مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از نظارت مستمر این اداره کل بر روند جشنواره تئاتر استان خبر داد.

به گزارش تبریزمن،  محمد محمدپور با بیان اینکه اقدام صورت گرفته در تئاتر شهر، مناسب و قابل تقدیر است افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای برگزاری بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی آمادگی کامل دارد و فضاسازی مناسب انجمن تئاتر در مجموعه تئاتر شهر، شرایط برگزاری جشنواره را ارتقا داده است.

وی اضافه کرد: یکی از آیتم های لازم برای برگزاری جشنواره ای با کیفیت بالا، سطح داوری جشنواره است از این رو تلاش کردیم با ارتقا معیارها و ملاک ها، داوری عادلانه و قابل قبولی انجام شود.

محمدپور گفت: براساس سیاست دولت مبنی بر واگذاری فعالیت های هنری به خود هنرمندان و مردم، تلاش کردیم اجرای کل جشنواره را بر عهده انجمن تئاتر استان گذاشته و عموم کارها توسط هیات مدیره و خود هنرمندان تئاتر انجام گیرد.

وی، واگذاری برپایی جشنواره به انجمن هنرهای نمایشی را موفقیت آمیز عنوان کرد و افزود: واسپاری فعالیت های هنری به خود فعالان عرصه هنری می تواند آثار ماندگاری در حوزه فرهنگ و هنر استان برجای گذاشته و کیفیت آثار را بالا ببرد و کارهای ارزنده به جشنواره های کشوری و بین المللی ارائه می شود.

وی با تاکید بر اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی امسال به طور حتم نظارت جدی و دقیق بر نحوه داوری دارد، اذعان کرد: داوری دقیقی که در دو مرحله انجام شده خواهد توانست حاشیه ها را مدیریت کند.

محمدپور اضافه کرد: متاسفانه هر فردی که انتخاب نمی شود قطعا انتقاداتی دارد، زیرا به زعم خویش کاری بی نقص به جشنواره ارائه داده است، اما در حالت کلی معیار اصلی کیفیت کارها و نظرات داوران است و هر کسی که در رقابت شرکت می کند باید به نظرات داوری تمکین کند.

وی افزود: با توجه به اینکه این آثار به جشنواره کشوری می رود، تلاش می کنیم سطح داوری را ارتقا دهیم، تا انتخابت ها مبتنی بر کیفیت و کار حرفه ای بوده و آثار منتخب شایسته تئاتر استان باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: فعالان تئاتر نیز از این رویکرد حمایت می کنند تا کاری در حد و ارزنده جشنواره های کشوری و بین المللی معرفی شود.

محمدپور با اشاره به اینکه در استان ما اساتید توانمندی در این حوزه داریم گفت: تلاش می کنیم در جهت پیشرفت تئاتر استان قدم برداریم.

محمدپور یادآور شد: نسبت به استان های دیگر وضعیت ما مطلوب است و همواره جزو پیشتازان این عرصه بوده ایم، در حال حاضر نیز حرف های زیادی برای گفتن داریم، تا جایی که شاهدیم در جشنواره ها و رقابت های هنری دیگر استانها نیز داوارن از میان هنرمندان ما انتخاب می شوند و این امر نشان از توان علمی و دانش هنری بالای هنرمندان تبریز و آذربایجان شرقی دارد.

وی افزود: امسال ۱۹ اثر در جشنواره تئاتر شرکت کرده بود که ۱۳ اثر از ۸ شهر تبریز، اهر، عجب شیر، مراغه، مرند و سردرود برای اجرا در جشنواره انتخاب شدند.

وی اضافه کرد: این آثار طی روزهای اول تا پنجم مهر ماه در تئاتر شهر تبریز اجرا و توسط آقایان حسین مسافر آستانه، کوروش نریمانی و رامین راستی داوری خواهند شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در طول ۴ روز برگزاری این جشنوار، برنامه جلسات نقد و بررسی نمایش نیز در همان سالن اجرای نمایش برگزار می شود.

محمدپور گفت: همچنین هر روز صبح پیش از اجرای نمایش ها، کارگاه های فنی و آموزشی برگزار خواهد شد تا هنرمندان استانی با حضور در کلاس های استادان برتر تئاتر کشور در سطح حرفه ای وارد شوند.

وی اضافه کرد: در کنار جشنواره بیست و هشتم تئاتر استان آذربایجان شرقی، نمایشگاه عکس اجراهای عمومی سال های گذشته و نمایشگاه پوستر از اولین نمایش های اجرا شده در تبریز و شکل گیری سالن های تئاتر بین سال های ۱۲۸۵ تا ۱۳۳۰ برگزار می شود.

وی یادآور شد: مراسم اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان ساعت ۱۷٫۳۰پنجم مهر ماه سالجاری با اعلام آثار برتر و نفرات برگزیده بخش های مختلف در تالار تربیت مجموعه تئاتر شهر تبریز، برگزار خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :