همایش رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری در حوزه ICT آذربایجان شرقی با محوریت گسترش بسترهای فناوری اطلاعات ، بررسی سرویسهای ارزش افزوده ، حمایت از تولید نرم افزارهای کاربردی و تولید اپلیکیشنهای موبایل در جهت رونق اقتصادی برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، دراین همایش یک روزه که به همت اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان نظام صنفی رایانه ای استان ترتیب داده شده بود، با حضور مرتضی براری ، معاون پارلمانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، مدیران ارشد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مدیران ارشد استانی ، صنعتگران پارکها و فعالین بخش غیر دولتی حوزه فناوری اطلاعات صبح روز دوشنبه ۱۰ اسفند ماه ۹۴ در سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی سهند برگزار شد .

 بهمن حسین زاده ، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی ، با اشاره به تغییر و تحول چشم گیر در حوزه IT و  ICT در سالهای اخیر اذعان داشت : ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال یکی از دغدغه های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده و با توجه به دستور معاون وزیر  ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت برگزاری و حمایت از  استارت آپ ها در استان برای ترغیب افراد در این حوزه و  پتانسیل و توانایی بالای افراد فعال در استان ، تبریز می تواند نقش به سزایی در فناوری اطلاعات داشته باشد .

وی با بیان اینکه تبریز نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد گفت : امیدواریم این اتفاق در حوزه فناوری اطلاعات نیز رخ دهد و خواستار همکاری اپراتورها و دانشگاه ها به ویژه دانشگاه سهند در خصوص تولید محتوای بومی شد .

وی افزود با توجه به موقعیت مرزی استان با سه کشور،  آذربایجان شرقی با همکاری بخش خصوصی  می تواند با برقراری ارتباط در زمینه ICT و امر صادرات اثرات به سزایی داشته باشد .

د ر ادامه وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸ خواستار در اولویت قرار دادن سرمایه گذارها بومی جهت اجرای پروژه های ICT  استان و ایجاد تفاهم نامه بین بخش خصوصی و دانشگاه صنعتی سهند شد.

بهمن حسین زاده ، خبر از افتتاح دیتا سنتر و آمادگی آن برای ارائه سرویس رایگان از جمله هاستیگ به بخش خصوصی داد . وی افزود ۲۷ طرح برای استان در بخش خصوصی درخواست شده که ۱۰ طرح از آن به تصویب رسیده ، از جمله این طرح ها دیتاسنتر و ترمینال های ADSl می باشد همچنین یک تفاهم نامه سه میلیارد تومانی در خصوص تجهیز آزمایشگاه دانشگاه هنر در بحث تولید محتوا و گیم تخصیص داده شده است .

در پایان مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آمادگی خود را برای فراهم کردن هرگونه فضا و حمایت از فعالین این حوزه در جهت پیشرفت استان اعلام کرد.

آموزش با ما ، حمایت و سیاست گذاری با دولت

افشین ابراهیمی رئیس دانشکده برق و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند با بیان وجود دانشجویان توانمند و تلاش این دانشگاه در کاربردی کردن پژوهش های محصول محور و تبدیل آن به نمونه صنعتی – تجاری با هزینه کم ، اذعان داشت : برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت حلقه گمشده ای این حوزه است در حالی که هر استارآپ با سرمایه گذاری کم میتواند به نتیجه مطلوب و تولید ثروت برسد. در این خصوص وی خواستار توجه بیشتر به این فیلد از سوی وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات و استانداری شد.

به گزارش خبرنگار سرویس فناوری نصر، احمد محمدزاده، معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی در همایش روز دوشنبه بیان کرد: امروزه نگرش سرمایه تغییر کرده است ، در زمانی هستیم که سرمایه باید امن باشد و از آنجایی که نیروی توانمندی از جوانان فعال در استان وجود دارد سرمایه گذاری در بخش زیرساخت شرط مهمی است.

وی با تاکید بر موفقیت صنایع دفاعی با ریشه کاشتن در دانشگاه راه درست را ارتباط مستقیم دانشگاه با صنعت عنوان کرد و برای پشتیبانی از ایده ها خواستار تشکیل کمیته مشترک بین دانشگاه ها و بخش خصوصی شد.

مرتضی براری ، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت بحث تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش ICT  اذعان داشت: در این حوزه کسب و کارهای جدیدی رقم خورده که سبب ایجاد ارزش افزوده شده است  و اندازه بازار این حوزه سیر صعودی دارد.

وی بیان کرد: با توجه به فراهم بودن شرایط برای حضور حداکثری اقتصاد در آذربایجان شرقی باید سهم این استان در حوزه اقتصاد IT  ارتقا یافته و پررنگ شود به عبارتی استان باید به حدی برسد که بتواند سرمایه خودش را تولید کند.

براری در ادامه سخنان خود آمادگی وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص ارائه مجوز به دانشگاه ها در خصوص فعالیت در این حوزه و تولید محتوا در استان اعلام داشت.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به اهمیت شکل گیری شتاب دهنده ها در دانشگاه ها برای ایجاد شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.

 در پایان وی حمایت خود را در تشکیل کمیته مشترک در خصوص پررنگ کردن حضور آذربایجان شرقی در بخش ICT  را اعلام کرد.

پورحسین، مدیر کل پست بانک استان آذربایجان شرقی با بیان فعالیت های انجام شده  این بخش در حوزه IT  در شهر و روستاها سخنان خود را آغاز کرد. وی گفت : با توجه به شرایط امروز قوانینی وجود دارند که تغییراتی نسبت به زمان گذشته نکرده و برای حرکت همزمان بخش خصوصی و دولت نیاز به بازبینی مجدد آنها هست.

وی اذعان داشت: این سازمان در خصوص پشتیبانی از حوزه فناوری اطلاعات آمادگی لازم برای حرکت در کنار بخش خصوصی را دارد.

سرمایه گذاری و حمایت دولت از شرکتهای نوپای استان

حسن اطاعت ، مدیر عامل شرکت ایده های نوین پارسیان و عضو هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان ، با اشاره به وجود شرکتهای نوپای بومی که با سرمایه گذاری استانهای دیگر در حال فعالیت هستند بیان کرد: لازمه تبدیل نوآوری به کار عجین شدن آن با سرمایه استانی و تغییر در شیوه کسب و کار است و در ادامه متقاضی ایجاد فضا برای سرمایه گذاری ایده های نو و همیاری دولت  برای به ثمر رساندن این پروژه ها شد .

پویا نماینده ، قائم مقام شرکت گسترش ارتباطات مبنا ، آمادگی شرکت مبنا را برای پیاده سازی پروژه های استانی از جمه ایجاد بسترهای ارتباطی مانند چتر وای فای اعلام کرده و رسالت شرکت را ارائه خدمات در این راستا دانست . وی با عنوان همکاری سازمان تنظیم مقررات رادیویی خواستار حمایت دولت برای توسعه زیرساخت شد.

سید علی موسوی ، دبیر سازمان نظام صنفی استان آذربایجان شرقی، در ادامه سخنان ابراهیمی، رئیس دانشکده برق افزود: نظام صنفی رایانه ای استان مشتاق و آماده برای اتصال حلقه گمشده بین دانشگاه و صنعت است. همچنین در تائید سخنان مدیر کل پست بانک استان گفت بخش خصوصی راقب به فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات است ولی برای شتابدهی به آن در بعضی بخشها نیاز به همکاری دولت داریم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :