میدان تاریخی صاحب آباد و به تبع آن عمارت تاریخی نصریه و مسجد حسن پادشاه از آثار ارزشمند دوره آق قویونلوها است که طرح احیای آن به عنوان بزرگترین میدان حکومتی تاریخ ایران از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی است.

به گزارش تبریزمن، فرزین حق پرست، مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: یکی از بخش های این میدان حکومتی مجموعه عمارت نصریه است که شامل مدرسه، بیمارستان، مسجد و … می شود که مطالعات آن در سالهای گذشته صورت گرفته است.

وی ادامه داد: به دلیل عدم تخصیص بودجه، مرمت در این مجموعه از سال ۹۰ متوقف گردیده است اما اداره کل به منظور حفاظت از بنای گنبدخانه مسجد حسن پادشاه دسترسی به آن را محدود نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در سالهای اخیر هیچ گونه تغییری در این مجموعه صورت نگرفته است و تمامی اجزا آن از جمله کتیبه ها کاملا سالم هستند و طرح مطالبی با عنوان تاراج کتیبه های این مجموعه در رسانه ها به هیچ عنوان صحیح نیست.

حق پرست با اشاره به اینکه مجموعه از دو بخش مجزا تشکیل شده است افزود: قسمتی که در دسترس عموم قرار دارد حیاط مدرسه نصریه است که با توجه به وجود سرویس بهداشتی در آن مورد استفاده عموم و کسبه بازار تبریز قرار می گیرد که شب ها به منظور حفاظت بیشتر بسته می شود و قسمت گنبدخانه مسجد دور از دسترس عموم قرار دارد و رفت و آمدی به آن صورت نمی گیرد.

وی با اشاره به ارائه طرح میدان حکومتی صاحب آباد به استانداری آذربایجان شرقی و نیز شورای عالی شهرسازی کشور گفت: طرح جامع این میدان از سوی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی ارائه شده و با توجه به نقش مجموعه های مختلف در بررسی آن تا کنون نهایی نگردیده است که امیدواریم با توجه بیشتر مدیریت عالی استان تصویب این طرح تسریع شود تا در کنار آن مجموعه عمارت نصریه و مسجد حسن پادشاه نیز به نحوی که شایسته نام تبریز است مرمت و احیا شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :