مدیر عامل انجمن خیریه اوتیسم تبریز گفت: بیماری اوتیسم راهنمای بالینی تعریف شده ندارد.

به گزارش تبریزمن، “سودابه زارعی” در جشن ویژه دهه فجر انجمن اوتیسم در جمع خانواده‌های کودکان اوتیسم با بیان اینکه این بیماری در سال‌های اول زندگی خود را نشان می‌دهد، اظهار کرد: یک فرد اوتیسم تا پایان عمر خود اوتیسم باقی می‌ماند و لازم است خانواده‌ها در این خصوص اطلاعات کافی به دست بیاورند.

وی گفت: در حال حاضر ۶۷ میلیون کودک مبتلا به اوتیسم در جهان وجود دارد و این بیماری در پسران شایعتر از دختران است.

وی با اشاره به آمار انتشار این بیماری در جوامع، گفت: بر اساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها،  میزان ابتلا به اوتیسم در سال ۲۰۱۱، یک نفر از هر ۱۱۰ کودک، در سال ۲۰۱۲ این آمار یک نفر در ۸۸ کودک و یک کودک از ۵۵ پسر متولد شده می‌باشد.

زارعی با بیان اینکه استعدادهای نهفته بسیاری در وجود کودکان اوتیسمی نهادینه شده است، افزود: اگر بیماری کودکان به موقع شناسایی شود و اقدامات آموزشی موثری بر روی کودکان اوتیسمی انجام گیرد، نخبه‌های بسیاری از دل همین کودکان به ظاهر بیمار بیرون می‌آیند.

مدیر عامل انجمن خیریه اوتیسم تبریز، گفت: متاسفانه همان‌طور که آمارها نشان می‌دهد این اختلال، سیر افزایشی داشته و باید آموزش‌های لازم در خصوص این بیماری به خانواده ها و عموم مردم داده شود، لازم است  این کودکان مسیری را طی کنند که منجر به بروز استعداد های آن‌ها شود.

وی تعهد بیمه‌ای کشور در خصوص بیماری اوتیسم را نزدیک به صفر دانست و گفت: چرا این بیماری با وجود انتشار گسترده، بیماری خاص در نظر گرفته نمی‌شود؟

وی ادامه داد: به نظر می رسد، وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تعهدی در قبال  این بیماری ندارند! خانواده این کودکان بیشتر از خانواده هایی که فرزند عقب مانده ذهنی دارند استرس دارند، برخی خانواده ها حتی قادر به تشخیص نیاز های اولیه این کودکان نیستند، و وقتی والدین قادر به تشخیص نیاز های اولیه کودک نباشند، متاسفانه وی رفتار های پرخاشگرانه و خودآزاری در پیش می گیرد.

زارعی یادآور شد: در بیشتر مواقع والدین کودکان اوتیسم باید حدس بزنند که کودک آنها چه می خواهد، آیا او گرسنه است، تشنه است؟ این کودکان حتی در انتقال نیاز‌های اصلی خود دچار مشکل می باشند.

وی بر لزوم فرهنگ سازی مناسب در خصوص این بیماری در سطح جامعه تاکید کرد و گفت: چرا باید خانواده های اوتیسمی در مورد حضور در اجتماع نگرانی داشته باشند؟.

وی هزینه های درمان و توانبخشی این بیماران را بالا دانست و گفت: این افراد در پروسه درمانی خودشان نیاز به کاردرمانی، گفتار درمانی، رفتار درمانی و سایر درمان ها دارند، در حالی که هیچ کدام از این خدمات تحت پوشش بیمه نیستند.

مدیر عامل انجمن خیریه اوتیسم تبریز افزود: فرایند درمانی مشخصی برای این بیماری مشخص نشده است، برخی از خانواده ها دارو درمانی در پیش می‌گیرند، برخی سراغ کاردرمانی و گفتار درمانی می‌روند، برخی دوای درد فرزند خود را در دستان روانپزشک می‌بینند، متاسفانه در کشور این بیماری راهنمای بالینی مشخصی ندارد!.

وی با اشاره به برخی نشانه‌های بیماری اوتیسم گفت: برخی کودکان از ابتدا کلام ندارند، بعضی تا یک سالگی کلام داشته و بعد از دو سالگی کل کلام خود را از دست می‌دهند.

وی یادآور شد: این اختلال در سال های اول زندگی نمایان شده و در طی آن، کودک مهارت‌های ارتباطی، رشد قدرت کلامی و قدرت برقراری ارتباط اجتماعی  را به مرور از دست می‌دهد.

وی افزود: فقدان ارتباط چشمی، داشتن رفتار های تهاجمی به خصوص در طیف های متوسط و ضعیف، خودآزاری و دیگر آزاری، از دیگر نشانه های این بیماری است.

زارعی خاطرنشان کرد: کودکان اوتیسم  خطر را حس نمی‌کنند و برای همین باید دائم مراقب آنها بود.

وی با بیان اینکه کودکان اوتیسم از لمس شدن و در آغوش گرفته شدن بیزارند، گفت: مادران این کودکان آنطور که باید هیچ گاه نتوانسته اند فرزند خود را به آغوش بکشند.

سعید حاجی‌زاده، عضو شورای شهر تبریز نیز در این مراسم؛ ضمن تشکر از عوامل انجمن اوتیسم تبریز، حمایت و همراهی با این عزیزان را وظیفه مسئولان دانست و از مسئولان و خیرین برای حمایت از چنین موسساتی دعوت کرد.

گفتنی است؛ جشن فرشتگان اوتیسم، ۱۶ بهمن ماه، ساعت ۱۶ با حضور خانواده ها، مسئولان و خیرین شهر و استان در محل سینما ناجی برگزار شد.

این مراسم با اجرای برنامه های شاد از جمله موسیقی و نمایش طنز همراه بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :