من خبرنگارانی زیادی را می‌شناسم، با آنها زندگی می‌کنم، با دردها و شادی‌هایشان آشنایم، آنها رنجور بی‌تدبیری‌های مسئولانی هستند که عرض شادباش تصنعی روزخبرنگار و وعده دادن‌های بدون فرجام آنها، سالهاست که مرهمی بر درد و مشکلات آنها نیست.

به گزارش تبریزمن،  خبرنگاری را می شناسم که در یک نشست خبری هیاهو راه انداخته بود، از حق بیمه قالی‌بافان جانانه دفاع می‌کرد و آقای مسئول را به چالش کشیده بود، دلم به درد آمد وقتی فهمیدم خود او با ۸ سال سابقه کار خبری هنوز بیمه نیست.

شاید حق به جانب بگیری و بگویی چرا بیمه نیست؟ خبرنگار نشدی که بدانی به هر رسانه ای که می‌روی یا خبری از بیمه نیست و یا یک سال نشده باید “کوله ات بر پشت و یک قلم از آن قلم های نیی در مشت” از کار در آن رسانه بیکار شوی؟.

حرف هم که می زنی می گویند چیزی که در این روزگار زیاد پیدا می‌شود، خبرنگار است، راست هم می‌گویند شبه خبرنگار زیاد است، ولی متاسفانه خبرنگارهای درس پس داده و دلسوز را کسی صاحب نیست و صد افسوس بازار نابسامان شغل خبرنگاری را کسی سامان نمی بخشد و  شغل خبرنگاری متولی خاصی ندارد.

انگشت شمارند خبرنگارانی که به خاطر سخت و زیان آور بودن شغلشان، زود بازنشسته شده اند، در عالم شغل خبرنگاری تحقق این امر جزو خوش شانسی های شخصی محسوب می‌شود، هیچ ارگان و سازمان و رسانه ای نیست که زیر بار این قانون برود.

دیوارمان کوتاه است، حتی اگر آجر به آجر و خشت به خشت برای آن دیوار جان کنده باشیم، تیترهای مان که بالا می گیرد، رگبار تهمت و تهدید به سوی ما نشانه رفته است، آقای مسئول همه چیز را از چشم ما می‌بیند و ما اما کوتاه نمی‌آییم و نباید کوتاه بیاییم.

روز خبرنگار است، من خبرنگاران زیادی را می شناسم که گوشی تلفنشان از عرض شادباش و  تبریک روز خبرنگار پر است، در دلشان اما حرف‌های ناگفته بسیار دارند، مانده اند که چرا باید لبخند بزنند، این پیامک‌ها و ایمیل‌ها و زنگ زدن های بی موقع در این روز، تلخند زندگیشان است، تمام سال کسی از اینها سراغی نگرفته، نگفته اند فلانی تو که صبح تا شب بین این همه اتفاق هستی، از تو چه خبر؟ با حقوق زیر ۶۰۰ هزار تومان چگونه زندگی می‌کنی، شنیده ام دست آخر خودت مجبور شدی بیمه خویش فرمایی را پیگیر باشی! شنیده ام بابت کارت هدیه های نه چندان محترم ادارات و سازمان‌ها زخم زبان شنیده ای؟!.

خبرنگاران زیادی را می شناسم، اهل همین شهرند و سفره‌هایشان رنگین تر از سفره های مردم این شهر نیست، دست همه خدمتگزاران واقعی این مرز و بوم را به گرمی فشار می دهند و دلشان به شادی و لبخندهای همین مردم و خدمتگزارانشان گرم است…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :