چهارمین دوره بازی‎های کشورهای اسلامی درحالی به میزبانی آذربایجان برگزار می‎شودکه کمیته المپیک حضور پرقدرت و اعزام کاروانی با حضور بیش از ۱۰۰ ورزشکار را در برنامه دارد.

به گزارش تبریزمن، کشور آذربایجان در اولین ماه های سال میلادی آینده و در شهر باکو برگزار کننده بازی های همبستگی کشورهای اسلامی خواهد بود. این چهارمین دوره این بازی ها است که با حضور نمایندگانی از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزار می شود.

برگزاری بازی های همبستگی کشورهای اسلامی زیر نظر سازمان کنفرانس اسلامی و با حضور ورزشکاران زن و مرد از ۵۷ کشوری که عضو این سازمان هستند،  آغاز شد. اولین دوره بازی های همبستگی کشورهای اسلامی سال ۲۰۰۵ میلادی در عربستان و به میزبانی مشترک چهار شهر مکه، مدینه، جده و طائف برگزار شد.

ایران میزبان دومین دوره این بازی ها بود. قرار بود این دوره بازی ها سال ۲۰۰۹ در تهران، مشهد و اصفهان برگزار شود. برای میزبانی این بازی ها ستاد ویژه ای تشکیل شد و حتی بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته اقدامات زیادی – بر اساس آنچه مسئولان مربوطه در گفتگوهای متعدد به آن اشاره می کردند – انجام شد اما یکبار برگزاری بازی ها در ایران به بهانه شیوع آنفولانزای نوع A به تاخیر افتاد و در نهایت هم میزبانی ایران در این دوره بازی ها لغو شد چراکه عربستانی ها در کمیته نظارت، سرپرستی و هماهنگی فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی خواستار حذف نام خلیج فارس از همه مدارک اعم از مدال‌ها، لوگوها، بروشورها، کتابچه ‏های فنی و دیگر اسناد بازی‌ها شده ‏بودند.

بعد از مطرح شدن چنین درخواستی از سوی عرب ها بارها شایعه لغو برگزاری بازی های کشورهای اسلامی در ایران  شنیده شد. البته هر بار ستاد ایرانی برگزاری این بازی ها شایعات مطرح شده را تکذیب و تاکید می کردند که مشکل را با اعضای عرب ISSF حل می کنند اما در نهایت و پس از گذشت ۹ ماه مسئولان نتوانستند از پافشاری بر حق ایران به نتیجه برسند و میزبانی از ایران گرفته شد.

بدین ترتیب برگزاری دومین دوره بازی های کشورهای اسلامی با تصمیم فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی (ISSF) در ایران منتفی شد و به همین دلیل بین اولین دوره این بازی ها با سومین دوره هشت سال فاصله ایجاد شد؛ اندونزی در شهر پالم بانگ میزبان سومین دوره بازی های کشورهای اسلامی بود که سال ۲۰۱۳ برگزار شد.

اگرچه ایران نتوانست میزبانی خود برای دومین دوره بازی های کشورهای اسلامی را حفظ کند اما در هر دو دوره برگزار شده این بازی ها شرکت داشته و برای حضور در دوره جدید نیز برنامه دارد. ایران با حضور در اولین دوره بازی های کشورهای اسلامی صاحب ۱۰ مدال طلا، ۹ نقره و ۱۱ برنز شد و جایگاه پنجم را به دست آورد. در سومین دوره این بازی ها ایران با ۸۸ ورزشکار متشکل از ۲۹ ورزشکار زن و ۵۹ ورزشکار مرد و در ۶ رشته تکواندو، ووشو، تیر و کمان، کاراته، دوومیدانی و والیبال شرکت کرد. در این دوره بازی ها کاروان ایران بعد از کشور میزبانی یعنی اندونزی با ۵۹ مدال که ۳۰ مدال آن به رنگ طلا بود در جایگاه دوم قرار گرفت.

چهارمین دوره بازی های همبستگی کشورهای اسلامی اردیبهشت ماه سال آینده در آذربایجان برگزار می شود. کمیته ملی المپیک با توجه به تعداد رشته های حاضر در این دوره بازی ها و اهمیت مسابقات و نتیجه گیری در آن در میان کشورهای مسلمان قصد دارد حضوری گسترده در این دوره بازی ها داشته باشد.

اصغر رحیمی رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی کمیته ملی المپیک در گفتگو با خبرنگار مهر، در این رابطه توضیح داد و اظهار داشت: چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی در ۱۹ رشته برگزار خواهد شد. در این دوره از بازی ها رشته های ورزش های زورخانه ای و جودوی نابینایان از جمله رشته های جدید اضافه شده به حساب می آید که بر چگونگی و تعداد حضور ورزشکاران ایران تاثیر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه رقابت های بازی های کشورهای اسلامی در بیشتر رشته ها در هر دو بخش مردان و زنان برگزار می شود، در مورد تعداد ورزشکاران اعزامی ایران یادآور شد: آنچه مسلم است اعزام پرقدرت و کیفی در دستور کار  کمیته ملی المپیک قرار دارد البته در این زمینه مسائلی چون مالی را هم باید لحاظ کنیم.

رحیمی تاکید کرد: اینکه با چه تعداد ورزشکار در این بازی شرکت داشته باشیم موضوعی است که باید در نشست های هیات اجرایی در مورد آنها صحبت کرده و به جمع بندی برسیم، اما با توجه به تعداد رشته های مصوب برای چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی (۱۹ رشته) و اینکه در بیشتر رشته ها می توانیم برای هر دو بخش مردان و زنان نماینده داشته باشیم، پیش بینی می کنیم کاروان ایران برای اعزام به باکو آذربایجان متشکل از بیش از ۱۰۰ ورزشکار باشد.

رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی کمیته ملی المپیک تصریح کرد: به دنبال این هستیم که کاروان بزرگی برای این دوره از بازی‌ها داشته باشیم و با آماده سازی مطلوب، نتایجی بهتر از دوره قبل کسب کنیم البته که همه اینها منوط به شارژ مالی به موقع است.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :