به گزارش تبریزمن، مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت: ریزگردهای حاصل از خشکی دریاچه ارومیه تا ۶۰۰ کیلومتر یعنی تا استان قزوین، مناطق را تحت الشعاع قرار خواهد داد که این ریزگردها، عوامل خطرناکی همچون تاثیر بر محصولات کشاورزی و بیماری های صعب العبور را نیز با خود به همراه خواهند داشت.

خلیل ساعی، در کنفرانس ملی علوم زمین و توسعه شهری در دانشگاه تبریز، گفت: ۱۰ ریسک بزرگ جهان در سال ۲۰۱۴ ، بحران مالی در بخش‌های کلیدی اقتصاد، بیکاری بالا و افزایش شغل‌های پاره‌وقت، بحران آب، اختلاف درآمد شدید (تضاد طبقاتی بالا)، شکست در تسکین و تطبیق با تغییر اقلیم، افزایش بیشتر بلایای طبیعی ناشی از رخدادهای آب و هوایی، شکست در حکمرانی جهانی، بحران غذا، شکست در مکانیزم‌های مهم مالی/ نهادی و ناپایداری عمیق اجتماعی و سیاسی هستند.

 وی ادامه داد: چهار مورد از آنها در مورد دریاچه ارومیه صادق است که اگر چاره ای اندیشیده نشود، ریزگردهای حاصل از خشکی دریاچه ارومیه تا ۶۰۰ کیلومتر یعنی تا استان قزوین، مناطق را تحت الشعاع قرار خواهد داد که این ریزگردها، عوامل خطرناکی همچون تاثیر بر محصولات کشاورزی و بیماری های صعب العبور را نیز با خود همراه خواهند داشت.

 وی افزود: تغییرات اقلیمی و تداوم خشکسالی‌ها، الگوی نادرست مصرف آب در بخش شرب و بهداشت و صنعت، همچنین توسعه نادرست بخش کشاورزی، عوامل اصلی در خشک شدن دریاچه ارومیه است که با همکاری و مشارکت وزارتخانه ها، سازمان های ملی، دانشگاه ها و سازمان های منطقه ای در تلاش هستیم تا دوباره به احیای دریاچه ارومیه بپردازیم.

  کنفرانس ملی علوم زمین و توسعه شهری، با ارایه ۳۳۰ مقاله با حضور جمعی از مسئولان، مدیران، محققان، اساتید و دانشجویان این حوزه در دانشگاه تبریز برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :