معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از برگزاری همایش سراسری بزرگداشت شیخ محمود شبستری عارف و شاعر نامی ایران وخالق اثر گرانسنگ ‘گلشن راز’ در تبریز خبر داد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی این اداره کل، ‘محمدحسن چمیده فر’ روز شنبه در نشست تخصصی اولین همایش سراسری شیخ محمود شبستری در شهرستان شبستر، گفت:

بیت بیت کتاب وزین گلشن راز، از آسمان معنی به زمین الفاظ فرود آمده و در عالم نقش و نگار، نام و نشان یافته است و این کتاب گرانسنگ به حقیقت یکی از حکیمانه ترین و زیباترین کتابهای عرفانی به زبان شعر است.

وی افزود: آئین بزرگداشت این شاعر نامی، فرصتی است تا به جای گشت و گذار کامل تنها پنجره ای بدان گلشن بگشائیم و پاسخ کوتاه وی را به پاره ای از مسائل عرفانی باز نمائیم و مشام جان ها را به شمیم گل های گلشن راز شیخ محمود شبستری عطرآگین سازیم.

چمیده فر گفت: این عارف و شاعر پرآوازه ایران در کتاب خود با زبان شعر راه تکامل انسان را به زیباترین شیوه بیان کرده و مفاهیم عمیق عرفانی و انسانی را به تصویر کشیده است.

وی شناساندن بزرگان و مفاخر علمی ،ادبی و فرهنگی را بهترین راهکار برای پیوند دادن اندیشه ی نسل نو و گذشتگان و بهترین شیوه برای مبارزه با جنگ نرم و شبیخون فرهنگی عنوان کرد.

چمیده فر تاکید کرد: با توجه به جایگاه جهانی عارف و شاعر بزرگ شیخ محمود شبستری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تمام توان خود را در برگزاری این همایش به کار بسته و با برگزاری این همایش زمینه را برای برگزاری همایش بین المللی بزرگداشت شیخ محمود شبستری در سال آینده فراهم خواهد کرد.

در این نشست همچنین امام جمعه شهرستان شبستر ، این اتفاق فرهنگی را بسیار ارزشمند برشمرد و اظهارکرد : شخصیت عرفانی، علمی و ادبی بزرگانی همچون شیخ محمود شبستری باید برای جوانان تبیین شود و این همایش می تواند نقش مهم و تاثیرگذاری در این راستا داشته باشد.

حسن امین لو نماینده پیشین مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی و مدیر عامل موسسه فرهنگی شیخ محمود شبستری نیز در این نشست، با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی ، علمی و ادبی شهرستان شبستر و بزرگانی که از این دیار برخاسته اند، گفت: شیخ محمود شبستری را در دنیا می شناسند و باید برنامه ای در خور شخصیت عرفانی و ادبی وی برگزار شود.

وی افزود: عرفای بنام کشور به عنوان سخنران و مهمان در این همایش حضور خواهند یافت و همه باید در برگزاری هرچه بهتر این همایش تلاش نمایند.

آئین بزرگداشت شیخ محمود شبستری پانزدهم اردیبهشت ماه جاری در شهرستان شبستر برگزار می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :