمه و ساخت ضریح برای امامان و معصومان را شرک و قتل عام شیعه را از واجبات می دانند و بنابراین در مراسم عزاداری باید از عزت مندی امام حسین بگوییم و بگونه ای نباشد که فقط ذکر مصایب باشد بلکه در مورد اهداف قیام عاشورا نیز باید سخن گفت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :