به گزارش سرویس فناوری اطلاعات تبریزمن، در روزهای گذشته متأسفانه شاهد بودیم عده‌ای در شبکه اجتماعی تلگرام مبادرت به ترویج فایل‌های صوتی، نوشتاری و تبلیغاتی مبنی بر خطرات تلگرام و هک شدن اطلاعات کاربران کرده اند.

به درخواست کاربران تبریز من در پست های قبلی فناوری اطلاعات، تصمیم گرفتم این موضوع را بررسی و به یک جمع بندی کلی در مورد خطرات اپلکیشن تلگرام برسم.

اطلاعات آماری تلگرام:
تلگرام ۶۲٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر کاربر دارد.
در تلگرام روزانه ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰ کاربر آنلاین می‌شوند.
روزانه در تلگرام ۲٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ پیغام رد و بدل می‌شود.
هر هفته ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ کاربر در تلگرام عضو جدید می‌شود.
روزانه ۲۲۰٬۰۰۰ بار در تلگرام اکانت ایجاد می‌شود.

اطلاعات آماری کاربران تلگرام در دنیا (۲۰۱۵):
ایران با ۲۱% از کل کاربران تلگرام، رتبه نخست را در جهان دارد.
روسیه ۹٫۶% رتبه دوم جهان.
کره جنوبی ۹% رتبه سوم جهان.
هندوستان ۷% رتبه چهارم جهان.
برزیل ۶٫۸% رتبه پنجم جهان.
ایتالیا، آمریکا، اسپانیا، آلمان، … در رتبه های بعدی قرار دارند.
ژاپن با ۰٫۵% در رتبه آخر و بیست و نه قرار دارد.

در تحقیقات و مطالعاتی که از پلیس فتا، کارشناسان فناوری اطلاعات، وب‌سایت‌های تحقیقاتی درزمینهٔ امنیت و وب‌سایت رسمی تلگرام انجام دادم به یک نتیجه صد در صد رسیدم و آن اینکه دوستان عزیز اطلاعات شما در تلگرام هک نمی‌شود و شرکت تلگرام برای هک سرورهایش مبلغ هنگفتی (دویست هزار دلار) را به‌عنوآنجایزه قرار داده است. پس مطمئناً هکرها به‌جای هک کردن شما هدف بزرگ‌تری می‌توانند داشته باشند و اطلاعات شما برای آن‌ها ذره‌ای ارزش ندارد و سخنگوی تلگرام اعلام نموده است اشخاص ثالث و حتی مدیرانش هم به اطلاعات کاربران دسترسی ندارند.

خوب برویم سراغ موضوع بعدی در مورد ربات‌های تلگرام:

متأسفانه و بازهم متأسفانه عده‌ای اندک از افراد در تلگرام شایع نموده‌اند که ربات‌ها اطلاعات شما را می دزند؟!

باید بگویم که ربات‌ها به‌خودی‌خود نوشته نمی‌شوند و هیچ‌کس در دنیا نمی‌تواند رباتی برای تلگرام طراحی یا بنویسد که اطلاعات شما را درخطر سرقت یا هک شدن حساب کاربری قرار بدهد. باید بگویم همین ربات‌ها یکسری ابزار هستند که توسط شرکت تلگرام در اختیار مردم عادی و برنامه نویسان به‌صورت (API) قرار داده‌شده است تا بتواند توسط آن دنیای وب، تجارت الکترونیک و حرفه خود را در تلگرام با دیگران اشتراک‌گذاری نماید.

اگر بخواهیم تعریف کلی‌تری نسبت به ربات داشته باشیم باید به این شکل توضیح گفت: “ما به ربات می‌گوییم که اگر کاربر یک حرف یا عدد یا رشته را وارد کرد به ازای آن‌یک عمل انجام بده. مثلاً اگر کاربر حرف pic را وارد کرد برای او یک تصویر بفرست. یا اگر حرف stop را فرستاد او را از لیست اشتراک ربات حذف کن و مطالبی برای او نفرست”. پس ربات‌ها دزد اطلاعات و یا خطر هک برای شما ندارند بلکه ممکن است بلکه ممکن است تعدادی از آن‌ها ربات‌های آزاردهنده باشند مانند ربات‌های منتشرکننده متن و عکس‌های غیراخلاقی.

ربات‌های بسیار خوبی طراحی‌شده است که می‌توان از آن‌ها اطلاعات فراوانی کسب نمایید و یا به کمک آن‌ها سرگرم شوید.

در ادامه من چند ربات جالب را برای شما گردآوری کرده‌ام:

ربات چقدر:

این ربات: آب‌وهوای شهر موردنظر، فاصله دو شهر از یکدیگر، اوقات شرعی شهر شما، شمارش تعداد کاراکترهای یک کلمه و نشان دادن کد MD5 آن، انجام محاسبات ریاضی، قیمت دلار و یورو و سکه و قیمت طلا دستوراتی هستند که ربات چقدر در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای شروع کافی است بر روی لینک https://telegram.me/cheghadr کلیک کنید تا وارد پنجره گفتگو با چقدر در اپلکیشن تلگرام بشوید، سپس عبارت راهنما را ارسال کنید تا لیست دستوراتی که می‌توانید به چقدر بفرستید نمایش داده شود. به‌طور مثال برای اطلاع از آب‌وهوای شهر خود می‌توانید بنویسید: هوای تبریز تا بلافاصله این روبات آخرین وضعیت جوی شهر موردنظرتان را برایتان ارسال کند؛ و یا مثلاً با ارسال عبارت قیمت سکه و یا قیمت طلا از آخرین اطلاعات قیمت سکه و طلا باخبر شوید.

ربات مرکز خبری اقتصاد ایران:

این ربات نیز اطلاعات جامع و کاملی را از اقتصاد ایران و روزنامه‌های کثیرالانتشار مرتبط در اختیارتان قرار می‌دهد. این ربات نیز شماره موبایل ثبت‌نام‌شده خود را به‌صورت عمومی منتشر کرده است.

برای استفاده از ربات خبررسان مرکز خبری اقتصاد ایران می‌توانید شماره ۰۹۱۵۵۶۸۶۸۹۸ را فراخوانی و یا در گروه مدنظر خود عضو کنید و یا بر روی لینک https://telegram.me/ecocenterbot کلیک کنید تا وارد پنجره گفتگو با این ربات در پیام‌رسان تلگرام شوید، سپس دستور help! را ارسال کنید تا لیست دستورات قابل‌استفاده در ربات را دریافت کنید

ربات چهارسوق:

با استفاده از دستورات آن می‌توانید اقدام به گرفتن فال حافظ، طالع بینی، دریافت لطیفه و جک، مشاهده سخن بزرگان، یک آیه تصادفی از قرآن کریم، جستجوی عکس و … استفاده کنید.

برای شروع کافی است بر روی لینک https://telegram.me/charsoogh کلیک کنید تا وارد پنجره گفتگو با ربات چهارسوق در پیام‌رسان تلگرام شوید، سپس عبارت راهنما را ارسال کنید تا لیست دستوراتی که می‌توانید به این ربات بفرستید نمایان شود. توضیح اینکه: تمام دستورات چهارسوق با نقطه (dot) آغاز می‌شود.

ربات ورزش:

اطلاع از آخرین خبرهای ورزشی به‌صورت زنده و live، اطلاع از خبرهای ورزشی روزنامه‌های کثیرالانتشار، نمایش تصویری از صفحه اول روزنامه‌های ورزشی موردنظرتان ازجمله اطلاعات مفیدی است که ربات ورزش در اختیارتان قرار می‌دهد.

برای شروع کافی است بر روی لینک https://telegram.me/varzesh کلیک کنید تا وارد پنجره گفتگو با ربات ورزش در پیام‌رسان تلگرام شوید، سپس عبارت راهنما را ارسال کنید تا لیست دستوراتی که می‌توانید به این ربات بفرستید نمایان شود. به‌طور مثال با ارسال عبارت روزنامه بلافاصله تصویر صفحه اول روزنامه‌های ورزشی برایتان ارسال می‌شود، حتی می‌توانید تاریخ خاصی را مشخص کنید تا تصاویر صفحه اول همان روز خاص برایتان ارسال شود!

هک بی هک؟

شاید بپرسید پس چگونه بابیان مطالب بالا تعدادی از نزدیکان یا دوستان ما دچار هک قرارگرفته‌اند و اطلاعات و تاریخچه گفتگوهای آنان افشاء شده است؟

دوستان و همراهان عزیز تبریز من، هَک شدن یا ( واژه‌ای که رسانه‌ها دوست دارند آن را یک‌چیز وحشتناک معرفی کنند) درواقع ورود و رخنه به یک سیستم است. با توجه به موضوع بحث ما همان‌طور که گفته شد عمل هَک در تلگرام تاکنون ثبت‌نشده است و بعید است شخص یا گروهی جایزه بزرگ هک تلگرام را نادیده گرفته و قصد تخریب شما را داشته باشند.

اما عمل هَک خیلی راحت‌تر و ساده‌تر ازآنچه در ذهنتان دارید ممکن است انجام شود. خبرهایی که در مورد سرقت اطلاعات حساب کاربری تلگرام دوستان خود می‌شنوید فقط به خاطر نادیده گرفتن توصیه‌های امنیتی رخ می‌دهد و فرد هَکِر با به دست آوردن کلمه عبور شما به‌راحتی می‌تواند شما را اذیت و یا اخاذی نماید.

هَکِر ممکن است خیلی مبتدی باشد مانند افرادی چون (دوست، فامیل، برادر و یا تعمیرکار و … )

من بی‌سروصدا تمام گفتگوها و فایل‌های ارسالی‌تان را می‌بینم؟!

متأسفانه به خاطر اطلاعات کم و طوطی‌وار اکثر کاربران و عدم رعایت نکات امنیتی در تلگرام حساب‌های شما جلوی چشمانتان دزدیده می‌شوند. این عمل به‌سادگی تمام می‌تواند از تنها راه هَک شدن اطلاعات شما جلوگیری کند.

تلگرام برای راحتی کاربرانش نسخه‌های زیادی در کنار اپلکیشن موبایلی خود ایجاد کرده است. اپلکیشن تحت ویندوز، اپلکیشن تحت وب از سایر این ابزارها است که هر سه در کنار هم می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرد.

به این نکته توجه کنید: من با نصب نرم‌افزار تحت ویندوز تلگرام آماده هَک کردن اطلاعات شما هستم اما من تنها شماره همراه شما رادارم و باید برای آغاز نفوذ یک رمز را در اختیار داشته باشم پس درخواست رمز می‌کنم و رمز بر روی تلگرام گوشی شما ارسال می‌شود. شما چون هیچ اطلاعاتی ندارید ونمی تواند متن انگلیسی ارسال شده از سوی تلگرام را بخوانید آن را مطلبی پوچ در نظر می‌گیرید. من با هزار ترفند نزدیک شما می‌شوم و در یک ثانیه جلوی چشمان شما آن رمز را از روی تلگرام گوشی شما می‌خوانم.

اکنون با واردکردن رمز در اپلکیشن تحت ویندوزم می‌توانم تمام اطلاعات شما ازجمله تصاویر، فیلم‌ها، لیست شماره‌ها، پیغام‌ها، گروه‌ها و … موجود در تلگرامتان را ببینم.

چاره چیست؟

در پایان دو مرحله کار انجام دهید تا هم جلوی نفوذ را برای همیشه بگیرید و اینکه از چه طریقی در حال استفاده از تلگرام هستید.
مرحله اول:

در برنامه تلگرام قسمت settings مشخص است. بعد از ورود به این قسمت روی Privacy and Security کلیک کنید و سپس بخش Active Sessions را انتخاب کنید.

در اینجا لیست گوشی‌ها، پی سی‌ها و سایر ابزارهایی که با آن از تلگرام استفاده می‌کنید، مشخص‌شده است. مثلاً اگر هم‌زمان از گوشی آیفون و نسخه رایانه تلگرام استفاده می‌کنید، نام هر دو در لیست با تاریخ و ساعت آخرین استفاده نوشته‌شده است.

برای اطمینان و درصورتی‌که نام ابزار مشکوک را در این لیست مشاهده کردید می‌توانید ابزار مشکوک را پاک‌کنید و یا با ابزار اصلی آنلاین شده و هم‌زمان روی Terminate all other sessions کلیک کنید تا سایر ابزارهای مشکوک دسترسی‌شان قطع شود.

در آیفون:

ابتدا به Settings تلگرام مراجعه کنید. گزینه Chat Settings را لمس کنید. Terminate All Other Sessions را لمس کنید. در پنجره بازشده بر روی OK ضربه بزنید.

03

02

01

در اندروید:

ابتدا وارد منوی تلگرام شده و سپس گزینه Settings را لمس کنید. در مرحله بعدی گزینه Privacy and security را یافته و سپس لمس کنید. در قسمت security گزینه Active Sessions را انتخاب کنید. اکنون در قسمت Active Sessions می‌توانید تمامی اطلاعات دستگاه‌هایی که به‌حساب شما متصل هستند را مشاهده کنید.

06

05

04
مرحله دوم:

اگر می‌خواهید تلگرامتان هک نشود همین امروز به فعال کردن تائید دومرحله‌ای اقدام نمایید.

تائید دومرحله‌ای علاوه بر نیاز به پیامک تأییدیه شماره شما، به رمزی تعیین‌شده از سوی شما نیاز دارد که این رمز را می‌توانید به همراه ایمیلتان به تلگرام بدهید تا در صورت فراموش کردن، در ایمیل آن را بازیابی کنید.

فعال‌سازی تائید دومرحله‌ای (two-step verification)

برای فعال‌سازی همچون تصویر زیر از منوی Settings به Privacy and security بروید و در آنجا منوی two-step verification را انتخاب نمایید.

07

در این بخش رمز عبوری وارد نمایید که به‌هیچ‌وجه فراموش نمی‌کنید و از این بابت مطمئن هستید.

08

پس از واردکردن رمز بر روی next کلیک نمایید. همچون تصویر زیر به مرحله Password hint می‌رسید.

09

در این مرحله چیزی را وارد نمایید که باعث می‌شود بدانید رمز عبورتان چه بوده است و دیگران از آن متوجه رمز عبور شما نشوند.
با زدن بر روی Next به مرحله بعدی یعنی Recovery E-mail بروید.

در این مرحله ایمیل اصلی‌تان را وارد کنید و سپس Done را بزنید ولی اگر نمی‌خواهید ایمیلی وارد کنید بر روی Skip کلیک کنید که ما این را توصیه نمی‌کنیم؛ چراکه در صورت فراموشی رمز عبور، با ایمیل می‌توان به آن دست پیدا کرد.

اکنون به ایمیلتان بروید و بر روی لینکی که فرستاده است کلیک کنید.

010

پیغام موفقیت‌آمیز بودن فعال‌سازی امنیت دومرحله‌ای را در صفحه بازشده خواهید دید. از این به بعد به‌راحتی می‌توان گفت هک حساب شما چه از طریق بدافزار چه از طریق دیگر غیرممکن خواهد بود.

011


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :