تعدادی از فعالان اقتصادی و فرهنگی عضو اتاق بازرگانی و صنایع استان وان ترکیه امروز با فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی دیدار نموده و در راستای گسترش همکاری های فی مابین به تبادل نظر پرداختند.

تبریزمن، سرویس اقتصادی: رییس اتاق بازرگانی تبریز، این شهر را مرکز تجارت جهانی در طول سنوات گذشته دانست و گفت:حضور سرمایه گذاران ترک در طرح های بزرگ امتیاز فوق العاده ای محسوب می گردد و لذا اعتقاد داریم ایران و ترکیه دو کشور دوست و همسایه بوده و در دوران اعمال تحریم ها نیز این امر ثابت گردید.

صمد حسن زاده افزود:در این مدت برای دنیا محرز شد که ایران به دنبال صلح و دوستی است، به طوری که رییس جمهور ترکیه هم به فصل نوینی از همکاری های دو کشور اشاره کرده که باید حجم مبادلات آتی ایران و ترکیه باید به مبلغ ۳۰ میلیارد دلار برسد.

photo_2016-03-03_04-15-44

تبریز، شهر اولین های اقتصادی و تجاری است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان شرقی از حضور سرمایه گذاران ترک ابراز خوشحالی کرد و گفت:در استان های شمال غرب ایران یکی از استراتژی های ما، توسعه همکاری های تجاری با کشور ترکیه می باشد که البته موضوع اشتراکات دینی، زبانی و فرهنگی نیز میزان این همکاری ها را تقویت می نماید.

رضا حسینی افزود:پایین بودن بهای سوخت مصرفی، ورود آسان ماشین آلات صنعتی به منطقه، معافیت های مالیاتی در منطقه آزاد ارس و غیره همگی باعث شده تا علاوه بر آذربایجان شرقی، سایر استان های شمال غرب کشور نیز در موضوع سرمایه گذاری یکزبان بوده و در این راستا حرکت نمایند.

وی اضافه کرد:همچنین وجود اولین های اقتصادی مانند مرکز سرمایه گذاری خارجی، شهرک سرمایه گذاری و پنجره واحد سرمایه گذاری در این استان تشکیل یافته که امتیاز فوق العاده ای است.

تبریز و وان باید در مسایل اقتصادی پیشرو باشند

سرکنسول ترکیه در تبریز نیز ایران کشور دوست و همسایه دیرین کشور متبوع خود دانست و گفت:در مدت ۲ ماه حضورم در تبریز مشاهده کردم که واقعا برادر هستیم.

فاحری چاغلار افزود:در مقوله های دینی و فرهنگی پیوندهای عمیقی داریم و طبیعتا این امر در همکاری های دوجانبه تاثیر مثبتی خواهد گذاشت لذا باید هر دو طرف از این پتانسیل ها نهایت استفاده را به عمل آورند.

وی اضافه کرد:شهرهای تبریز و وان باید در همکاری های تجاری پیشرو باشند و ما نیز در خصوص همکاری های فی مابین آماده خدمت رسانی هستیم.

photo_2016-03-03_04-15-49

تبریز، در مقوله گردشگری بسیار متفاوت است

رییس اتاق بازرگانی و صنایع وان ترکیه از تفاوت جایگاه شهر تبریز در مقوله گردشگری سخن به میان آورد و گفت:ما تبریز را به عنوان شهری بهره ور می شناسیم، زیرا این شهر با پیشینه تاریخی خود آموزه های بسیاری را در چنته خود دارد لذا در هر سفر، موارد مختلفی را یاد می گیریم.

نجدت تاکوا ادامه داد:ایران پس از دوران لغو تحریم ها وارد دور جدیدی شده است و ترکیه در این زمان نیز در کنار شماست و مناطق آناتولی شرقی از این حیث بسیار خرسند هستند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به گسترش همکاری های اقتصادی فی مابین ایران و ترکیه پرداخت و افزود:ما همچنان به هدف ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری فکر می کنیم، لذا اولین موضوع حل مشکلات مرزی دو طرف است و از فعالان اقتصادی و سیاسی شهرهای تبریز، ارومیه، خوی و سلماس تقاضا دارم برای نیل به هدف مذکور، کمبود و نقایص راه های زمینی، هوایی و لجستیکی دو سویه را حل و فصل نمایند.

تاکوا اضافه کرد:ترکیه با ایران ۵۶۰ کیلومتر مرز زمینی دارد که از این مقدار حدود ۲۸۰ کیلومتر مربوط به استان وان است اما متاسفانه این نوع راه ها شایسته و برازنده ایران و ترکیه نیست بنابراین اگر این مشکلات رفع نگردد در رفت و آمد گردشگران و نیز موضوعات تجاری موانع بسیاری به وجود خواهد آمد که به نفع هیچ یک از دو کشور برادر نمی باشد.

photo_2016-03-03_04-15-53

آذربایجان های شرقی و غربی از هم جدا نیستند

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی هم در این مراسم گفت:ما استان های آذربایجان شرقی و غربی را جدا از هم نمی دانیم زیرا هر دو منطقه از پتانسیل های یکسان و بیشماری برخوردار هستند و امیدواریم در دوران پساتحریم، شاهد سرمایه گذاری های گسترده و شکوفایی اقتصادی باشیم.

در ادامه این مراسم، فعالان اقتصادی دو کشور، مشکلات خود را در میان گذاشتند.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :