رییس سازمان نظام پرستاری کشور با بیان اینکه بر اساس استاندارد تعداد پرستار باید سه برابر تعداد پزشک و دو برابر تعداد تخت های بیمارستانی باشد، گفت: اکنون تعداد پرستان در کشور ۱٫۱ نفر به ازای هر تخت بیمارستانی است.

به گزارش تبریزمن، دکتر علی محمد آدابی که سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران بود، طی سخنانی با تبریک به مناسبت آغاز سی و هفتیمن سالگرد با شکوه انقلاب اسلامی و ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار گفت: پرستار به فردی خطاب می شود که در زمینه اصول علمی ، مراقبت و آموزش بیمار دارای تحصیلات دانشگاهی باشد.

وی افزود: امروز پرستان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور امکان تحصل دارند و سازمان نظام پرستاری با دارا بودن ۱۲۰ هزار پرستار به عنوان یکی از موثرترین نهادی های مردمی به شمار می رود.

محمد آدابی با اشاره به نقش های مختلف پرستاران در ارائه آموزش های لازم به مردم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های واگیر و غیر واگیر و حمایت از بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان در زمینه بازتوانی و غیره گفت: اما مردم بیشتر به نقش پرستار در ارائه مراقبت های درمانی و کاهش درد و آلام توجه دارند.

وی با اشاره به بروز پدیده سالمندی در جامعه گفت: جامعه ما به لحاظ ارتقای وضعیت بهداشتی بعد از انقلاب اسلامی با پدیده سالمندی روبرو است و امید به زندگی در جامعه بیشتر شده است که پرستان برای این مسئله در خدمت جامعه هستند.

محمد آدابی خاطر نشان کرد: قرار است با حمایت و همکاری شهرداری پارک هایی تحت عنوان پارک سلامت یا پرستار نام گذاری شود و در آنها فضای مناسبی تجهیز شود تا پرستاران در آنجا آموزش های لازم در خصوص بیماری های واگیر و غیر واگیر را به مردم ارائه دهند.

وی از دیگر نقش های پرستاران به نقش محافظتی، مراقبتی، حمایت کننده ، هماهنگ کننده و مدیریتی اشاره کرد و گفت: پرستار دارای دو نقش بارز و مهم حساسیت اجتماعی و مدافع اجتماعی است .

محمد آدابی افزود: پرستار در محیط پیرامون خود در خصوص مسائل مختلف در زمینه پرستاری و نظام سلامت حیایا است و از حقوق مردم در خصوص بهره مندی از نظام سلامت حمایت می کند.

رییس سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به اینکه بعد از انقلاب در خصوص کنترل بیماری های عفونی و بیمه همگانی گام های اساسی برداشته شده است، گفت: قبل از انقلاب بیماری های واگیر تلفات بسیاری می گرفت که ناشی از ضعف سیستم بهداشتی و درمانی بود اما بعد از انقلاب مسیر شبکه بهداشت و درمان در کل کشور فراگیر شد و در سال ۷۴ پوشش بیمه همگانی آغاز شد.

وی ادامه داد: در سال ۸۱ سازمان نظام پرستاری شکل گرفت و سه قانون مترقی تعرفه گذاری خدمات پرستاری، ارتقاء بهره وری و سختی کار برای پرستاران تصویب شد.

محمد آدابی گفت: تعرفه خدمات پرستاری به دلایل مختلف بیش از هشت سال است که بر زمین مانده است ، ارتقاء بهره وری بطور کامل اجرا نمی شود و سختی کار پرستاران در همه بیمارستان ها اجرایی نشده است.

وی گفت: پزشک و پرستار به مثابه دو انگشت هیچ برتری بر هم ندارند و بدون هم کامل نمی شوند.

محمد آدابی در خصوص طرح تحول نظام سلامت نیز گفت: این طرح در ادامه تحولات نظام بهداشت و درمان و با هدف کاهش پرداخت از جیب مردم آغاز شد.

وی ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت طرح خوبی است اما انتقاداتی نیز بر آن وارد است که در جلسات کارشناسی بیان می شود .

محمد آدابی خاطر نشان کرد: طی گام سوم طرح تحول نظام سلامت ، تعرفه های پزشکی دو تا سه برابر رشد کرد و عده ای همچنان توقع بیشتر شدن این تعرفه ها را دارند که امیدواریم دیگر توقع افزایش تعرفه نباشد تا مردم در بستری از آرامش و توان پرداخت، بتوانند از نظام طرح تحول سلامت بهرمند شوند.

رییس سازمان نظام پرستاری کشور در پایان اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اجرای قانون ارتقاء بهره وری ، اجرای قانون سختی کار پرستاران و اخذ مجوز استخدام رسمی و پیمای پرستاران را از جمله مطالبات پرستاران عنوان کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :