استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به نقش دانشگاه فرهنگیان در توسعه استان بر حاکمیت رویکرد علمی و تخصصی بر این دانشگاه به جای نگاه سیاسی تاکید کرد.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز دوشنبه در جلسه هیات امنای دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی، با اشاره به اهمیت شغل معلمی، ایجاد دانشگاه فرهنگیان را گامی در جهت احیای هویت معلمی و تربیت افراد متخصص برای دستگاه تعلیم و تربیت دانست و گفت: اگر آموزش و پرورش زیربنای توسعه است، مراکز تربیت معلم نیز زیربنای آموزش و پرورش هستند.

وی، وجود مراکز تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان را برای جوابگویی به نیازهای سیستم آموزشی کشور ضروری دانست و گفت: تاکنون در این زمینه تجربه‌های مختلفی آزموده شده و امیدواریم دانشگاه فرهنگیان آخرین تجربه و تصمیم نظام در این زمینه باشد و همه باید از این تصمیم حمایت کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با انتقاد از حاکمیت نگاه سیاسی به جای نگاه علمی و تخصصی در دانشگاه فرهنگیان در دولت گذشته، گفت: فارغ‌التحصیلان و دست‌اندرکاران این دانشگاه نقش موثری در تربیت نسل حاضر و آینده کشور دارند و اگر با نگاه سیاسی انتخاب شوند شاهد نتیجه مورد انتظار نخواهیم بود.

وی با تاکید بر این که باید نگاه علمی و تخصصی بر دانشگاه فرهنگیان حاکم باشد، افزود: مهم‌ترین ماموریت دانشگاه فرهنگیان، تربیت نسل حاضر و آینده است و اگر می‌خواهیم استان توسعه یابد باید تلاش کنیم فارغ‌التحصیلان این دانشگاه افرادی متخصص و متعهد باشند.

جبارزاده تاکید کرد: معلم الگویی است که چه بسا بیشتر از خانواده بر روی دانش‌آموزان تاثیرگذار است و افرادی که به عنوان معلم تربیت می‌کنیم باید از هر لحاظ متفاوت با سایر اقشار جامعه باشند.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: نگاه ما به دانشگاه فرهنگیان، نگاه حمایتی و تقویتی است و در ارتباطات خود با دولت، نسبت به تثبیت جایگاه این دانشگاه و در مرحله بعد نسبت به ارتقای کیفیت آن تلاش خواهیم کرد.

وی با قدردانی از تلاش‌های مدیران و اعضای هیات امنای دانشگاه فرهنگیان استان، گفت: خوشبختانه بعد از تغییر مدیریت این دانشگاه که بر اساس توانمندی‌ها و ویژگی‌های تخصصی صورت گرفت شاهد تحولات خوبی بوده‌ایم و این تحولات را به فال نیک می‌گیریم.

جبارزاده با تاکید بر مشارکت این دانشگاه در روند توسعه استان، گفت: متاسفانه دانشجویان ما امروز تنها به درس فکر می‌کنند و در مورد مسایل مختلف جامعه خالی از محتوا هستند و باید این نقیصه را در دانشگاه فرهنگیان جبران کنیم.

وی تاکید کرد: دانشجویان این دانشگاه نباید نسبت به مسایل روز و موضوعات مبتلا به استان بی‌تفاوت باشند، زیرا که اگر دانشجویان دارای بینش سیاسی و اجتماعی نباشند نمی‌توانند در ماموریت خود موفق و موثر باشند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت برای حفظ و بقای انقلاب دانست و با اشاره به اهمیت این موضوع در سال جاری، گفت: بخش مهمی از تحقق این موضوع، وابسته به فرهنگ‌سازی است.

وی اظهارکرد: ما برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی تلاش می‌کنیم اما اگر در جهت ترویج فرهنگ مصرف کالای داخلی، اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از اسراف کار نکنیم تلاش‌ها بی‌نتیجه خواهد بود.

جبارزاده افزود: بدون همراهی آموزش و پرورش، موفقیت در بحث فرهنگ‌سازی امکان‌پذیر نیست، لذا از دانشگاه فرهنگیان انتظار داریم در این زمینه ورود کند.

جبارزاده همچنین بر اهتمام استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان در بحث‌های تحقیقاتی و پژوهشی در موضوعاتی نظیر تاریخ آذربایجان و استفاده از ظرفیت‌های علمی دانشگاه یاد شده در این زمینه تاکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از تعطیلی مراکز تربیت معلم شهرستان‌ها در دولت گذشته، خواستار احیای این مراکز و پیگیری برای اختصاص ردیف بودجه برای آنها شد.
وی همچنین با تاکید بر افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان استان، گفت: هدف‌گذاری ما این است که هیچ دانشجوی استان در خارج از استان تحصیل نکند و مطمئنم که تا مهر ماه سال جاری با همت مدیرکل آموزش و پرورش استان در تامین فضای مورد نیاز برای دانشگاه فرهنگیان به این هدف خواهیم رسید.

جبارزاده در این راستا با واگذاری ساختمان تاریخی دانشسرای تبریز به دانشگاه فرهنگیان موافقت کرد و در عین حال گفت: شرط واگذاری این ساختمان، بازسازی کامل آن از سوی دانشگاه فرهنگیان است و مسوولان استانی این دانشگاه باید نسبت به دریافت اعتبار از سازمان مرکزی اقدام کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی هم در این نشست با قدردانی از حمایت‌های مدیریت استان از فعالیت‌های این اداره کل، گفت: نگاه آموزش و پرورش استان به دانشگاه فرهنگیان، نگاه همراهی و مساعدت است و تاکنون همکاری‌های خوبی صورت گرفته است.

جعفر پاشایی گفت: در مهر ماه سال جاری ۱۳۸۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان به عنوان اولین خروجی این دانشگاه وارد دستگاه تعلیم و تربیت استان می‌شوند.

وی با اشاره به رسالت خطیر دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلمان متعهد، متخصص و حرفه‌ای، گفت: این دانشگاه بر اساس مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کشور تشکیل یافته و به عنوان دانشگاهی عملگرا و کاربردی فعالیت می کند.

پاشایی همچنین با تاکید بر افزایش ظرفیت دانشگاه فرهنگیان استان و ایجاد پردیس‌های جدید این دانشگاه در شهرستان‌ها، از آمادگی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی برای واگذاری ساختمان تاریخی دانشسرای تبریز به این دانشگاه خبر داد.

رحیم بدری، مدیر پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان در استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از اقدام ها، برنامه‌ها، مسایل و مشکلات این دانشگاه گفت: در زمان حاضر بیش از ۱۶۰۰ دانشجو در پردیس علامه امینی و ۱۲۰۰ نفر در پردیس فاطمه الزهرای دانشگاه فرهنگیان استان تحصیل می‌کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :