در بازار بین المللی کشورهای دارنده این تجهیزات آن‌ها را تحت عنوان تجهیزات دوگانه در اختیار کشوری قرار نمی‌دهند و لذا ما وارد این عرصه شدیم.

 رییس سازمان انرژی اتمی از ادامه مذاکره برای فروش آب سنگین به آمریکا خبر داد و گفت: این فرایند در جریان است، قرار بود که آب سنگین برود اما بعد از قضیه ۲ میلیارد دلار احتیاط کردیم. فعلا در حال مذاکره هستیم و باید نحوه پرداخت پول کاملا مشخص شود.

به گزارش تبریزمن، علی اکبر صالحی در حاشیه مراسم چهلمین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران گفت: سازمان انرژی اتمی توجه ویژه‌ای به حوزه سلامت دارد و از سرریز تجارب اندوخته شده در این سازمان در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در دو- سه سال اخیر یکی از تجهیزات گلوگاهی و بسیار مهم یعنی سانتریفیوژهای پاپیولار را به وزارت بهداشت تحویل دادیم و امسال هم سانتریفیوژهای زونال و اولترا را تحویل دادیم.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: این تجهیزات برای ساخت داروهای نوترکیب و جدید و جداسازی پروتئین‌ها، RND و DNA به کار گرفته می‌شود.

صالحی افزود: در بازار بین المللی کشورهای دارنده این تجهیزات آن‌ها را تحت عنوان تجهیزات دوگانه در اختیار کشوری قرار نمی‌دهند و لذا ما وارد این عرصه شدیم.

وی در ادامه به تولید رادیوکیت‌ها اشاره و اظهارداشت: بیش از ۲۰ مورد رادیوکیت‌های مختلف تشخیصی و درمانی را تولید می‌کنیم و به ۱۵۰ مرکز پزشکی خدمات ارائه می‌کنیم.

صالحی ادامه داد: علاوه بر این FDG پد‌ها را تامین می‌کنیم. ضمن اینکه سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیارد تومانی در حوزه GMP و GPP سرمایه گذاری می‌کنیم تا با کمک صندوق توسعه ملی رادیودارو‌ها را در قالب GMP تولید کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مقدمات راه اندازی این مرکز فراهم شده اظهارامیدواری کرد: امسال این مرکز راه اندازی شود.

به گفته صالحی تاسیس بیمارستان پزشکی هسته‌ای با بهره گیری از مدرن‌ترین تجهیزات موجود از دیگر اقدامات سازمان انرژی اتمی است که البته راه اندازی آن حدود چهار الی پنج سال طول می‌کشد.

وی در ادامه ضمن قدردانی از جامعه پزشکان اظهارداشت: جا دارد به سهم خود از مجموعه پزشکان کشور تشکر ویژه کنم. خود من سال گذشته و بعد از شصت و اندی سال برای اولین بار از کمک‌های پزشکان بهره‌مند شده‌ام و آقای دکتر فاضلی ما را از یک مرگ حتمی نجات دادند و به سهم خودم از زحمات این عزیزان قدردانی می‌کنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: پزشک را واسطه فیض الهی می‌دانم که یک دست آن در دست خدا و دست دیگرش بر سر بیمار است.

صالحی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت بخش سلامت در فضای پساتحریم گفت: در حوزه سلامت می‌شود گفت سایه تحریم بر روی این بخش نیست.

وی با اشاره به سفر هفته‌های اخیر خود به اروپا اظهارداشت: هفته پیش با متخصصین کشورهای چک، اسلواکی در خصوص همکاری‌های هسته‌ای صحبت کردیم به ویژه کشور چک پیشینه خوبی در صنعت هسته‌ای دارد و می‌تواند تمام تجهیزات را از ابتدا تا انت‌ها بسازد و با این کشور‌ها برای ساخت نیروگاه‌های بعدی وارد گفت‌و‌گو شدیم.

معاون رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص راستی آزمایی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: در اتریش با آقای آمانو جلسه مفصلی داشتیم و مروری بر سه ماه برجام. اینکه چه اقداماتی تا امروز انجام شده و چه اقداماتی باید انجام شود و همچنین درباره هماهنگی‌های لازم، گفت‌وگو کردیم.

صالحی یادآور شد: در این دیدار نسبت به تفسیر و تاویل‌های یک طرفه برجام هشدار دادیم. خوشبختانه زبان برجام زبان گویایی است و به انگلیسی نوشته شده است و نباید تصور کنند به زبان دیگری نوشته شده، چون گاهی پیش می‌آید که حتی از برخی کلمات تفاسیر مختلفی می‌شود.

وی در عین حال گفت: وقتی شما سند قطوری مانند برجام دارید که چند صد صفحه و چند صد بند دارد، یقینا در برخی امور با مسایلی روبرو می‌شوید که قابل رفع است و مشکلی خاصی نداریم.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین از گفت‌و‌گو‌ها با روسیه برای فروش آب سنگین خبر داد.

صالحی همچنین از ارائه خدمات به ۱۵۰ مرکز پزشکی هسته‌ای در کشور خبر داد که از تجهیزات مرتبط با پرتو‌ها استفاده می‌کند و گفت: تجهیزاتی همچون گاما کامرا و ایکس ری از جمله تجهیزاتی هستند که سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت آن را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی به عنوان دستگاه پایشگر، درستی به کارگیری تجهیزات را ارزیابی می‌کند، اظهارداشت: پروژه جدیدی تحت عنوان ساخت شتابگرهای کوچک خطی در سازمان تعریف شده است، ضمن اینکه در زمینه سیکلوترون‌ها کار می‌کنیم که یک مورد داریم و یکی هم می‌خریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: یک دستگاه رودوترون ساختیم که در قزوین نصب می‌شود.

به گفته صالحی علاوه بر این، پروژه‌ای هزار میلیارد تومانی چشمه نور را داریم که اجرایی شدن آن ۱۰ الی ۱۵ سال زمان می‌برد و امسال مجلس ۶۰ میلیارد تومان برای این پروژه اختصاص داده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :