ماه ها از توافق هسته ای و اجرای برجام می گذرد اما با وجود حمایت های آشکار و مکرر رهبری و مردم از این سند ملی و نیز امیدهای بسیار به باروری تدریجی ثمره های آن، به طور مداوم هدف حمله مخالفان قرار داشته است. در این میان، رویکردهای صدا و سیما نیز در قبال برجام پرسش برانگیز می نماید.

به گزارش تبریزمن، پس از ماه ها تلاش، مذاکره و انتظار، بیست و سوم تیرماه پارسال سرانجام ماراتن مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ با میوه برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) به بار نشست و بارقه ای از امید برای بهبود شرایط کشور را در دل مردم روشن کرد. اینک حدود سه ماه از اجرای برجام می گذرد و اندک اندک دستاوردهای آن بر همگان آشکار می شود.

با این حال، برجام و دستگاه دیپلماسی کشور مدت ها است آماج حمله همه جانبه دلواپسان و مخالفان دولت قرار گرفته است. بر هیچ کس پوشیده نیست که برجام برآمد گفتمان و منطق مذاکره دولت یازدهم و از همه مهمتر دستاوردی ملی است و حمله های تند منتقدان اگر چه با هدف به چالش کشیدن دولت صورت می گیرد اما در نگاهی ژرف تر به معنای نادیده انگاشتن منافع ملی است. در این میان نقش و کنش رسانه همگانی چون صدا و سیما که عنوان رسانه ملی را به دنبال می کشد از دید بسیاری از ناظران پرسش برانگیز به نظر می رسد.

*** انتقاد مسوولان از همصدایی صدا و سیما با مخالفان برجام

به گفته بسیاری از مسوولان و ناظران، رسانه ملی کوشیده است همپای مخالفان برجام با انتشار جهت دار اخبار و تهیه برنامه ها و گزارش هایش، این دستاورد ملی را زیر سوال برد. از این منظر، یکسونگری های این رسانه باعث شده طی نزدیک به سه سالی که از عمر دولت یازدهم می گذرد، صدا و سیما به تریبونی برای منتقدان و مخالفان دولت تبدیل شود.

موج انتقادهای صدا و سیما علیه برجام و سیاست های دولت به اندازه ای بوده که دولتمردان کشور را نیز گله مند کرده است. «صادق حسین جابری انصاری» سخنگوی وزارت امور خارجه در تازه ترین موضع گیری ها (چهاردهم اردیبهشت ماه) در زمینه عملکرد صدا و سیما گفت: یکی از انتقادات ما به رسانه ملی این است که اگر سیاست های اساسی در مسایل خارجی در مجاری تصمیم گیر شکل می گیرد، چرا در رسانه ملی که نباید به یک جریان خاصی تعلق داشته باشد، مورد حمایت قرار نمی گیرد؟

سوگیری های رسانه ملی، پیش از این نیز «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری را به شکایت واداشت. وی در ۳۱ فروردین ماه، رویکرد رسانه ملی را نه به نفع کشور، نظام و عزت مردم بلکه موجب وارد آمدن آسیب به کشور ارزیابی و عنوان کرد: پخش شدن نقاط یاس ‌آفرین نتیجه خوبی ندارد و با چنین رویکردی که فقط مشکلات بیان شود، هیچ چیزی پیش نمی ‌رود… صدا و سیما در برنامه‌ های تلویزیونی به نقاط قوت که دولت انجام می ‌دهد، نمی ‌پردازد.

«حسن روحانی» رییس جمهوری، پیشتر یعنی در سی ام مرداد ماه ۱۳۹۳ در این باره گفت: رسانه ملی حاضر نیست خدمات دولت را برای مردم تبیین کند و دولت از لحاظ تبلیغاتی دست تنها است. روحانی همچنین این پرسش را مطرح ساخت که چرا صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و رسانه های خارجی باید بگویند که کار دولت ایران در اقتصاد در تاریخ کشورهای درحال توسعه، کم نظیر بوده و چرا صدا و سیما نگوید؟

*** ساخت و نمایش برنامه های هدفمند برای به چالش کشیدن دولت یازدهم و برجام

از زمان شروع به کار دولت یازدهم و به ویژه پس از توافق بر سر برجام، رسانه ملی از هر فرصتی برای ناکارآمدنمایی دولت در زمینه های گوناگون و سیاه نمایی علیه برجام سود برده است. تهیه و نمایش برنامه های مستند همچون «رژیم بازرسی ها»، «شطرنج با گرگ ها»، «از هیروشیما تا لوزان»، «لایه های پنهان پروژه مذاکره، بحث فقط هسته ای نیست»، « تدبیر بنفش» و … گواهی بر این موضوع است.

پخش یکی از قسمت های برنامه «ثریا» با عنوان «پدرخوانده» یکی از سیاه نمایی های مثال زدنی صدا و سیما در زمینه برجام بود. پدرخوانده به عنوان سومین قسمت از مجموعه مستند «ارباب رخنه‌ها» که سوم اردیبهشت ماه از شبکه یک سیما پخش شد حتی مدعی نقش آفرینی برادران «راکفلر» در مذاکرات هسته ای و رخنه پذیری تیم دیپلماسی ایران در برابر لابی های غربی شد. تسلط دوباره بر ایران زیر عنوان «پروژه ایران» و از سرگیری روابط دوباره ایران و آمریکا موضوع هایی دیگر بود که پدرخوانده به آن پرداخت.

در نگاه بسیاری از صاحبنظران، رویکرد نقد و مخالفت با برجام در صدا و سیما به گونه ای است که گویی این رسانه می کوشد مخاطبان را نسبت برجام و دیگر دستاوردهای دولت یازدهم بدبین و بی اعتماد سازد.

*** صدا و سیما؛ انتشار بی کم وکاست صدای مخالفان و انعکاس کم رمق دستاوردهای دولت

بسیاری می گویند، صدا و سیما با پوشش گسترده نظرهای مخالفان داخلی و خارجی برجام، در یک تلاش غیرحرفه ای به دنبال القای بی نتیجه بودن برجام است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و رسانه های خارجی، برجام را یکی از مهمترین امتیازاتی دانسته اند که ایران از غرب ستانده است. با وجود این، روحانی و مردان دستگاه دیپلماسی او، هم در کشاکش گفت وگوهای هسته ای و هم در زمان کنونی که چند ماه از اجرای برجام می گذرد از کمترین حمایت صدا و سیما برخوردار بوده اند.

بسیاری می گویند در گفت وگوهای خبری نیز که با موضوع برجام در صدا و سیما پخش شده و می شود همواره حضور مخالفان دولت و برجام پررنگ است و در معدود دعوت های حامیان برجام به بخش های خبری، پرسش های به گونه ای است که گویا حامیان در مقام متهم قرار می گیرند.

صدا و سیما حتی در انعکاس نظرهای مردمی درباره عملکرد دولت نیز سوگیری کرده و در گزارش های خیابانی خود بیشتر به دنبال نمایش نظر منتقدان رفته است. این در حالی است که لغو تحریم ها موجی از امیدواری را در میان مردم پدیدار ساخته است؛ امیدواری که به آشکارترین شکل ممکن خود را در حضور پرشور مردم پای صندوق های رای در هفتم اسفند پارسال و دهم اردیبهشت ماه نشان داد.

رویکرد صدا و سیما در این زمینه مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه ارتباطات و سیاست بوده و انتقاد چهره های سیاسی خارج از قوه مجریه را نیز بر انگیخته است. در این باره، «محمدحسن ابوترابی فرد» نایب رییس مجلس شورای اسلامی چندی پیش با انتقاد از نحوه پوشش خبرهای لحظه به لحظه از گفت و گوهای هسته ای بیان کرد که چطور در زمان صحبت مذاکره کننده ارشد دولت پیشین همه دوربین ها در جلسه حضور داشتند اما اکنون اینطور نیست؟

نحوه پوشش برجام، موضع یکسویه این رسانه در خصوص مذاکره های هسته ای، غیبت دوربین های تلویزیون در زمان سخنرانی مقام های دولتی، بلندتر بودن صدای مخالفان نسبت به موافقان سیاست های دولت در برنامه ها صدا و سیما و حضور پررنگ چهره های منتقد دولت در برنامه های کارشناسی، نمونه هایی از انتقاد کارشناسان به عملکرد سازمان صدا و سیما بوده است.

به این ترتیب، صدا و سیما با رویکردی معنادار در قبال مسوولان اجرایی، به جای آنکه نمایش دستاوردهای ملی را با هدف تقویت وحدت داخلی و حفظ امید و در راستای اهداف کلان نظام در دستور کار خود قرار دهد به بلندگویی برای نقدهای غیرمنصفانه و تکسونگرانه تبدیل شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :