معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از خسارت دو هزار و ۷۰۰ میلیارد ریالی برف و سرمای بهاره به بخش کشاورزی استان خبرداد.

به گزارش تبریزمن، اکبر فتحی گفت: بیشترین خسارت در زیربخش باغی و به محصولات سردرختی از جمله زردآلو، بادام و گیلاس وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه در اثر سرمای آستانه بهار و هفته گذشته، ۲۱ هزار هکتار از باغ های استان خسارت دیده است، گفت: شهرستان های مراغه، شبستر، مرند و جلفا بیشترین خسارت را دیده اند.

فتحی با بیان اینکه ۴۰ درصد باغ های خسارت دیده استان زیر پوشش بیمه هستند، گفت: کارشناسان بیمه در حال بررسی میزان خسارت وارد به بخش کشاورزی استان هستند.

وی بر ضرورت بیمه محصولات کشاورزی تاکید و خاطرنشان کرد: در صورت بیمه نبودن محصولات، زیان وارده به کشاورزان قابل جبران نبوده و تداوم فعالیت برای آنها به سختی ممکن خواهد بود.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی استان هم با اشاره به افزایش سطح بیمه باغات استان از ۳۸ هزار و ۵۰۰ هکتار در سال زراعی گذشته به ۴۱ هزار هکتار در سال زراعی جاری گفت: تنها دو هزار هکتار از وسعت ۱۹ هزار هکتاری باغات سردرختی استان بیمه است.

شهرام نریمانی اظهارکرد: بیشترین توجه باغداران به بیمه در این استان از طرف تولیدکننده های سیب، انگور و گردوست.

وی با اشاره به اینکه تمام غرامت بیمه سال گذشته زیربخش های زراعت، دام، طیور و زنبورداری استان آذربایجان شرقی پرداخت شده است، گفت: ۶۰ درصد مطالبات تولیدکننده های باغی استان پرداخت شده و امید می رود: در صورت تامین اعتبار تا پایان خرداد ماه امسال مطالبات باقی مانده فعالان این زیربخش هم پرداخت شود.

بر اساس سرشماری کشاورزی سال ۹۳ وسعت باغات و قلمستان های آذربایجان شرقی ۹۵ هزار و ۸۲۲ هکتار است و ۱۱۵ هزار و ۵۲۲ بهره بردار در زیربخش کشاورزی استان فعالیت می کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :