از سال ۱۳۸۷ که کلنگ بزرگراه تبریز – اهر به زمین زده شد، تاکنون که حدود هشت سال از آن زمان گذشته، هنوز سرنوشت یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های ایران نامشخص است؛ جاده‌ای که مسافران محلی از آن به جاده مرگ یاد می‌کنند.

به گزارش تبریزمن، محور اتصالی تبریز به شهرستان اهر که راه ارتباطی اصلی شهرستان‌هایی مانند ورزقان و هریس به حساب می‌آید، در طول سال‌های گذشته نام خود را به عنوان یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های ایران مطرح کرده است. مسیری ۹۰ کیلومتری که دوبانده است و با توجه به شرایط خطرناک در برخی از نقاط جاده و البته آسفالت بی‌کیفیت، در طول سال ده‌ها نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

خطرناک‌ بودن این جاده و تصادفات شدیدی که در آن تمامی ندارد باعث شده این بار مردم این منطقه در اقدامی به راه‌اندازی یک کمپین جدید برای این پروژه دست بزنند و با جمع‌آوری امضاء از مسوولان کلان کشور درخواست کنند در زمانی کوتاه این مسیر خطرناک براساس طرحی که از سال‌ها پیش در دستور کار قرار گرفته، اصلاح شود.

در سال ۱۳۸۷ با توجه به شرایطی که این جاده داشت طرح بزرگراه تبریز به اهر رسما کلنگ‌زنی شد تا در وعده ابتدایی اعلام شود این پروژه تا سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

براساس این برنامه ساخت این آزادراه در سه فاز اهر به گویجه‌بل، گویجه‌بل به خواجه و خواجه تا تبریز پیگیری می‌شد و بنا بود ظرف مدت دو سال با رسیدن منابع اعتباری لازم کار نهایی شود.

با این وجود اما وعده ابتدایی برای ساخت این راه اجرایی نشد تا وعده‌هایی جدید در این زمینه ارائه شود. در این بین حادثه زلزله در شهرستان ورزقان در سال ۱۳۹۱ نیز باعث شد رفت و آمدها به طور قابل توجهی در این جاده خطرناک افزایش پیدا کند و به این ترتیب توجه‌ها به سمت آن جلب شود تا جایی که دولت قبل وعده داد تا زمان به پایان رسیدن دولت دهم در سال ۱۳۹۲، کار ساخت این بزرگراه به اتمام خواهد رسید. وعده‌ای که هرگز عملی نشد تا دولت یازدهم مسوولیت ساخت این بزرگراه مهم را برعهده گیرد.

در ابتدای این دولت نیز با توجه به برنامه‌ریزی‌های گسترده اعلام شد که کار تا پایان سال ۱۳۹۴ اجرایی خواهد شد، اما نرسیدن منابع اعتباری به پیمانکاران باز هم تغییری جدید را در این مسیر به ثبت رساند تا آنکه رییس جمهورشخصا درباره‌ی این جاده موضع‌گیری کند.

دکتر روحانی در جریان سفر خود به استان آذربایجان شرقی در ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۴ وعده داد با تصویب ۹۰ میلیارد تومان اعتبار این راه از سوی دولت تا آخر سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

هرچند هنوز مردم محلی به‌طور دقیق در جریان پیشرفت این پروژه مهم قرار نگرفته‌اند، اما به نظر می‌رسد با توجه به تاکید رییس جمهور و البته استاندار استان آذربایجان شرقی می‌توان انتظار داشت در طول زمان باقی‌مانده تا پایان سال ۱۳۹۵ امکان بهره‌برداری کامل از این پروژه به وجود آید. پروژه‌ای که در زمان بالابودن قیمت نفت و پول‌داری دولت سابق امکان آن وجود داشت که در زمان کوتاهی ساخته شود، اما امروز و با توجه به محدودیت‌های جدی در منابع مالی باید پیگیری‌های لازم در رابطه با آن صورت گیرد. پروژه‌ای که تا زمان نهایی نشدن احتمالا باز هم تعداد زیادی از مسافران‌اش را به کام مرگ خواهد کشاند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :