همایش یکروزه بزرگداشت عارف، شاعر وعاشیق بزرگ قرن ۱۱ هجری ‘خسته قاسیم’ در زادگاهش تیکمه داش در بستان آباد برگزار شد.

به گزارش تبریزمن،  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در این همایش با بیان اینکه گسست بین نسل ها یکی از آفت هایی است که می تواند جامعه را متلاشی کند، افزود: اینکه نسل حاضر، نسل گذشته را فراموش کرده و از عبرت های آنها درس نگیرند، می تواند بیشترین ضرر را به جامعه برساند.

محمد محمدپور گفت: در زمینه فرهنگ ملزم به پاسخگویی به نسل جدید در خصوص افتخارات گذشته هستیم.

وی با بیان اینکه اندیشمندان و صاحب نظران و اجماع جهانی به این نتیجه رسیده اند که ملت و نسلی که ارتباط با نسل گذشته خود را از دست دهد آسیب می ببیند، گفت: دشمنان با این هدف شوم در تلاش هستند ارتباط نسل جدید را با فرهنگ غنی و ارزشی و اسلامی قطع کنند.

فرماندار بستان آباد نیز در این همایش، تجلیل از خسته قاسیم را تجلیل از گذشته پر افتخار این مرزو بوم دانست و تاکید کرد: اگر بخواهیم آینده جامعه بیمه شود باید افتخارات و مفاخر گذشته را به نسل حاضر و آینده معرفی کنیم.

علی بدرشکوهی گفت: اگر حوزه فرهنگی به الزامات دنیای امروزی مجهز نباشد، کشور آسیب پذیر خواهد بود.

وی عامل اصلی قدرت را نفوذ قدرت فرهنگی برشمرد و افزود: توجه به فرهنگ و پیشینه، آینده جامعه را بیمه می کند.

حجت الاسلام سیدرضا رضوی امام جمعه بستان آباد نیز دراین همایش علت ماندگاری اشعار و نام و آوازه خسته قاسیم را صبغه الهی آثار او دانست و گفت: در معرفی شخصیت خسته قاسیم نباید از معرفی ابعاد دینی وعرفانی او غفلت کنیم.

وی با بیان اینکه علت ماندگاری خسته قاسیم، قدم بر داشتن در مسیر رضای پروردگار بود، افزود: اگر انسان بخواهد ماندگار باشد باید ارتباط خود را به کانون معنویت متصل کند.

دبیر این همایش نیز هدف از برگزاری همایش را معرفی شخصیت های فرهنگی منطقه و الگوسازی برای جوانان برشمرد.

کوهستانی گفت: بیش از ۲۱ مقاله، ۸۱ قطعه شعر و۸۴ تابلوی خوشنویسی به دبیر خانه ارسال شده بود که در هر سه بخش از نفرات برتر تجلیل شد.

خسته قاسیم تیکمه داشی که بعدها به جهت ارادت خاص به حضرت علی علیه السلام ومذهب شیعه به خسته قاسیم ( یعنی بیمار و خسته از عشق) شهرت یافت، در سال ۱۰۸۱هجری قمری در تیکمه داش به دنیا آمد.

وی برای تحصیل علوم دینی از همان کودکی به اردبیل و مسجد شیخ صفی و بعد از ۱۴ سالگی جهت تکمیل علوم دینی به قم ونجف نیز مهاجرت کرد و آموخته های علمی و دینی خود را در قالب شعر و با زبان لطیف وساده به مردم ارایه داد.

این شاعر، عارف وعاشیق معروف در سال ۱۱۵۷ هجری قمری در سن ۷۶ سالگی در تیکمه داش از دنیا رفت ودر همانجا به خاک سپرده شد و حالا بعد از سالها یاد و خاطره او در همایشی با حضور جمعی از هنرمندان ومسئولان استانی وشهرستان در زادگاهش گرامی داشته شد.

شهر تیکمه داش در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب بستان آباد واقع شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :