به گزارش تبریزمن، گایوز نیگالیدزه (Nigalidze, Gaioz) استاد بزرگ ۲۶ ساله گرجستانی با ریتینگ ۲۵۶۶، قهرمان مسابقات قهرمانی گرجستان در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ و قهرمان مسابقات اوپن کلاسیک العین در سال ۲۰۱۴  از تلفن همراه هوشمند خود به منظور آنالیز وضعیت بازی‌اش توسط موتور شطرنج در توالت استفاده می‌کرد.

گایوز نیگالیدزه

نیگالیدزه در جریان مسابقه دور شش خود با استاد بزرگ کشور ارمنستان تیگران پتروسیان در هفدهمین دوره مسابقات شطرنج اوپن دوبی، از نرم‌افزار شطرنج تلفن همراه خود که در توالت پنهان کرده بود استفاده می‌کرد. داور بین‌المللی مهدی عبدالرحیم سرداور مسابقات گفت که حریف او یعنی بازیکن ارمنستانی در جریان بازی از حرکت‌های عجیب نیگالیدزه متعجب شده و با توجه به رفت و آمد زیاد حریفش به توالت محل مسابقات، به داوران در خصوص استفاده او از نرم‌افزار کامپیوتری اطلاع‌رسانی کرده است.

مسئولین برگزاری مسابقات ابتدا نیگالیدزه را در توالت مورد بازرسی بدنی قرار دادند اما دستگاه الکترونیکی مورد نظر را در پیش او پیدا نکردند. اما با توجه به اینکه به حضور او در آنجا مشکوک شده بودند تلفن هوشمند را به همراه یک هدفون که با دستمال توالت مخفی شده بود پیدا کردند.  ابتدا نیگالیدزه منکر مالکیت آن تلفن همراه شد و وقتی مسئولین آن را روشن کردند متوجه شدند که وارد حساب کاربری نیگالدزه در یکی از شبکه‌های اجتماعی شده‌اند! آنها همچنین دیدند که بازی نیگالدزه توسط یکی از نرم‌افزارهای شطرنجی در آن تلفن هوشمند آنالیز شده است:

مسئولین برگزاری مسابقات در حال بررسی تلفن همراه هوشمند نیگالیدزه

نیگالیدزه با توجه تقلبی که در یکی از معتبرترین مسابقات شطرنج جهان، مسابقاتی که با حضور ۲۲ شطرنجباز با درجه بین‌المللی بالای ۲۶۰۰ در آن حضور داشتند؛ با باخت در دور ششم مقابل استاد بزرگ ارمنی، از ادامه مسابقات کنار گذاشته شد. (صفحه عملکرد نیگالیدزه در تورنمنت دوبی)

تیگران پطروسیان که نامش با هموطنش، نهمین قهرمان شطرنج جهان یکی است، پارسال در مسابقات العین در حالیکه نیگالیدزه را برده بود، بعد از او به مقام دومی آن تورنمنت رسید و اما امسال به نوعی دیگر او قهرمان مسابقات اوپن دوبی است. او در مصاحبه‌ای که سایت اخبار شطرنج روسی داشته است اعلام کرده سال قبل هم به قهرمانی نیگالیدزه در مسابقات العین مشکوک بودم. (نیگالیدزه در آن مسابقات بالاتر از بسیاری از بازیکنان مطرح و قوی‌تر از خودش به مقام قهرمانی رسید و کلی دلار به جیب زد!)

نیگالیدزه و جام قهرمانی مسابقات کلاسیک العین در سال 2014

پتروسیان ادامه داده: در مسابقات امسال او به سرعت به حرکت‌های من پاسخ داده و به سرعت به سمت توالت می‌رفت! اما وقتی من حرکت‌هایم را به سرعت انجام می‌دادم او نمی‌توانست همینطوری میز مسابقه را ترک کند! بنابراین تصمیم گرفتم او را زیر نظر بگیرم. دیدم که او مرتب به داخل یک توالت می‌رود هرچند که توالت‌های دیگر نیز خالی بودند. بنابراین سرداور را از سوء ظنی که به گایوز داشتم آگاه کردم و از او خواستم که حریفم را زیر نظر داشته باشند. 

بعد از مدتی کوتاه سرداور به من گفت که نیگالدزه را بررسی کردم اما چیزی پیدا نکردم. من مجدداً خواستم که بار دیگر او را زیر نظر داشته باشند چون مطمئن هستم چیزی غیر عادی در بازی وجود دارد. 

وقتی که دوباره حریفم به توالت رفته بود داوران هم پشت سر او رفتند و دستگاه تلفنی را که پشت دستمال توالت مخفی شده بود را پیدا کردند و وقتی از نیگالدزه پرسیدند که دستگاه تلفن مال شماست؟ نیگالیدزه جوابی نداشت! و داوران به حریفم در بازی مقابل من فورفیت (forfeit) دادند. وقتی بعد از اتمام ماجرا به سمت در خروجی می‌رفتم متوجه شدم که گایوز پشت سر من است و به سوی من می‌آید و من فکر کردم که میخواهد از من عذرخواهی کند اما در کمال تعجب او از من در خصوص نتیجه بازی‌ امروزش پرسید!

گایوز نیگالیدزه در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در قهرمانی گرجستان در حالی به مقام قهرمانی دست یافته که نفر نهم رنکینگ اولیه جدول مسابقات بوده و حالا با این اتفاقی که افتاده به نظر می‌رسد در مورد قهرمانی او در این سالها نیز تردیدهایی وجود داشته باشد. همانطور که قهرمانی‌اش در مسابقات اوپن کلاسیک العین در سال ۲۰۱۴ مورد شک و تردید زیادی است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :