وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بیمه مشکل اصلی خانواده های بیماران اوتیسمی است، گفت: تامین اجتماعی پوشش خدمات درمانی بیماران اوتیسم را بر عهده گرفته است.

به گزارش تبریزمن، دکتر سید حسین قاضی زاده هاشمی در جریان بازدید از نخستین مرکز جامع اوتیسم کشور اظهارامیدواری کرد: با این پوشش بیمه ای، مشکلات خانواده های این بیماران حل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حاشیه این مراسم گفت: بیماری اوتیسم به عنوان یک معضل ملی در سال های اخیر مورد توجه متولیان سلامت قرار گرفته است.

دکتر محمد حسین صومی افزود: در حالی که اداره کل بهزیستی و بخش خصوصی در استان خدمات قابل توجهی را ارائه می دهند ایجاد یک مرکز فوق تخصصی اوتیسم با حضور اساتید دانشگاه با امکانات مناسب زمینه را برای ارتقا خدمات و مسئولیت پذیری نظام سلامت در مقابل بیماران و خانواده عزیز این افراد را فراهم می کند.

رئیس مرکز درمانی آموزشی اسدآبادی تبریز نیز گفت: اختلالات طیف اوتیسم دسته ای از بیماری های مهم روانپزشکی هستند که تاثیرات مخربی بر سلامت روانی و عمومی فرد و جامعه می گذارند.

دکتر حسین جباری افزود: این مجموعه بیماری نوعی ناتوانی رشد است که خود را با تاخیر یا عدم پیشرفت در تکامل گفتاری ورفتارهای کلیشه ای و پدیدارشدن ارتباطات غیرکلامی و تصورات و رفتارهای اجتماعی ابتدایی و عقب افتاده نشان داده و مشکلات متعاقب این اختلالات، عوارض و هزینه های زیادی را برای خانواده ها و جامعه تحمیل می کند.

وی ادامه داد: برآورد می شود حدود هفت هزار کودک زیر هشت سال مبتلا به اوتیسم در آذربایجان شرقی وجود داشته باشد که از این تعداد متاسفانه در حدود ۵۰۰ نفر شناسایی شده است.

دکتر جباری اضافه کرد: مهم ترین ویژگی مرکز اوتیسم این است که به صورت جامع دارای واحدهای روانپزشکی کودک و نوجوان، روانپزشکی کودکان استثنایی، متخصصان کاردرمان، گفتار درمان، فیزیوتراپ و روانشاسان عمومی است.

وی گفت: این مرکز در سال ۱۳۴۸ احداث شده و در حال حاضر به صورت پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی و کلینیک عمومی شبانه روزی فعالیت می کند.

رئیس مرکز درمانی آموزشی اسدآبادی تبریز افزود: میزان مراجعان به این مرکز ماهانه بیش از ۸۰ هزار نفر است که در مقایسه با سال ۹۳ افزایش چهار برابری داشته است.

وی تاکید کرد: برای نخستین بار در کشور کلینیک پزشک خانواده، کلینیک سلامت جنسی و خدمات پاپ اسمیر در این مرکز افتتاح شده است.

نخستین مرکز جامع اوتیسم کشور در مرکز آموزشی درمانی اسدآبادی تبریز ایجاد شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :