فرماندار تبریز از تاسیس مرکز فرهنگی فاخر در این شهرستان به نام پروفسور هشترودی خبر داد.

به گزارش تبریزمن،  رحیم شهرتی فر، در دیدار با دختر پروفسور هشترودی از مفاخر به نام آذربایجان با وی، با اشاره به جایگاه والای این دانشمند در تاریخ ایران و آذربایجان، وجود مراکز فرهنگی به نام پروفسور هشترودی را مایه ی فخر تبریز دانست و از این حرکت ارزشمند استقبال کرد.

وی حضور یادگار ارزشمند پروفسور هشترودی در فرانسه را برای پیوندهای علمی و فرهنگی بین دو کشور مغتنم دانست و ابراز امیدواری کرد بنیادی با اسم فاخر پروفسور هشترودی بتواند انگیزه های برقراری روابط علمی فرهنگی بین دو کشور را تقویت کند.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که با حضور مهری باقری چهره ی ماندگار ادبیات ایران و رئیس بنیاد پژوهشی استاد شهریار انجام شد، دختر پروفسور هشترودی با تقدیر از توجه فرماندار تبریز به مقوله های فرهنگی و اجتماعی، برای دایر کردن مجموعه ی فرهنگی به نام پروفسور هشترودی اعلام آمادگی کرد.

دختر پروفسور هشترودی و فرماندار تبریز در این دیدار در خصوص مسائل فرهنگی تبادل نظر کردند.

پروفسور محسن هشترودی فیلسوف، شاعر و ریاضی دان مشهور ایرانی در ۲۲ دی ۱۲۸۶در هشترود به دنیا آمد و در ۱۳ شهریور ۱۳۵۵ در تهران درگذشت.

او در مدرسه دارالفنون در تهران تحصیل و مدرک دکترای خود را در ریاضیات از دانشگاه سوربن در فرانسه دریافت کرد و پس از بازگشت به تهران، مقام استادی دانشسرای عالی، ریاست دانشگاه تبریز و ریاست دانشکده علوم دانشگاه تهران را عهده‌دار بود.

پروفسور هشترودی از طرفداران سرسخت علوم پایه بود، به شعر و موسیقی و فلسفه علاقه داشت و توانایی بیان مطالب علمی به زبان ساده را دارا بود.

وی به عنوان یک متفکر منتقد پیشرو و ریاضیدان نامدار ایرانی، دارای اهمیت نمادین و شخصیتی اثرگذار در جامعه علمی معاصر ایران بوده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :