رئیس شورای عالی استانها: نتایج اجلاس جهانی شوراها و شهرداران برای مردم، شوراها و شهرداران اثر بخش است.

به گزارش تبریزمن، مهدی چمران در مراسم افتتاحیه نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهردارای ۲۰۱۶ ضمن خیرمقدم به شوراها و شهرداران سراسر کشور و همچنین کلیه مهمانان خارجی ، کارشناسان و همچنین سرمایه گذاران داخلی و خارجی در مدیریت محلی بحثی داریم که مدیریت کلان باید از مدیریت محلی جدا باشد و اداره شهرها و روستاها به مردم و نمایندگان آنها سپرده شود.

وی تاکید بنا به فرموده امام خمینی ( ره ) که مردم بهتر می دانند که چه نیازی دارند و در مدیریت شهری که مرکب از شهرداری و شوراها است و در کشور ما نیز سابقه چندانی ندارد اما در قرآن و اسلام این امر سابقه دارد اما بعد از انقلاب اسلامی بحث شوراهای اسلامی مطرح شد.وی ادامه داد: امروز چهار دوره از فعالیت شورای شهر و روستا در جمهوری اسلامی ایران می گذرد و کار به دست مردم سپرده شده است.

چمران گفت : مدیریت محلی در قانون اساسی به خوبی ذکر شده است . براساس اصل ۱۰۷ که شوراها را از ارکان اداره امور کشور هستند و در اصل ۱۰۰ نیز نظارت امور شهری زیر نظر شوراها است و در اصل ۱۰۳ نیز فرمانداران و استانداران موظف هستند موصوبات شوراها را در چهارچوب قانون اجرا کنند.

وی ادامه داد شوراها از ارکان اساسی و اداری کشور هستند و این امر آغاز شده است و همین اندک فعالیت آنها با وجود نبود قانون درآمد پایدار شهرداری تحمل شگرفی را ایجاد کرده است.

چمران خاطر نشان کرد مردم شاهد هستند هرچند قانون اساسی اجرا نشد و هنوز قانون درآمد پایدار به مجلس نرفته ولی این نتایج خوب وزیبا از حضور شوراها و شهرداریها در مدیریت شهرداری شاهد هستیم که بار سنگینی از دوش دولت برداشته و کار دولت را سهل کرده است.

رئیس شورای عالی استانها گفت : اگرچه کار شده است اما پیچیدگی آن شاید مشکلاتی برای وزارت کشور ایجاد کند اما باید این را تجربه کرد تا به جایگاه واقعی شوراها در اداره امور کشور برسیم.

وی اضافه کرد هر چه دولت چابکتر باشد موفق تر خواهد بود. دکتر روحانی در روز ملی شوراها وعده داده بود که لایحه مدیریت یکپارچه شهری به دولت داده شود و لایحه درآمد پایدار شهرداری ها به دولت رفته و امیدواریم هر چه زودتر این لوایح به مجلس برود و شاهد مدیریت یکپارچه در شهرها و روستاها باشیم.

مهدی چمران در پایان گفت: اگر درآمد پایدار شهرداری ها نباشد شهرداری ها بسوی مسائل دیگر سوق داده می شوند که آن سمت و سوی ها را دیگر اشاره نمی کنم که این مسائل به ضرر مردم تمام خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد در شرایط کنونی که رکود ساختمانی داریم دارمد پایدار شهرداری ها در این شرایط به مجلس برود. بنابراین از دکتر روحانی، وزیر کشور که در این اجلاس حضور دارند می خواهیم که بحث مالیات بر ارزش افزوده است که می بایست به شهرداری ها واگذار شود.

وی تاکید کرد امیدواریم این لوایح در دولت اصلاح شود و مجلس هم نظر مثبتی به آن داشته باشد و اثرات مثبت آن به مردم و مدیریت شهری برگردد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :