به گزارش تبریزمن، اصغر عابدزاده ظهر امروز در کنفرانس خبری شورای شهر تبریز در ارتباط با دلیل عدم اجرای پروژه‌های جذب سرمایه‌گذار در سال ۹۳ با وجود وعده‌های شهرداری و تصویب شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری توسط شورای شهر در سال گذشته اظهار کرد: اعضای شورای شهر تبریز خواهان اجرای چنین پروژه‌هایی هستند و آیین‌نامه سرمایه‌گذاری نیز به همین دلیل در شورای شهر تصویب شد تا سرمایه‌گذاران بتوانند زیر چتر قانون یکسان، برای سرمایه‌گذاری در شهر تبریز اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از دلایل انتخاب نجفی به عنوان شهردار تبریز نیز توجه به توانایی این فرد در ارتباط و شناخت سرمایه‌گذاران و اجرای پروژه‌های مشارکتی بوده است، افزود: پاسخ شهردار تبریز به عدم اجرای چنین پروژه‌هایی در سال ۹۳ این بوده است که شهرداری در حال انجام فعالیت‌های مقدماتی این پروژه‌هاست و سال ۹۴ سال جذب سرمایه‌گذار به تبریز و اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری خواهد بود.

شهرداری تنها مقصر مسئله حاشیه‌نشینی نیست

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به دلایل افزایش مناطق حاشیه‌نشین شهر گفت: بعد از انقلاب اسلامی مهاجرت ساکنان روستاها به دلیل نبود امکانات افزایش چشمگیری یافت اما در سال ۷۰ به دلیل اختصاص اعتبار در خصوص آبادانی روستاها این روند کمتر شد.

وی با اشاره به این موضوع که افرادی که از روستاها و اطراف تبریز به شهر می‌آیند اکثراً توانایی لازم را برای زندگی در مراکز شهری ندارند و به همین دلیل در حاشیه‌‌ شهر سکونت می‌کنند، تاکید کرد: ساماندهی و نظارت شورا و شهرداری در این موضوع باید افزایش یابد.

وی افزود: البته در مسئله افزایش حاشیه‌نشینی تنها شهرداری مقصر نیست، شاید اگر دولت به روستاها امکانات لازم را ارائه می‌داد شاهد افزایش حاشیه‌نشینی نبودیم.

وی با اشاره به ویلاسازی‌های در حال انجام در اطراف شهر تبریز ابراز کرد: بنده نمی‌دانم ویلاسازی به نفع شهر است یا خیر، از طرفی اراضی زراعی از بین می‌رود و از طرف دیگر با توجه به توسعه شهری و آلودگی‌های ایجاد شده به تبع آن، شهروندان نیاز به آرامش دارند و به همین دلیل مجبور به ویلاسازی در اطراف شهر می‌شوند.

رئیس شورای شهرستان‌های استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه از سال ۸۵ طرح الحاقی چهار روستای کوجوار، خلجان، کرگر و آناخاتون مطرح شده، گفت: الحاق این روستاها نیاز به تایید وزارت کشور دارد و دو مورد از آنها به صورت تقریبی تایید شده است اما با وجود آن شورای شهر با هماهنگی فرمانداری بودجه لازم را برای روستاهای الحاقی در نظر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل عدم حذف کد آبادی‌های الحاقی، تایید نشدن آنها توسط وزارت کشور است، افزود: لازم به ذکر است که شهرداری خدمات شهری لازم را به روستاهای اطراف تبریز ارائه می‌دهد.

عضو شورای شهر تبریز درباره اظهارات برخی از اعضا در خصوص تخلف در برخی پروژه‌های عمرانی شهر تبریز گفت: چنین تخلفاتی هنوز برای شورا محرز نشده است و حرف مردم برای ما مقدمه‌ای است تا تحقیقات را آغاز کنیم، قطعاً در صورت محرز شدن تخلف، شورا با این مسئله برخورد قاطعی خواهد داشت.

افزایش نرخ تاکسی‌ها باید از فروردین ۹۴ اجرا می‌شد

عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه افزایش نرخ تاکسی‌ها باید تصویب شود، گفت: رانندگان تاکسی هم مانند مردم شهروند هستند و با توجه به افزایش قیمت بنزین باید افزایش معقولی در نرخ تاکسی‌ها صورت گیرد.

عابدزاده با تاکید بر این موضوع که دیرکرد شورا برای تعیین نرخ افزایش باعث می‌شود خود راننده‌ها نرخ را افزایش دهند، تاکید کرد: تعیین افزایش نرخ تاکسی‌ها در شهر تبریز بستگی به این دارد که هیئت رئیسه چه زمانی لایحه فوق را به صحن بیاورند.

وی همچنین افزود: لازم است نرخ تاکسی‌ها تک مرحله‌ای افزایش یابد تا از این جهت برای مردم مشکل ایجاد نشود.

شهرداری برای ورزش‌های همگانی هزینه کند

عضو شورای شهر تبریز در پاسخ به پرسشی در مورد مثبت یا منفی بودن ادغام تیم‌های شهرداری و ماشین‌سازی گفت: این مسئله باید با کارشناسی شود اما به طور کل هزینه‌کرد شهرداری برای ورزش حرفه‌ای و قهرمانی کار درستی نیست و وظیفه اصلی شهرداری گسترش ورزش‌های همگانی است.

بی‌نظمی‌های ادارات جلسات شورا به خاطر رئیس شورا نیست

وی در ارتباط با روند اداره و مدیریت جلسات شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه هر مدیری خصوصیاتی دارد، تصریح کرد: از یک طرف تاکنون تجربه شورای ۲۱ نفره را نداشتیم که باعث بروز مشکلاتی شده و از طرف دیگر هم خود اعضا باید برای اداره بهتر جلسات همکاری کنند و چنین بی‌نظمی‌هایی به خاطر رئیس شورا نیست.

عابدزاده با اشاره به اینکه مشکلات اداره شورا در زمان انتخاب هیئت رئیسه و شهردار اوج گرفت، افزود: اما به مرور زمان این مسئله حل شده و اعضا بیشتر با وظایف خود آشنا شدند.

پروژه مسیر دوچرخه دست‌خوش آفات شده است

وی در ارتباط با مشکلات پروژه مسیر دوچرخه گفت: پروژه مسیر دوچرخه دست‌خوش آفاتی شده و بعضی از اعضای شورا هم در این مورد از ابتدا اعتراضاتی داشته‌اند اما به هرحال دوچرخه‌هایی خریدار شد و مسیری ایجاد شد.

عابدزاده در ارتباط با ندادن دوچرخه به بانوان در این مسیرها گفت: فرهنگ جامعه اجازه استفاده خانم‌ها از دوچرخه را نمی‌دهد و این مسئله به شورا و یا شهرداری بر نمی‌گردد و اگر فرهنگ جامعه اجازه می‌داد، استفاده خانم‌ها از مسیر دوچرخه به نظر شورا و شهرداری اشکالی نداشت.

رقم بودجه فرهنگی شهرداری تبریز رقم بالایی است

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به بودجه بالا و حدود یک‌هزار و ۷۰۰ میلیاردی شهرداری در حوزه فرهنگ در مقایسه با بودجه فرهنگی ادارات مرتبط با موضوع تاکید کرد: در افتتاح سازمان فرهنگی هم من به این موضوع اشاره کرده بودم که ما باید ببینیم اصلاً فرد فرهنگی و کار فرهنگی چه تعریف و معنایی دارد.

وی با بیان اینکه حتی اگر تنها صد میلیارد این بودجه به درستی صرف کارهای فرهنگی شود بسیاری از مسائل حل شده و اقدامات زیادی در حوزه فرهنگی انجام خواهد شد که توجه به مباحث و برنامه‌های قرآنی یکی از نتایج آن خواهد بود، تاکید کرد: شاخص ما نیز در این مورد قرآن و توجه به مباحث قرآنی است.

عابدزاده افزود: با این حال در کدام اداره و سازمانی دایره‌ای برای توجه به معماری اسلامی در ساختمان‌هایی وجود دارد که ما هر ساله مجوزشان را صادر می‌کنیم و از به این دلیل است که من می‌گویم توجه ما نسبت به شناخت از فرهنگ ضروری است.

نقص پله برقی‌ها به دلیل انحصار تبلیغات ۱۰ ساله

عضو شورای شهر همچنین با اشاره به خراب شدن پله برقی پل‌های عابر پیاده و آسانسور پل‌روگذر خیابان شهریار که مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است، تصریح کرد: تحقیقات من روشنگر این مبحث بوده که بیشترین مشکل پله برقی‌ها در ارتباط با پیمانکارانی پیش آمده که پیمانکاری پل را در قبال استفاده از ظرفیت تبلیغات شهری و برای یک مدت ۱۰ ساله انجام داده‌اند.

عابدزاده با تاکید بر اینکه شهرداری برای حل این مشکل باید از چنین پیمانکارانی ضمانت‌های قوی اخذ کند، گفت: البته مصوبه برقی کردن تمام پل‌های عابرگذر مصوبه شورای سوم بوده است که به دلیل تغییر در مدیریت شهرداری آنطور که باید عملی نشده است.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :