مجموعه دار معروف تبریزی پس از گذشت چند سال توانست وسایل آنتیک و منحصر به فرد بی شمار خود را در یک مکان مناسب و ایمن نگهداری نماید.

به گزارش تبریز من، در آیین افتتاح خانه – موزه برادران سرابی اقدم که با حضور تعداد کثیری از شهروندان در یکی از مناطق تاریخی شهر تبریز صورت گرفت برنامه های مختلف فرهنگی و هنری نیز برگزار گردید که مورد استقبال آنها قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی که در این مراسم حضور داشت با اشاره به اینکه معمولا در دنیا اعتقاد و روحیه انجام امور به صورت انفرادی وجود دارد افزود:کار موزه داری و مجموعه داری هم دارای دشواری های بسیاری است اما خلاقیت و روحیه استثنایی افراد این حوزه باعث شده تا آنها بتوانند از پس مشکلات برآیند و با علایق و گرایش مشخص خود انواع مجموعه ها را جمع آوری نموده و کلکسیونی از تاریخ یک کشور را به نمایش بگذارند.

علی اکبر صفی پور ادامه داد:مجموعه داری کار کلانی است که از سوی انسان های شریف و مسوولیت پذیر در راستای خدمت به فرهنگ و تاریخ سرزمین مادری خویش انجام می گیرد و باید قدردان آنها بود.

وی تاکید کرد:بنابراین استاد سرابی نیز برای شهرمان یک غنیمت و نعمت محسوب می گردد که با اقدامات جذاب و قابل تحسین خود در زمینه جمع آوری و نگهداری لوازم آنتیک و قدیمی گام بزرگی در راستای شناساندن فرهنگ و تاریخ پربارمان بر می دارد و لذا امیدواریم حمایت های جدی از این نوع انسان های دلسوز و فرهنگ دوست به عمل آید.

صفی پور اضافه کرد:همین که ایشان توانسته مکانی امن را برای نگهداری لوازم قدیمی خود بیابد جریانی فرهنگی را به وجود خواهد آورد که سرمنشأ حرکت های مهم در حوزه فرهنگ و تاریخ خواهد بود.

رییس سازمان توسعه گردشگری شهرداری کلان شهر تبریز نیز در این خصوص گفت:برادران سرابی نشان ایثار و از خود گذشتگی در حمایت از فرهنگ و تاریخ این دیار هستند و با فعالیت های مستقل خود توانسته اند بخشی از گذشته شهر تبریز را حفظ نمایند.

رضا خلیلی افزود:امیدواریم با مساعدت این عزیزان گام های بزرگی در جهت معرفی شهر تبریز به جهانیان و نیز هموطنان مان برداریم زیرا نسل حاضر برخی از موارد شهری قدیم مانند حمام های عمومی را مشاهده نکرده اند و باید از این حیث اقدامات بسیاری را انجام داد.

استاد رضا سرابی اقدم نیز در این مراسم گفت:وسایلی که در این مکان جمع آوری شده اند دارای ارزش معنوی بسیاری هستند که موزه ها توجهی به آنها نداشته اند اما می دانیم که آثار صنایع دستی نیاکان ما باید مورد توجه قرار گیرند تا آیندگان از وجود گنج های گرانبهای سرزمین خویش مسرور گردند و جهان به وجود تاریخ پربار ما پی ببرد.

در ادامه این مراسم نمایش نامه ای با نام اننه م نن من که از آثار سوسن نواده رضی می باشد به کارگردانی لعیا باحجب ابراهیمی و هنرنمایی گونش امانی، لیلا آفتاب آذری و سوین زواری بر روی صحنه رفت و مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

در خاتمه اضافه می کنم استاد رضا سرابی اقدم کلکسیونر معروف تبریزی پیش از این، مجموعه گرانبهای حاصل زحمات سنوات متمادی خود را در یک خانه ای نگهداری می کرد که هر آن احتمال تخریب و ریزش وجود داشت و این وضعیت البته از سر ناچاری بود اما خوشبختانه اکنون این خطر و نگرانی رفع شده و تاریخ زنده تبریز روزهای آرامی را سپری خواهد نمود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :