رئیس اداره کنترل بیماری مالاریا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با تلاشی که در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی به ویژه در شهرستان خداآفرین انجام شده، در حدود ۱۰سال گذشته بیماری مالاریا در این استان مشاهده نشده است.

به گزارش تبریزمن، احمد رئیسی عصر یکشنبه در راس هیاتی به صورت میدانی از مزارع برنج و نیزارهای بخش گرمادوز خداآفرین بازدید کرد و افزود: چند دهه قبل نگرانی از انتقال محلی مالاریا در این بخش وجود داشت.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی مالاریا در این شهرستان وجود ندارد، هشدار داد: باید مراقب باشیم تا امکان برگشت این بیماری وجود نداشته باشد.

رئیسی افزود: خداآفرین به دلیل ترددهای مرزی و شرایط آب و هوایی در حال حاضر در ردیف شهرستان های در معرض خطر این بیماری است و باید امکانات پزشکی و بهداشتی لازم برای مقابله با این بیماری در این شهرستان وجود داشته باشد.

رئیس اداره کنترل بیماری مالاریا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: در کل کشور ۲۰۹ مورد مالاریا شناسایی شده که ۳۷ مورد آن بومی و بقیه موارد وارد شده از کشورهای دیگر از جمله افغانستان و پاکستان است.

به گفته وی موارد بومی شناسایی شده در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان مشاهده شده است.

رئیسی در ادامه در خصوص برنامه حذف بیماری مالاریا در کل کشور گفت: چهار راهکار تایید شده از سوی وزارت بهداشت در این خصوص وجود دارد که مهمترین آن تلاش برای کشف و درمان به موقع مالاریاست.

وی مبارزه با پشه آنوفل به عنوان ناقل این بیماری را راهکار دوم عنوان کرد که با روش های سم پاشی، اصلاح و بهسازی محیط زیست و نیز توزیع پشه بند با این پشه مبارزه می شود.

رئیسی آمادگی برای مقابله با بحران ها و طغیان های بیماری مالاریا و نیز تامین منابع انسانی و حمایت مالی از برنامه حذف مالاریا را به عنوان راهکار پشتیبانی معرفی کرد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد مالاریا هیچ گونه علائمی ندارد و بعد از ۱۰ روز علایم آن بروز می کند، خاطر نشان کرد:

مردم می توانند با همکاری واحدهای پزشکی و اطلاع به موقع در صورت مشاهده موارد مالاریا نقش کلیدی داشته باشند.

رییس شبکه بهداشت و درمان خداآفرین نیز افزایش کاشت برنج در شهرستان توسط کشاورزان غیر بومی و نیز عدم همکاری استان اردبیل به دلیل همجواری با این شهرستان در جهت ثابت نگه داشتن وضعیت فعلی بیماری و حفظ آن را دو مشکل عمده این شهرستان در خصوص مبارزه با این بیماری نام برد.

محمد رضا پوراحمد با بیان اینکه در سال گذشته یکصد میلیون ریال در جهت مبارزه با این بیماری به این شهرستان اختصاص داده شده است، گفت: هزینه های اختصاصی در مقابل اقدام های انجام گرفته و برنامه های اجرایی مبارزه با این بیماری بسیار پایین است.

وی مرکز تشکیل ستاد مبارزه و پیشگیری از بیماری مالاریا را در لاریجان یادآور شد وافزود: در این محل یک مرکز بهداشتی و درمانی روستایی، ۱۴بهورز و سه پزشک مشغول به خدمت هستند.

وی همچنین گفت: ستاد پیشگیری و مبارزه با این بیماری از سال ۱۳۷۳ شمسی در این شهرستان تشکیل شده و از سال ۱۳۸۴ شمسی با اقدام هایی مانند زه کشی مزارع، سم پاشی، بیماریابی فعال توسط بهورزان، آموزش به گروهای هدف و پخش ماهی به مبارزه با این بیماری پرداخته است.

وی افزود: فصل انتقال این بیماری بهار و تابستان و محل تخم گذاری پشه آنوفل آب شیرین و آب های راکد است.
رئیس اداره کنترل بیماری مالاریا همچنین در درمانگاه لاریجان روند آزمایش و شناسایی بیماری مالاریا را توسط مسئول آزمایشگاه مورد بازدید قرار داد.

شهرستان خداآفرین با حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۰ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد؛ این شهرستان مرزی به دلیل خاک مرغوب و آب و هوای مناسب یکی از مراکز تولید برنج ارگانیک در کشور به شمار می رود.

با وجود اینکه شالیزارها همواره شرایط مناسبی برای رشد پشه آنوفل و بروز بیماری مالاریا را فراهم می کنند، پافشاری مسئولان خداآفرین برای کاهش سطح زیرکشت برنج در سواحل رود ارس در این شهرستان تا کنون نتیجه چندانی در پی نداشته است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :