– استاد «عادل تاروردی پوررضائی» بنیانگذار مکتب سفالگری مدرن تبریز دار فانی را وداع گفت.

به گزارش تبریزمن، استاد «عادل تاروردی پوررضائی» سفالگر هنرمند تبریزی که سال ۱۳۱۰ متولد شده بود، پس از سال ها فعالیت درخشان در عرصه سفالگری، در سن ۸۵ سالگی بر اثر کهولت سن در بیمارستان شمس تبریز چشم از جهان فروبست.

این هنرمند فقید که سال های ۳۰ تا ۵۰ هجری شمسی به عنوان استاد رشته سفال در هنرستان هنرهای زیبای میرک تبریز به تدریس سفال می پرداخت و همکاری وی با استاد حسین کاظمی، از نقاشان بنام و صاحب سبک ایران به عنوان رئیس هنرستان میرک، زمینه ساز آغاز عصر طلایی سفالگری مدرن مکتب تبریز و سبک جدیدی شد.

رویکردی نوین و گذر از شیوه های سنتی، تلفیق طرح های کهن ایرانی با سفال معاصر جهان تنها بخشی از مشخصه های سبک جدید مکتب سفالگری تبریز در دهه ۴۰ بود که توسط این هنرمند برجسته بنیانگذاری شد که تا اواخر دهه ۷۰ به عنوان استاد کارگاه سفال اداره میراث فرهنگی وکارگاه سفال موزه آذربایجان فعالیت می کرد و ساخت اولین سفال مشبک و قوچ و گاو سفالی در کارگاه سفال موزه آذربایجان به عنوان یکی از آثار ارزشمند گنجینه موزه مرکزی تبریز از جمله دستاوردهای این دوران بود.

گفتنی است پیکر استاد مرحوم عادل تاروردی پوررضائی با حضور اهالی فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی تشییع و در قطعه ی هنرمندان گلزار وادی رحمت به خاک سپرده خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :