معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم افزایی و انسجام فعالیت دستگاه ها را حلقه مفقوده توسعه روستایی دانست و بر رفع موانع اداری و قانونی توسعه پایدار روستایی تاکید کرد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدصادق پورمهدی در آیین تودیع و معارفه مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی، اظهارکرد: با وجود انبوه فعالیت های عمرانی در روستاها هنوز هم فاصله بسیار زیادی با توسعه پایدار روستایی داریم که این امر نتیجه عملکرد بخشی دستگاه هاست.

وی با بیان اینکه در برخی موارد خود دستگاه های مسوول مانع فعالیت های تولیدی در روستا می شوند، تاکید کرد: همه این موانع باید رفع شود و هیچ دستگاهی حق مزاحمت به فعالیت روستاییان را ندارد.

پورمهدی با بیان این که شاکله ای لازم است که فعالیت ها را متمرکز کرده و در جهت توسعه روستایی به کار گیرد، گفت: دولت تدبیر و امید به این نتیجه رسیده که با پرهیز از بخشی نگری، مدیریت توسعه روستایی را با محوریت توانمندسازی روستاییان انجام دهد.

پورمهدی با تاکید بر این که خروجی فعالیت های عمرانی در روستاها باید در رونق اقتصادی و اشتغال روستاییان خود را نشان دهد، افزود: باید مشخص شود که کارهای عمرانی در روستاها چه تغییری در وضعیت جمعیت روستایی ایجاد کرده و این امر یکی از اصول اقتصاد مقاومتی نیز هست.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به کمک ۸۸۰ میلیارد ریالی دولت به دهیاری های استان در سال گذشته، گفت: نتیجه این اعتبارات باید در رضایت مندی مردم و افزایش اعتماد آنها به دولت مشاهده شود و اگر این رضایت مندی نباشد نتیجه مطلوب نخواهیم گرفت.

پورمهدی با بیان این که تولید جزء جدانشدنی روستاست، گفت: روستاییان همواره در طول تاریخ به فعالیت های تولیدی اشتغال داشته اند و هیچ مشکلی بر سر راه این فعالیت ها نبوده است، اما امروز به بهانه های قانونی در این راستا مانع ایجاد می شود.

معاون استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به انتخاب این استان به عنوان استان الگو در عرصه اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: تمام فعالیت های استان در این راستا بویژه در حوزه عمران و توسعه روستایی باید مستندسازی و اطلاع رسانی شود.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت تمام دستگاه ها، نهادها، بخش خصوصی و خیران برای توسعه روستایی، گفت: هر یک از روستاهای استان ظرفیت های منحصر به فردی دارند که باید از آنها به بهترین شکل استفاده شود و این امر با تعامل و ارتباط امکان پذیر است.

پورمهدی، بخشداران را بازوی اجرایی مسوولان حوزه روستایی عنوان کرد و گفت: خروجی عملکرد بخشداران باید در توسعه روستایی قابل مشاهده باشد.

وی با تاکید بر توانمندسازی و ارتقای جایگاه دهیاران، گفت: دهیار، مدیر همه امور روستایی است و اگر می خواهیم مدیریت روستایی را تقویت کنیم باید احساس خودباوری را در دهیاران تقویت کنیم.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر آموزش و فرهنگ سازی در روستاها، گفت: آموزش روستاییان باید کاربردی و در محیط روستا باشد.
پورمهدی همچنین بر استفاده از تجربیات موفق دهیاران، نظارت بر هزینه کرد اعتبارات روستایی، سامان دهی مدیریت پسماندهای روستایی و استفاده از مشارکت روستاییان در اجرای طرح های هادی و توسعه روستایی تاکید کرد.

وی با اشاره به این که دفتر امور روستایی یکی از دفاتر حساس و کلیدی حوزه عمرانی است، گفت: این دفتر با تحت پوشش قرار دادن ۱۹۰۰ دهیاری در کل استان، گستره وسیعی از فعالیت ها را مدیریت می کند.

پورمهدی با بیان این که بار سنگین این مسوولیت بر عهده همه مدیران و کارکنان است و تحقق آن با کار روزمره و اداری امکان پذیر نیست، از کارکنان دفتر امور روستایی خواست با روحیه جهادی در جهت تحقق اهداف توسعه روستایی تلاش کنند.

در این آیین با قدردانی از خدمات و تلاش های ایرج مرندی در مدت تصدی مسوولیت دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی، تقی کرمی به عنوان مدیرکل جدید این دفتر معرفی شد.

کرمی، متولد سال ۱۳۴۷ شهرستان مرند، دارای مدرک کارشناسی ارشد روابط بین الملل از دانشگاه شهید بهشتی است و مسوولیت های مختلفی همچون فرمانداری مرند و شبستر و معاونت فرمانداری شاهین دژ و مرند در کارنامه اجرایی وی به چشم می خورد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :